Trwa ładowanie...

Jak dobrać narty?

Narty są sprzętem, który musi być dokładnie dopasowany do naszych umiejętności i potrzeb. Własne narty najlepiej zakupić tuż przed kolejnym sezonem lub po zakończeniu starego. Wybór należy dokładnie przemyśleć, ponieważ producenci tego sprzętu wychodzą naprzeciw różnym wymaganiom swoich klientów i można łatwo się pogubić w bogatej gamie modeli. Jak dobrać narty do wzrostu i wagi? Jak dobrać narty dla początkujących?

spis treści

1. Jak dobrać narty do wzrostu i wagi?

Długość nart powinna być dobierana na podstawie stopnia zaawansowania narciarza oraz jego wagi i wzrostu. Narty powinny sięgać narciarzowi do odcinka między nosem a brodą, czyli być o 10-15 cm krótsze niż wzrost kupującego. Dla osób początkujących zalecane są narty krótsze i bardziej miękkie, ponieważ łatwiej się na nich jeździ. Zazwyczaj bardziej zaawansowani narciarze decydują się na dłuższe i twardsze narty, dzięki którym mogą rozwijać prędkość i czuć się bardziej komfortowo. Każde narty można dostosować do wagi narciarza. Natomiast waga nart inaczej dobierana jest dla mężczyzn, a inaczej dla kobiet.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Jak dobrać narty dla początkujących? Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, mogą wypożyczyć sprzęt. Naukę jazdy na nartach należy rozpocząć na krótkich nartach carvingowych. Dzięki nim można dużo łatwiej wykonać skręty na stoku. Narty carvingowe różnią się od innych nart zjazdowych tym, że są wyprofilowane, ich środkowa część, tak zwana „talia”, jest węższa od dziobów i tyłów nart, dlatego nazywa się je nartami taliowanymi.

2. Dobór nart zjazdowych

Większość narciarzy kupuje narty zjazdowe, wśród których można wyróżnić:

  • Allround – to najpopularniejsze narty w naszym kraju, przeznaczone do jazdy po przygotowanych trasach. Talia nart waha się w granicach 68-74 mm. Grupa ta oferuje sprzęt dla osób początkujących, zaawansowanych, dla kobiet i dla dzieci.
  • Freeride – to narty proste, szerokie i długie, przeznaczone do jazdy poza wyznaczonymi trasami i dla osób zaawansowanych. Narty z tej grupy nie są polecane na wcześniej przygotowane trasy.
  • Allmountain – są nartami przejściowymi pomiędzy allroundem a freeridem. Ich talia to 74-90 mm i na nartach tych można zjeżdżać po wcześniej przygotowanych trasach, jak również po nieutwardzonym śniegu.
  • Freestyle – oba końce nart są podgięte. Polecane są osobom zaawansowanym, ponieważ świetnie nadają się do trików, skoków, jazdy tyłem, piruetów. Można na nich jeździć w snowparkach.
  • Race – to narty zawodnicze, służące do rozwijania prędkości.

Przy zakupie określonego rodzaju nart warto wziąć po uwagę promień skrętu: im mniejszy promień skrętu, tym ciaśniejszy skręt i odwrotnie, im większy promień, tym dłuższy skręt. Promień skrętu zależy od talii nart: im mocniej wytaliowana narta, tym mniejszy promień skrętu, a zarazem ciaśniejszy skręt. Ważne jest także dobranie nart do wzrostu i wagi narciarza. Duże znaczenie ma również płeć osoby, która planuje jeździć na nartach, oraz jej wiek. Na szczęście, w sklepach sportowych można bez problemu znaleźć narty, które spełniają wszystkie najważniejsze warunki.

Jak dobrać narty?
Jak dobrać narty?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.