Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Elwira Kowalska

Środki nasenne

Avatar placeholder
31.12.2018 15:42
Środki nasenne
Środki nasenne

Środki nasenne stosuje się tylko w określonych przypadkach na zalecenie lekarza, ponieważ się są one obojętne dla naszego organizmu. Zazwyczaj na zaburzenia snu pomaga powrócenie do zdrowego trybu życia, spacer, wietrzenie sypialni, ćwiczenia fizyczne. Co trzeba wiedzieć o środkach nasennych?

spis treści

1. Leki na sen

Tabletki nasenne obok środków uspokajających i znieczulających należą do grupy leków, które wpływają na aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Niestety te leki oddziałują na naszą psychikę, stosunek do otoczenia, sprawność umysłową, nastrój. Niekiedy zdarza się grupa tych leków powoduje uzależnienie i zmiany osobowości.

Proszki nasenne można podzielić na leki, które ułatwiają zasypianie, zazwyczaj działają szybko i krótkotrwale i leki nasenne właściwe, które działają średnio- i długotrwale. Leki te można zakupić w małych dawkach, aby osiągnąć działanie uspokajające.

2. Niebezpieczne środki nasenne

Istnieje grupa leków nasennych, które są pochodnymi kwasu barbiturowego. Barbiturany działają do 20 godzin. Środki te wywołują zwiększenie tolerancji na lek, a to powoduje konieczność przyjmowania coraz większej ilości. Uzależnienie rozwija się w ciągu kilu miesięcy regularnego przyjmowania preparatu z kwasem barbiturowym. Niestety środki tego typu toksycznie wpływają na organizm człowieka i prowadzą do przewlekłego zatrucia. Mogą pojawić się takie zaburzenia, które będą przypominały stan upojenia alkoholowego.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ponadto te leki potęgują działanie np. leków przeciwbólowych, a osłabiają preparaty zażywane w takich chorobach jak np. cukrzyca. Osłabiają działanie także środków antykoncepcyjnych.

3. Ziołowe środki nasenne

Są dostępne także bez recepty, ich skład opiera się na ziołach działających nasennie. Leki te są na pewno bezpieczniejsze niż barbiturany, jednak one także, stosowane przez długi czas, mogą prowadzić do uzależnienia. Zażywanie wszystkich środków na sen należy skonsultować z lekarzem.

Silne leki nasenne wywołują sen przez tłumienie ośrodków aktywacyjnych mózgu, zatem nie jest to naturalny sen fizjologiczny. Należy pamiętać, że leki nasenne wraz z lekami przeciwpadaczkowymi i silnymi lekami przeciwbólowymi należą do grupy leków psychotropowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze