Trwa ładowanie...

Higiena intymna alergików

 Sylwia Stachura
19.05.2020 13:36
Higiena intymna alergików
Higiena intymna alergików (iStock)

Artykuł sponsorowany

Swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych często jest wynikiem alergii. Potencjalnych winowajców jest wielu – podrażniać mogą środki do prania, perfumowane podpaski i wkładki higieniczne oraz kosmetyki zawierające uczulające składniki. Higiena intymna może być prawdziwym wyzwaniem dla alergików. Jak dbać o skórę skłonną do uczuleń?

spis treści

1. Przyczyny alergii

Świąd, pieczenie i stan zapalny pochwy oraz warg sromowych nie zawsze świadczą o infekcji wirusowej, bakteryjnej czy grzybiczej. Dolegliwości mogą się pojawić w wyniku alergii kontaktowej. Szczególnie narażone są kobiety, które mają wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Wystarczy kontakt z ubraniem wypranym w proszku lub płynem do płukania z alergenami, bielizną ze sztucznych tkanin, wkładkami higienicznymi, a nawet lateksem wykorzystywanym do produkcji prezerwatyw.

Styczność z alergenem uruchamia proces ochronny – organizm broni się, przez co dochodzi do stanu zapalnego, który kobieta odczuwa jako nieprzyjemne pieczenie, swędzenie i przesuszenie.

Częstą przyczyną infekcji jest także używanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej, które nie tylko mogą posiadać potencjalne alergeny, takie jak np. SLES, SLS, PEG ale też inne szkodliwe konserwanty i detergenty, które wywołają szybką reakcję alergiczną. Szkodliwe dodatki mogą powoli usuwać ochronne bariery skóry, w tym płaszcz hydro-lipidowy – kwaśny płaszcz skóry wraz z ochronną mikroflorą. Tym sposobem alergeny (nawet takie, które wcześniej nie były dla nas szkodliwe) docierają do uszkodzonej powierzchni skóry, podrażniają ją i wywołują błędne koło stanów zapalnych, w tym także predysponują do infekcji intymnych.

2. Jak zapobiegać reakcjom alergicznym?

Kobiety ze skłonnością do alergii powinny zastosować się do kilku wskazówek, które zapobiegną uczuleniom. Ważna jest zarówno odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych, jak i zmiana codziennych nawyków.

Walkę z dolegliwością należy rozpocząć od prostych kroków – nosić bieliznę z naturalnych, przewiewnych materiałów, stosować delikatne środki piorące, unikać perfumowanych podpasek, wkładek i papierów toaletowych.

Ważnym elementem jest również prawidłowa higiena intymna. Wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji delikatnych stref zawiera substancje mogące wywołać uczulenie. Jeżeli produkt do mycia ma w składzie konserwanty, parabeny, sztuczne barwniki czy mydło, nie powinien być stosowany do delikatnych okolic intymnych – tym bardziej do skóry wrażliwej. Jak pisze ginekolog profesor Paszkowski – Prawidłowa higiena intymna powinna przede wszystkim nie szkodzić pacjentce, czyli nie naruszać ochronnych barier skóry, zachować prawidłowe pH, mikroflorę pochwy i okolic intymnych.

3. Jaki powinien być płyn do okolic intymnych alergika?

Jak podaje profesor, optymalny produkt do mycia okolic intymnych powinien posiadać skład naturalny i neutralny dla skóry, niealergizujący, niepowodujący podrażnień i wysuszania skóry (bez SLES, SLS, konserwantów, sztucznych barwników, mydła), mieć optymalne pH, ,promować Lactobacillus i hamować rozwój patogenów, dodatkowo powinien pielęgnować i regenerować skórę.

Kobiety ze skłonnością do alergii powinny przede wszystkim stawiać na właściwą higienę intymną, wybierając delikatne hipoalergiczne preparaty, przetestowane na alergikach, które nie tylko nie podrażniają, ale również odpowiednio dbają o narządy płciowe oraz otrzymują naturalną równowagę mikrobiologiczną.

Preparatem godnym polecenia jest hipoalergiczna emulsja prOVag® nagrodzona Certyfikatem Zaufania Złoty Otis i SUPERMAMA Awords. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej pierwszego roku życia, alergików, kobiet o wrażliwej i skłonnej do podrażnień cerze.

Idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry wymagającej. Zawiera składniki o działaniu nawilżającym, kojącym i redukującym podrażnienia – alantoinę, pantenol oraz ekstrakt z aloesu. Delikatne substancje myjące nie uszkadzają naskórka, a przy tym zapewniają uczucie czystości i świeżości.

Ważnym składnikiem emulsji prOVag® są metabolity bakterii kwasu mlekowego, które nie tylko chronią przed bakteriami, wirusami i grzybami wywołującymi stany zapalne, ale również pomagają zachować prawidłowy odczyn pochwy i odpowiednią mikroflorę.

Produkt działa kompleksowo – oczyszcza, nawilża, chroni przed drobnoustrojami i łagodzi podrażnienia. Nie zawiera żadnych drażniących składników. Bezpieczeństwo stosowania zostało potwierdzone badaniami ginekologicznymi i dermatologicznymi. Emulsja prOVag® sprawdzi się u wszystkich, zwłaszcza u tych o skórze wrażliwej, atopowej i skłonnej do alergii.

Jeśli dopada nas już infekcja intymna, wtedy – oprócz właściwej higieny intymnej – warto wdrożyć dobre probiotyki (np. inVag® z polskimi szczepami) oraz skoncentrowane żele najlepiej o naturalnych składnikach aktywnych, takich jak metabolity Lactobacillus (np. prOVag żel®).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze