Trwa ładowanie...

Jak ćwiczyć z przyjemnością?

Fitness to więcej niż plan ćwiczeń, który w połączeniu z dietą odchudzającą ma za zadanie przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów. Fitness to sposób na życie. Systematyczny wysiłek fizyczny ma za zadanie korzystnie wpłynąć nie tylko na sylwetkę, ale i na zdrowie. Jeśli chcesz być w dobrej formie, przyda ci się plan ćwiczeń, który będziesz mogła wcielić w życie z korzyścią dla figury i samopoczucia. Powinnaś skoncentrować się na tym, co lubisz robić – w ten sposób trening będzie sprawiał ci przyjemność i nie zaniechasz przedwcześnie ćwiczeń.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Trening doskonały krok po kroku

Przede wszystkim postaraj się nie ograniczać. Nie zakładaj z góry, że ćwiczenia to tylko bieganie i pocenie się. Każda aktywność fizyczna może liczyć się jako trening! Jeśli nie lubisz chodzić na siłownię, poszukaj innej formy aktywności ruchowej. Może to być krótki spacer, na przykład dwa razy w tygodniu. Dodaj do tego masaż, a uzyskasz pierwszy krok do lepszego stanu zdrowia. Rozważ także zakupienie płyt DVD z ćwiczeniami – będziesz mogła skorzystać z nich, gdy zła pogoda odbierze ci chęć do treningu na świeżym powietrzu. Jeżeli chcesz spędzać aktywnie czas na dworze, pomyśl o uprawianiu ogródka (lub ogródka działkowego, jeśli nie mieszkasz w domu jednorodzinnym). Nie spalisz w ten sposób zbyt dużo kalorii, ale z pewnością odstresujesz się. Ponadto poszukaj sposobu na dotarcie do swojej fizyczności. Dobrym pomysłem jest wzięcie kąpieli z bąbelkami, po której możesz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Przyjemność ćwiczeń
Przyjemność ćwiczeń

Jeśli chcesz być w dobrej formie, przyda ci się plan ćwiczeń, który będziesz mogła wcielić w życie z

zobacz galerię

Odważ się na coś nietypowego – może się okazać, że najwięcej przyjemności sprawią ci zajęcia karate, kurs tańca lub gra w kręgle. Aktywność fizyczna wejdzie na stałe do twojego planu dnia, jeśli znajdziesz coś dla siebie. Kiedy poczujesz, że masz dość, przerwij ćwiczenia. Nie ma sensu zmuszać się do czegokolwiek w imię wyższych celów. Jeżeli będziesz kontynuować coś na siłę – zamiast odstresować się, staniesz się bardziej spięta, co z pewnością nie przysłuży się twojemu zdrowiu.

Wybierając rodzaj aktywności ruchowej, pamiętaj o swoich osobistych preferencjach. Być może sporty kontaktowe nie są dla ciebie i wolisz samotne spacery lub jogging? Jeśli jednak lubisz rywalizację, zapomnij o indywidualnych zajęciach i zainteresuj się grami zespołowymi. Kontakt z innymi ludźmi pomoże ci oderwać się od problemów życia codziennego, a z treningu wrócisz cała w skowronkach.

2. Jak ćwiczyć?

Kiedy znajdziesz już idealny plan treningu dla siebie, pamiętaj o tym, by nie ćwiczyć zbyt intensywnie. Zapewne słyszałaś, że trzeba się zmęczyć, by uzyskać jakiekolwiek rezultaty treningu. Nie jest to do końca prawdą. Forsowny wysiłek fizyczny pomoże ci szybko uzyskać wymarzoną sylwetkę, ale na dłuższą metę może doprowadzić do uczucia wypalenia. Jeśli zniechęcisz się do ćwiczeń, może ci być trudno znaleźć motywację, by do nich wrócić. Dlatego też lepszym wyjściem jest niezbyt męcząca aktywność, która pozwoli ci spalić trochę kalorii, ale jednocześnie będzie dla ciebie przyjemnością.

Postaraj się na bieżąco modyfikować wysiłek fizyczny do swojej formy i samopoczucia. Jeżeli codziennie biegasz przez pół godziny, ale pewnego dnia nie czujesz się na siłach – skróć trening nawet o połowę. Może się zdarzyć, że ulubione ćwiczenie zacznie cię po prostu nudzić. Wówczas wybierz inną formę aktywności, na przykład jazdę na rolkach.

Najlepszym sposobem na kontynuowanie ćwiczeń jest znalezienie planu treningu, który będzie współgrał z osobistymi preferencjami. Katowanie się ćwiczeniami nie ma najmniejszego sensu – jeśli nie sprawiają ci one przyjemności, po prostu z nich zrezygnuj.

Mgr Anna Bocheńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.