Trwa ładowanie...

Fluor - właściwości, zapotrzebowanie, pasty z fluorem, szkodliwe działanie

Fluor to jeden z podstawowych składników wielu past do zębów. Stosowanie fluoru w niewielkich dawkach zapobiega próchnicy zębów, ale jego nadmiar może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz na temat fluoru.

Zobacz film: "Wszystko o paście do zębów [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Właściwości fluoru

Fluor jest mikroelementem rozpowszechnionym w przyrodzie. Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek jest jednak niewielkie i zależy od płci, wieku oraz masy ciała. Fluor gromadząc się w kościach oraz zębach, utwardza szkliwo oraz uczestniczy w procesach demineralizacji oraz reminalizacji, jakie mają miejsce w jamie ustnej. Spełnia ważną rolę w budowaniu prawidłowej tkanki kostnej.

Zbyt małe stężenie fluoru w szkliwie sprawia, że staje się ono cienkie, szybciej ulega pęknięciom i jest mniej odporne na działanie kwasów. Dlatego w takim przypadku jest ważne dostarczenie odpowiedniej ilości fluoru z zewnątrz, np. w formie pasty do zębów.

2. Zapotrzebowanie na fluor zależne od płci i wieku

U najmłodszych – od 1. do 3. roku życia – wynosi ono 0,7 mg na dobę, u dzieci między 4. a 8. rokiem życia 1,1 mg/dobę, a w wieku 9–13 lat – 2,0 mg/dobę. U nastolatków między 14. a 18. rokiem życia ilość ta zwiększa się do około 3 mg/dobę. Z kolei zapotrzebowanie na fluor u dorosłych wynosi u mężczyzn 3,8 mg/dobę, a kobiet 3,1 mg/na dobę. W związku z tym wystarczy dostarczanie go wraz z wodą lub pożywieniem. Można go znaleźć między innymi w niektórych pokarmach, np. warzywach liściastych, herbacie oraz produktach zbożowych.

Wiele past do zębów zawiera fluor
Wiele past do zębów zawiera fluor

W przypadku wyraźnego niedoboru fluoru specjalista może zalecić stosowanie dodatkowych preparatów fluorkowych. Nigdy jednak nie powinniśmy ich przyjmować na własną rękę, gdyż ich nadmiar może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Samodzielna suplementacja fluorem bez konsultacji ze specjalistą może przynieść więcej szkody niż pożytku.

3. Pasty z fluorem sposobem walki z próchnicą

Wybór odpowiedniej pasty do zębów może być nie lada problemem. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych produktów z zawartością fluoru, który pomoże uchronić twoje zęby przed rozwojem próchnicy. Trzeba pamiętać, że kupując jeden produkt, może on się nie nadawać dla wszystkich członków rodziny. Przykładowo pasty do zębów dla niemowląt zazwyczaj mają nieco inny skład niż te przeznaczone dla dorosłych. Wiąże się to z odmienną budową szkliwa oraz mniejszym zapotrzebowaniem dziecięcego organizmu na związki fluoru.

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,...

zobacz galerię

W przypadku najmłodszych istnieje ryzyko przedawkowania fluoru, dlatego warto kontrolować swoje maluchy w czasie szczotkowania zębów. Dzieci bardzo często mają bowiem trudności z dokładnym wypłukaniem ust po myciu zębów, w związku z tym mogą połykać niewielkie ilości pasty, i tym samym powodować przedostanie się fluoru w większych ilościach do organizmu.

Czy istnieje alternatywa dla pasty z fluorem? Jej przeciwnicy szukają innych sposobów na zdrowy i piękny uśmiech. Coraz większą popularność zdobywają pasty na bazie naturalnych składników, których zrobienie nie wymaga wiele czasu. Podstawą takich ekologicznych past jest zazwyczaj olej kokosowy ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Poza nim wykorzystuje się również właściwości sody oczyszczonej oraz ksylitolu, który wzmacnia szkliwo i likwiduje płytkę nazębną. Dla podkreślenia smaku i zapachu dodaje się do niej również olejek miętowy.

4. Szkodliwe działanie fluoru

Coraz częściej zwraca się uwagę na szkodliwe działanie fluoru. Jego przedawkowanie może oddziaływać niekorzystnie na organizm. Nadmiar tego związku powoduje tzw. fluorozę i powstanie nieestetycznych przebarwień i plam na zębach. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie kofeiny i fluoru, obecne np. w niektórych napojach energetycznych, gdyż powoduje to zachwianie gospodarki wapniowej.

Poza tym pojawiają się coraz to nowsze badania nad negatywnym wpływem na zdrowie zbyt dużej ilości fluoru, ukazujące, że może on również przyczynić się do osłabienia kości i tym samym ich częstych złamań. Fluor może wpływać negatywnie na funkcje tarczycy oraz przyspieszyć procesy starzenia się organizmu.

Zobacz także:

Przedawkowanie fluoru prowadzi także do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz immunologicznego. Według amerykańskich naukowców może również spowodować zmiany genetyczne, a nawet mieć działanie rakotwórcze.

Specjaliści podkreślają jednak, że nie należy rezygnować ze stosowania past z fluorem, gdyż odpowiednio stosowane są bezpieczne dla naszego zdrowia, a jednocześnie skutecznie chronią zęby przed pojawianiem się ubytków. Trzeba tylko pamiętać o starannym płukaniu ust oraz zrezygnować ze stosowania suplementacji bez konsultacji ze stomatologiem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.