Trwa ładowanie...

Higiena intymna u kobiet i mężczyzn

 Agnieszka Gotówka
10.05.2016 09:49
Higiena intymna u kobiet i mężczyzn
Higiena intymna u kobiet i mężczyzn (123RF)

Odpowiednia higiena miejsc intymnych pozwala zapobiec wielu infekcjom, które znacznie wpływają na komfort dnia codziennego.

1. Higiena miejsc intymnych kobiet

Kobiety ze względu na szczególną budowę anatomiczną są szczególnie narażone na infekcje intymne (tj. kandydoza pochwy, bakteryjna waginoza) oraz zakażenia układu moczowego. Tego rodzaju dolegliwościom sprzyja zarówno nadmierna, jak i niewystarczająca higiena miejsc intymnych.

9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych
9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych [10 zdjęć]

Dla większości kobiet objawy infekcji drożdżakowych pochwy są po prostu irytujące. Warto jednak wiedzieć,

zobacz galerię

Kobiety powinny podmywać się maksymalnie dwa razy dziennie (a w czasie miesiączki – według potrzeb). Niewskazane są irygacje. Do mycia miejsc intymnych używać należy przeznaczone do tego celu płyny o obniżonym pH.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W czasie miesiączki najlepszym wyborem są podpaski. Tampony, choć dla niektórych pań są symbolem wygody, nie są wskazane zwłaszcza w przypadku kobiet, które zmagają się z nawracającymi infekcjami intymnymi. Jeśli już zdecydujemy się ich użyć, pamiętajmy o ich regularnej wymianie (maksymalnie co 5 godzin) i nie stosowaniu ich na noc. Zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do wystąpienia syndromu szoku toksycznego, którego objawami są: wysoka gorączka, biegunka, wymioty, zawroty głowy, wysypka, silne bóle mięśni.

Co ważne, przed każdą zmianą środka higienicznego należy umyć ręce oraz okolice intymne. W czasie podróży lub w miejscu pracy można w takiej sytuacji sięgnąć po chusteczki do higieny intymnej (najlepszym wyborem będzie produkt biodegradowalny). Osoby szczególnie wrażliwe nie powinny sięgać po podpaski perfumowane oraz dezodoranty do miejsc intymnych (mogą one wywołać podrażnienie).

2. Higiena intymna mężczyzn

W przypadku panów do infekcji narządów płciowych dochodzi bardzo rzadko. Gdy jednak z infekcją intymną zmaga się kobieta, to i jej partner seksualny musi poddać się kuracji. Tylko w ten sposób możliwe jest całkowicie pozbycie się dolegliwości (m.in. infekcji tj.: kandydoza pochwy, bakteryjna waginoza).

Mężczyzna również musi dbać o higienę intymną, używając do mycia specjalnych płynów dedykowanych panom. Nie wskazane jest używanie gąbek i myjek. Podobnie jak kobiety, również mężczyźni powinni zrezygnować z noszenia obcisłej bielizny i uciskających miejsca intymne spodni.

Dbanie o higienę całego ciała, w tym miejsc intymnych jest niezwykle ważne. Pozwala uniknąć infekcji, ale też sprawia, że czujemy się świeżo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze