Farbowanie a wzrost włosów
Piękne i mocne włosy to marzenie większości ludzi. Dlatego wypadanie włosów może być przyczyną wielu zmartwień, mimo iż to zupełnie normalne zjawisko. Jeśli jednak masz wrażenie, że tracisz ich zbyt wiele, zaczynają wyglądać na dużo cieńsze lub łysiejesz w niektórych miejscach, czas podjąć pierwsze kroki w kierunku poprawy stanu twoich włosów. Niebagatelne znaczenie ma pielęgnacja włosów, pamiętaj jednak, że czynników wpływających na kondycję włosów jest znacznie więcej.
1. Przyczyny wypadania włosów
- Utrata włosów może być rezultatem stresu. Niektórzy ludzie zauważają u siebie pogorszenie stanu włosów po ciężkiej chorobie lub operacji. Po powrocie do zdrowia wypadanie włosów przestaje zwykle być problemem.
- Zachwianie równowagi hormonalnej to kolejna przyczyna utraty włosów. Kobiety, które urodziły dziecko, często zmagają się z wypadaniem włosów na skutek zmian hormonalnych. Po kilku miesiącach sytuacja poprawia się na skutek osiągnięcia równowagi hormonalnej.
- Niektóre lekarstwa mogą powodować wypadanie włosów. Wzrost włosów wraca do normy po odstawieniu tych leków.
2. Wpływ farbowania na włosy
Bez względu na to, czy rozjaśniasz włosy, przyciemniasz czy maskujesz siwiznę, farba do koloryzacji nie tylko zmienia kolor twoich włosów, ale może negatywnie wpłynąć na ich stan. Chemikalia zawarte w farbach niszczą cebulkę włosa i mogą sprawiać, że twoje włosy będą suche i łamliwe.
Jeśli farbujesz włosy, nie zapominaj o pielęgnacji włosów, zwłaszcza jeśli prostujesz, podkręcasz lub suszysz włosy gorącym powietrzem. Te zabiegi bardzo wysuszają włosy, szczególnie jeśli twoje włosy są delikatne.
Aby zmniejszyć stopień zniszczenia włosów podczas farbowania, zawsze korzystaj z usług fryzjera. Poproś go, aby użył produktów łagodniejszych dla włosów, na przykład henny lub lepszej odżywki po farbowaniu. Jeżeli farbujesz włosy w domu, koniecznie sprawdź datę przydatności do użycia.
3. Farbowanie a wypadanie włosów
Istnieje zależność między farbowaniem a wypadaniem włosów, jednak ich utrata w takim przypadku nie jest trwała. Chemikalia zawarte w farbach mogą powodować łamanie włosów. Aby zmniejszyć ryzyko zniszczeń, wybieraj farbę zbliżoną do swojego naturalnego koloru włosów.
Farby podrażniają także skórę głowy, a drapanie się po głowie może spowodować większe wypadanie włosów niż chemikalia.
Jeśli zauważysz, że tracisz więcej włosów po koloryzacji, być może jesteś uczulony na składniki farby.
4. Sposoby na wypadanie włosów
- Pamiętaj o pielęgnacji włosów oraz właściwym doborze uczesania. Unikaj fryzur, przy których włosy są mocno ściągnięte gumką, częste noszenie "kucyka" może powodować wyrywanie włosów z cebulkami. Podobnie chemikalia zawarte w płynach do trwałej mogą podrażniać skórę głowy i prowadzić do twałego wypadania włosów.
- Skonsultuj się z lekarzem. Istnieją leki, które zatrzymują utratę włosów, pamiętaj jednak, że poprawa może pojawić się dopiero po sześciu miesiącach.
Czy farbowanie niszczy włosy? Niestety tak. Co więcej, może się przyczynić do wypadania włosów. I choć przyczyny łysienia są różne, chemikalia zawarte w farbach mogą bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję włosów.