Trwa ładowanie...

Jak działa odżywka do włosów?

Odżywka do włosów jest niezbędna, jeżeli zależy ci na zachowaniu odpowiedniej kondycji i blasku twoich włosów. Jest to produkt szczególnie przydatny wtedy, gdy twoje włosy są suche lub uszkodzone. Odżywka nie naprawi uszkodzeń ich struktury, jednak znacznie poprawi wygląd twoich włosów i sprawi, że będą się one lepiej układać. Takiego efektu nie uzyskasz, stosując jedynie szampon do włosów, gdyż tylko oczyszcza on włosy i skórę głowy. Dlatego od dzisiaj koniecznie po każdym myciu włosów zastosuj specjalną odżywkę pielęgnacyjną.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Czytaj więcej

1. Jaki wpływ na twoje włosy ma odżywka pielęgnacyjna?

Nawilżanie włosów – zawartość wody znajdująca się we wnętrzu twoich włosów określa ich poziom nawilżenia. Im wody jest mniej, tym włosy są bardziej suche i podatne na elektryzowanie. Niestety, wody nie można dostarczyć włosom od zewnątrz. Można jednak zatrzymać wodę znajdującą się w obrębie wnętrza włosa. Odżywki zawierają substancje utrzymujące wilgoć w obrębie włosów. Są to składniki takie jak:

  • gliceryna,
  • glikol propylenowy,
  • sorbitol.

Są to tzw. humektanty, czyli substancje posiadające zdolność wiązania się z cząsteczkami wody i zapobiegające jej ucieczce z warstw skóry bądź z powierzchni włosa. Ponadto humektanty redukują elektryczność statyczną włosa. W efekcie włosy znacznie mniej się elektryzują. W odżywce często znajdują się również naturalne olejki eteryczne, które odbudowują barierę lipidową włosa, która została usunięta podczas ich mycia.

Ochrona włosów – powłoka ochronna, jaką pozostawia na włosach odżywka, chroni je przed uszkodzeniami związanymi z działaniem czynników takich jak:

  • chlor zawarty w wodzie,
  • promieniowanie UV,
  • zanieczyszczenia,
  • suszarki,
  • lokówki,
  • prostownice.

Jeżeli jednak masz włosy zniszczone, odżywka sprawi, że zniszczenia te będą znacznie mniej widoczne. W tym wypadku wybieraj odżywki regenerujące, które zawierają w składzie substancje takie jak np. ceramidy. Posiadają one zdolność wbudowywania się w strukturę włosa.

Zmiękczanie – odżywki zawierają również substancje zmiękczające, które otulają włos powłoką i zatrzymują w ich obrębie wilgoć. Dzięki temu włosy są miękkie, elastyczne i sprężyste. Niekiedy w odżywkach znaleźć można również substancje, które odbijają światło i dodają włosom niezwykłego blasku.

2. Czy odżywka do włosów działa ochronnie?

Odżywki do włosów często zawierają również filtry ochronne, które zabezpieczają włos przed szkodliwym działaniem słońca. Promieniowanie UV uszkadza strukturę włosów, znacznie je wysusza i rozjaśnia ich kolor. Najczęściej to odżywki do włosów farbowanych posiadają filtry UV i składniki zabezpieczające włos przed „blaknięciem koloru” w wyniku działania wody chlorowanej, morskiej i promieni UV.

Jeżeli z reguły nie stosujesz odżywki po umyciu głowy, od dzisiaj koniecznie to zmień. Wydawałoby się, że szampon w zupełności wystarczy, gdyż w jego składzie również znajdują się składniki pielęgnacyjne. Jednak w przeciwieństwie do odżywki jest ich znacznie mniej i nie poprawią one kondycji włosów tak samo jak ona. Pamiętaj, aby odżywkę zawsze dobierać do typu swoich włosów. W przeciwnym razie możesz uzyskać efekt obciążenia włosów.

Mgr Joanna Hirszler
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.