Trwa ładowanie...

Jak dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym?

Posiadaczki aparatów ortodontycznych mają dość trudne zadanie, ponieważ pielęgnacja zębów w trakcie prostowania jest bardzo trudna. Pomiędzy zamkami często gromadzą się resztki jedzenia i ciężko dotrzeć do wszystkich zakamarków za pomocą zwykłej szczoteczki. Ryzyko powstania płytki nazębnej zwiększa się. Ponadto osoby noszące aparat często mają problem z nieświeżym oddechem, ubytkami zębów, które trudno się leczy oraz chorobami dziąseł. W celu utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej niezbędne jest systematyczne mycie zębów po każdym posiłku i stosowanie specjalnej szczoteczki, która umożliwi oczyszczenie powierzchni zamków. Wiedząc, jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, będziesz mogła utrzymać świeży oddech i ich zdrowie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Czego unikać, gdy nosimy na zębach aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny umożliwi ci uzyskanie efektu niezwykle prostych, pięknych zębów. W trakcie, gdy trwa okres leczenia i zęby są prostowane, powinnaś unikać wszelkiego rodzaju preparatów wybielających. Zamki przyklejone do powierzchni zębów uniemożliwiają takiemu preparatowi dotarcie do powierzchni szkliwa, która znajduje się pod nimi. W efekcie po zdjęciu aparatu mogłabyś zauważyć dużą różnicę w odcieniu odsłoniętej części zębów, a tej przysłoniętej zamkami. Oczywiście twój ortodonta dokładnie powie ci, czego unikać w trakcie leczenia. Na pewno doradzi ci on, w jaki sposób pielęgnować zęby, tak aby po zdjęciu były one zdrowe i piękne.

Bardzo ważne jest to, abyś zaopatrzyła się w specjalistyczne nici przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczneoraz dwie, specjalne szczoteczki. Jedna z nich to tradycyjna szczotka, prosto ścięta, która posiada wewnątrz wnękę – umożliwi ci ona oczyszczenie powierzchni zamków. Druga szczoteczka powinna być wąska o spiczastym zakończeniu, która umożliwi ci oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

2. Jak dokładnie oczyścić zęby z aparatem?

Po każdym myciu upewnij się, że przestrzenie międzyzębowe oraz klamry aparatu są czyste. Bądź cierpliwa, gdyż szczotkowanie zębów zajmie ci teraz zdecydowanie więcej czasu niż kiedyś. Dwa razy dziennie czyść przestrzenie międzyzębowe za pomocą małej, wąskiej szczoteczki do tego przeznaczonej. Wyczyść też wszelkie zakamarki między klamrami aparatu. Taką szczoteczkę noś zawsze w torebce. Doskonale się ona nadaje do czyszczenia zębów w nagłych wypadkach. Musisz się trzymać odpowiedniej diety w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Powinnaś zwracać uwagę na produkty, które spożywasz, gdyż twarde składniki posiłku mogą uszkodzić zamki. Unikaj również kleistych produktów, takich jak np. miękkie cukierki krówki. Mogą one oblepić zamki i łuk aparatu ortodontycznego – wtedy będzie ci bardzo ciężko je oczyścić, a to spowoduje wzrost ryzyka powstania płytki nazębnej (płytkę nazębną można usunąć w gabinecie stomatologicznym - zabieg ten to stomatologia estetyczna). Na liście produktów, których nie powinnaś spożywać powinny się również znaleźć gumy do żucia, toffi, kostki lodu, chipsy oraz orzechy.

W trakcie każdej wizyty u ortodonty możesz poprosić go, aby na chwilę wyciągnął łuk od aparatu. Dzięki temu będziesz mogła dokładnie oczyścić zęby. Ponadto twój lekarz również powinien oczyścić przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą specjalnego irygatora.

Powinnaś zawsze mieć przy sobie rzeczy takie jak:

  • odpowiednia pasta przeciwpróchnicza (absolutnie nie wybielająca),
  • specjalne nici dentystyczne,
  • dwa rodzaje szczoteczek do oczyszczania zębów.

Aparat ortodontyczny utrudnia codzienną higienę jamy ustnej. Niestety w tym przypadku dokładne oczyszczenie zębów zajmie ci znacznie więcej czasu. Jednak dzięki temu, gdy zdejmiesz aparat, będziesz się mogła cieszyć nie tylko prostymi, ale również zdrowymi i zadbanymi zębami.

Mgr Joanna Hirszler
Następny artykuł: Czyszczenie zębów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.