Trwa ładowanie...

Fryzury – zasady doboru, fryzura a kształt twarzy, maskowanie niedoskonałości

Fryzury powinny być dobrane przede wszystkim do kształtu twarzy.
Fryzury powinny być dobrane przede wszystkim do kształtu twarzy. (Pixabay)

Fryzury pozwalają na zamaskowaniem manakmentów urody. Można skorzystać z pomocy fryzjera lub stylisty, którzy podpowiedzą, jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy, wysokości czoła czy wielkości nosa. Odpowiednia fryzura pomoże ci zamaskować pewne niedoskonałości, takie jak masywna szyja lub odstające uszy, które dzięki odpowiedniemu wymodelowaniu włosów przestaną być problemem. Dobieranie fryzury może okazać się świetną zabawą, a wiedza na ten temat może być przydatna przez długi czas.

spis treści

1. Zasady doboru fryzury

Od kilku lat styliści są łaskawi. Modne są praktycznie wszystkie rodzaje fryzur. W jednym sezonie prym wiodą włosy falowane, ale nie zabrania się również definitywnie ich prostowania. Podobnie jest, jeśli chodzi o kolor czy długość włosów. Trendy jest blond, ale jednocześnie także ciemniejsze odcienie.

Fryzury długie, półdługie, krótkie... W zasadzie nie ma znaczenia – najważniejsze, by fryzura podkreślała urodę lub ewentualnie maskowała jej braki i była dostosowana do kształtu twarzy. Rozmaitość trendów pozwala zdecydować się na taką fryzurę, która będzie wyglądać wspaniale i eksponować atuty urody.

Fryzura dobrana do kształtu twarzy - galeria
Fryzura dobrana do kształtu twarzy - galeria [8 zdjęć]

Odpowiednio dobrana fryzura pomaga zamaskować pewne niedoskonałości urody, takie jak masywna szyja,

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Wybór fryzury to sprawa indywidualna. Warto jednak mieć na względzie to, czy fryzjer, dobierając fryzurę, zwraca uwagę na rysy twarzy i mankamenty urody, takie jak wysokie czoło lub odstające uszy. Takie „minusy” w wyglądzie da się łatwo zatuszować, odpowiednio ścinając włosy i modelując je w taki sposób, by pasowały do kształtu twarzy.

Pamiętajmy, by nie oszczędzać na fryzjerze. Dobrze wyedukowany stylista fryzur pomoże nam stworzyć cięcie, które z łatwością ułożymy i wymodelujemy. Warto zapytać fryzjera o dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz szkolenia.

Cięcie ma za zadanie podkreślić mocne strony twarzy i zamaskować te słabsze, dlatego tak ważne jest dobre obcięcie włosów. Fryzura odpowiednio wycieniowana, sprawia, że włosy wyglądają na lżejsze. Nieco łatwiej poddają się także zabiegom kosmetycznym.

2. Fryzura, a kształt twarzy

Fryzura wygląda najlepiej, kiedy jest dopasowana do kształtu twarzy. Jaki kształt twarzy pasuje najlepiej do konkretnej fryzury? Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje i wskazówki.

Twarz owalna – jej kształt jest lekko podłużny, ale z zaokrąglonymi policzkami i owalną, łagodną linią włosów nad czołem. Długość twarzy wynosi około 1,5 raza więcej niż jej szerokość. Czoło i szczęka mają tę samą szerokość.

Dobieranie fryzury do twarzy owalnej jest bardzo proste, ponieważ większość fryzur wygląda korzystnie. Najważniejsze jest podkreślenie atrybutów urody. Unikaj fryzur, które zasłaniają kształt twarzy.

Twarz okrągła – jest to twarz przypominająca kształt koła, gdzie długość jest zbliżona do szerokości. Jak dobrać fryzurę do okrągłej twarzy? Najlepsze fryzury do twarzy okrągłej to te, które nadają twarzy węższy wygląd.

Grzywka może być ukośna lub prosta i ciężka, ale tylko wtedy, gdy włosy są uniesione na czubku głowy i nie opadają smętnie. Dobrym pomysłem są krótkie włosy. Unikaj natomiast fryzur, które sprawiają wrażenie obfitych po obu stronach twarzy, jak na przykład klasyczny bob.

Twarz kwadratowa – osoby z kwadratową twarzą mają mocne i szerokie czoło i kwadratową szczękę. Aby nadać twarzy łagodniejszy wygląd, korzystne są ukośne grzywki i krótkie lub średniej długości włosy. Unikaj cięcia na pazia z ciężką grzywką, ponieważ ta fryzura tylko wyostrzy mocne rysy twarzy.

Twarz w kształcie serca – ten kształt jest szeroki w okolicach czoła i kości policzkowych i wąski w szczęce. Fryzury do twarzy w kształcie serca powinny mieć długość do brody. Prosta grzywka nie jest polecana, ponieważ poszerza twarz. Warto unikać krótkich fryzur z krótką, ciężką grzywką.

Twarz trójkątna – czoło jest szerokie, z kolei szczęka wąska. Dobrym wyjściem przy tym typie twarzy jest cieniowanie włosów w celu złagodzenia mocnego zarysu twarzy. Niekorzystnie natomiast wyglądają dłuższe włosy i wyraźny bob z prostych włosów.

Twarz w kształcie diamentu – jej cechą charakterystyczną są wydatne i szerokie kości policzkowe oraz dosyć szerokie czoło oraz broda. Idealna fryzura to na przykład bob lub założenie włosów za uszy, co eksponuje piękne kości policzkowe. Krótkie, bujne włosy na czubku głowy wyglądają niekorzystnie przy tym kształcie twarzy, podobnie jak brak włosów w okolicy żuchwy.

Twarz podłużna – jest ona dłuższa niż szersza, a linia policzka jest długa i prosta. Ten kształt twarzy najlepiej wygląda przy krótkich lub średniej długości włosach.

Korzystna jest prosta grzywka i cieniowanie włosów. Dobrym pomysłem są falowane i kręcone włosy, które nadają twarzy łagodniejszy wygląd. Brak grzywki i długie, proste włosy nie są najlepszym wyborem.

Zobacz także:

3. Fryzury, które maskują niedoskonałości

Kolejnym krokiem do prawidłowego doboru fryzury jest określenie swoich wad i zalet w lustrze. Do wysokiego czoła wybieramy maskującą, prostą grzywkę. Do zbyt masywnej szyi, pełnych policzków lub drugiego podbródka dopasowujemy półdługie włosy wycieniowane na całej ich długości.

Odstające uszy najlepiej zamaskuje długa fryzura i rozpuszczone włosy. Ważne jest, aby szczerze ocenić swoje cechy, skupiając się zarówno na zaletach, jak i na wadach.

Należy jednak pamiętać, że nawet bardzo dobrze wykonana fryzura, nie będzie idelana, jeśli nie zostanie dobrana do kształtu twarzy. Fryzjer powinien zwrócić uwagę przede wszystkim uwagę na geometrię. Fryzura ma podkreślić najmocniejsze strony twarzy oraz skorygować słabsze.

3.1. Fryzury na wysokie czoło

Jeśli masz wysokie czoło, doskonale sprawdzi się grzywka. Długa, delikatnie wycieniowana, skutecznie zamaskuje taki mankament urody. W tym sezonie grzywka jest bardzo modna. Styliści fryzur wprowadzili ją do większości swoich kolekcji.

Poza tym grzywka odmładza, nadaje twarzy młodzieńczego wyglądu. Pamiętaj jednak, że długość grzywki ma tu zasadnicze znaczenie. Grzywka prosta i zbyt krótka, obcięta nad oczami lub w połowie czoła, dodatkowo podkreśli wysokie czoło, a nie je zamaskuje.

3.2. Fryzury na odstające uszy

Gdy nie znosisz swoich odstających uszu, możesz je ukryć pod włosami. Dobra jest właściwie każda półdługa i długa fryzura. Krótkie fryzury nie zakryją odstających uszu, więc nie ma co marzyć o fryzurce „na chłopaka”.

Włosy powinny być puszyste i nie mogą przylegać do skóry głowy. Dobrze, jeśli będą wycieniowane – to doda im lekkości. „Ząbki” na wysokości uszu dodają włosom puszystości. Uczesania à la kok czy „ulizane” żelem nie pasują do kobiet, które mają odstające uszy.

3.3. Fryzury na wysmuklenie szyi

Zbyt masywną szyję możesz ukryć półdługimi lub długimi włosami. Włosy powinny być wycieniowane, z pazurkami na całej długości. „Ząbki”, zachodząc na siebie, będą eksponować środek szyi, maskując jednocześnie jej boki. Ważne jest, by z przodu włosy nie były zbyt mocno wycieniowane, bo krótkie pazurki uwidocznią masywną szyję.

3.4. Fryzury na podniesienie kącików oczu i ust

Z biegiem lat skóra wiotczeje, a zewnętrzne kąciki oczu i ust opadają. Nadaje to twarzy smutny wygląd i postarza ją. By rozweselić twarz, postaw na krótką, wystrzępioną fryzurkę. Taka fryzura odmładza wygląd. Jeśli nie chcesz ścinać włosów, powinnaś je upinać. Niekorzystnie ci w kaskadzie loków, fryzurze à la paź czy na tzw. boba.

3.5. Fryzury na wyszczuplenie policzków

Skutecznym sposobem na pełne policzki jest odpowiednie wycieniowanie włosów. Włosy powinny być ścięte w taki sposób, aby zachodziły na policzki. Muszą być również puszyste, odstające od głowy – zwłaszcza na linii uszu.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać fryzurę do swojej twarzy, powyższe wskazówki powinny ci nieco pomóc. W wyborze fryzury warto kierować się owalem twarzy i tym, by tuszować ewentualne mankamenty urody.

Nie każda fryzura jest dla nas odpowiednia. To, co pasuje znajomej, nie zawsze musi być dobre dla ciebie. Czasem warto postawić na rozsądek, a nie na modę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze