Trwa ładowanie...

Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?
Jak dbać o włosy?

Domowe sposoby na włosy - maseczki To pytanie zadaje sobie każda kobieta. Nie istnieje jednak uniwersalna odpowiedź na tak postawione pytanie, ponieważ każdy rodzaj włosów wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Dbanie o włosy ściśle wiąże się ponadto z porą roku i zmienia się w zależności od działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia w pielęgnacji włosów są także farbowania, trwałe ondulacje, odpowiednie preparaty stylizacyjne, stosowane szampony i odżywki.

spis treści

1. Jak dbać o włosy suche?

Suche włosy są zazwyczaj skutkiem częstego suszenia, modelowania i prostowania. Stają się wtedy bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, są suche i pozbawione połysku. Pierwszym krokiem w pielęgnacji włosów suchych jest wybór odpowiedniego szamponu i odżywki.

Powinny to być produkty nawilżające włosy i bogate w witaminy i składniki regenerujące. Kolejnym krokiem troski o ten rodzaj włosów jest zastosowanie maseczki nawilżającej, której działanie można zintensyfikować, nakładając na mokrą głowę ręcznik. Ciepło powoduje, że łuski zaczynają się otwierać i dzięki temu preparat może wniknąć w głąb włosa. Pielęgnacja włosów suchych wymaga ponadto suszenia ich chłodnym powietrzem, unikania nadmiernego nasłonecznienia i solarium. Specjaliści odradzają także stosowanie gorących lokówek do stylizacji włosów.

Zobacz film: "Domowe sposoby na włosy - maseczki"

Czytaj więcej

2. Jak dbać o włosy kręcone?

Jak dbać o włosy kręcone? – to pytanie towarzyszy wszystkim paniom, których natura obdarzyła bujnymi falami i lokami. Pielęgnacja kręconych włosów powinna się zacząć od używania odpowiedniego szamponu i odżywki do włosów. Kosmetyki do włosów kręconych powinny zawierać naturalne składniki odżywcze, nawilżające kręcone włosy, które z natury są suche. Układanie i modelowanie włosów kręconych należy rozpocząć już podczas suszenia, nawijać kilka pasemek na palce i przystawiać je do dyfuzora.

2.1. Pielęgnacja włosów kręconych

Natura w swym bogactwie obdarzyła kobiety najróżniejszymi kolorami i typami włosów. Wśród nich są także włosy kręcone. Jak wskazują badania, ten typ włosów ma aż 25% Polek. Za to, że włosy są kręcone, odpowiada genetyka, a nie, jak się powszechnie sądzi, różnice w budowie włosa. Właścicielki włosów kręconych muszą pamiętać, że ten typ włosów wymaga specjalnej pielęgnacji, dzięki której można podkreślić ich naturalne piękno. Przede wszystkim trzeba zacząć od odpowiedniego nawilżenia włosów, gdyż włosy kręcone są z natury suche. W tym celu konieczny jest zakup odpowiednich kosmetyków.

Na początku trzeba zadbać o szampon do włosów kręconych. Najlepiej, by zawierał on naturalne składniki odżywcze, takie jak aloes lub lilia wodna. Korzystanie z odpowiedniego szamponu do włosów kręconych należy połączyć z odżywką do włosów kręconych. Dzięki niej włosy będą gładkie, loki wyraźnie i równo kręcone, a nie splątane. Wybierając odżywkę, należy postawić na te, które można spłukiwać, gdyż nie obciążają one nadmiernie włosów i nie powodują ich przetłuszczania. Spłukując odżywkę, trzeba pamiętać, by używać letniej wody, gdyż dzięki temu zamykają się łuski włosów. Po nałożeniu i spłukaniu odżywki można dodatkowo użyć serum wygładzającego, naturalnego jedwabiu w płynie lub środka stylizującego, który będzie zapobiegał elektryzowaniu się włosów.

Jak dbać o włosy?
Jak dbać o włosy?

Gęste, lśniące i zdrowe włosy to marzenie prawie każdej kobiety. Niestety, czynniki atmosferyczne, jak

zobacz galerię

2.2. Jak pielęgnować włosy kręcone?

Odpowiednia pielęgnacja fal i loków nie może kończyć się na wyborze odpowiedniego szamponu i odżywki. Kolejnym krokiem w pielęgnacji włosów kręconych jest odpowiednie suszenie włosów. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, pocieranie włosów ręcznikiem nie jest dobrym pomysłem, gdyż może osłabiać ono strukturę włosa. Najlepiej delikatnie odcisnąć włosy w ręcznik, przeczesać je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli nie mamy czasu na swobodne wyschnięcie włosów, możemy użyć do tego suszarki, ale pamiętajmy, by była to suszarka z dyfuzorem i niezbyt gorącym powietrzem.

Już na etapie suszenia warto zadbać o odpowiednią stylizację włosów kręconych. W tym celu warto na umyte włosy nałożyć piankę do włosów kręconych i delikatnie je wysuszyć. Jeśli nie chcesz, by twoje włosy były napuszone, podczas suszenia nawijaj na palec kilka pasemek włosów, puszczaj i obejmuj dyfuzorem. Przed wyjściem możesz delikatnie prysnąć włosy lakierem. Odpowiednia stylizacja włosów kręconych to nie tylko modelowanie i układanie, ale przede wszystkim właściwe cięcie. Jeśli nie chcesz, by twoja fryzura była zbyt „ciężka”, powinnaś poprosić fryzjera o wycieniowanie włosów. Dzięki temu włosy będą „lżejsze” i podatniejsze na układanie.

3. Jak dbać o włosy farbowane?

Nieodpowiednia troska o włosy farbowane powoduje, że szybko tracą one świeżość i blask. Aby temu zapobiec, pamiętaj, że pielęgnacja włosów farbowanych wymaga przestrzegania następujących zasad:

  • używaj tylko szamponów i odżywek do włosów farbowanych,
  • nie myj i nie płucz włosów w gorącej wodzie, ponieważ wysoka temperatura powoduje otwieranie się łusek i blaknięcie koloru,
  • raz w tygodniu stosuj maseczkę nawilżającą,
  • stosuj płyny i płukanki nabłyszczające – zawierają one pigmenty ożywiające kolor.

4. Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Włosy przetłuszczające się wymagają codziennego mycia, ponieważ szybko tracą świeży wygląd, są posklejane, przyciągają kurz i inne zanieczyszczenia. Po umyciu włosów zaleca się wypłukanie ich wodą z dodatkiem cytryny. Naturalne właściwości tego owocu powodują ściąganie gruczołów łojowych i jednocześnie zapobiegają powstawaniu łupieżu. Pielęgnacja włosów przetłuszczających się wymaga stosowania lekkich balsamów i innych kosmetyków, które nie obciążają włosów i nadają im efekt puszystości. Odradza się natomiast stosowanie odżywek bez spłukiwania.

5. Jak dbać o włosy zniszczone?

Promienie słoneczne, mróz, wiatr, nieodpowiednia pielęgnacja, suszenie i prostowanie włosów w niskich temperaturach powodują, że stają się one zniszczone, pozbawione blasku i witalności. Oto kilka rad:

  • unikaj twardej i mocno chlorowanej wody,
  • podczas mycia masuj delikatnie skórę głowy,
  • po każdym myciu nakładaj odżywkę,
  • susz włosy ciepłymi, a nie gorącymi strumieniami powietrza,
  • suszarkę trzymaj w odległości ok. 25 cm od nasady głowy.

Dbanie o włosy wiąże się nie tylko z użyciem odpowiednich preparatów kosmetycznych, ale także ze zmianą jadłospisu, przyjmowaniem suplementów diety, unikaniem nasłonecznienia, wysokich temperatur i pielęgnacją dostosowaną do konkretnego rodzaju włosów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.