Trwa ładowanie...

Jak jazda na rowerze wpływa na twoją kondycję umysłową?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jazda na rowerze świetnie wpływa na sylwetkę. W trakcie pedałowania spalasz tkankę tłuszczową oraz kształtujesz mięśnie – zwłaszcza nóg, ale pracują również pośladki, brzuch i plecy. Okazuje się, że jazda na rowerze to również dobry sposób na poprawę kondycji intelektualnej. Sprawdź, jak możesz wzmocnić swój mózg dzięki regularnym treningom na rowerze.

spis treści

1. Mózg na rowerze

Zalety jazdy na rowerze można by wymieniać bez końca – pedałowanie wzmacnia serce, poprawia wydolność oddechową, obniża ciśnienie, pozwala schudnąć, wyrzeźbić mięśnie oraz zrelaksować się po ciężkim dniu. Najnowsze badania wykazały, że trening na rowerze to również świetne ćwiczenie dla... mózgu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Doniesienia naukowców są naprawdę zaskakujące. Według danych przedstawionych przez badaczy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii, jazda na rowerze poprawia integralność oraz spójność istoty białej w mózgu. Co to oznacza w praktyce?

Mózg człowieka składa się z dwóch rodzajów tkanek: istoty szarej i białej. Istota biała to centrum komunikacji, ponieważ odpowiada za połączenia z istotą szarą. Badacze z Holandii wykazali, że pod wpływem regularnego jeżdżenia na rowerze, impulsy pomiędzy komórkami układu nerwowego przebiegają szybciej, czego skutkiem jest lepsza praca mózgu, zdolność do szybkiego podejmowania decyzji, poprawa pamięci i ulepszenie procesów uczenia się.

Na tym jednak korzyści z jazdy na rowerze się nie kończą. Naukowcy z Tajwanu przeprowadzili test z wykorzystaniem roweru. Uczestnicy przez 12 tygodni trenowali na rowerze. Po tym czasie nie tylko wzmocnili mięśnie nóg, ale również pobudzili do pracy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF). Choć nazwa brzmi tajemniczo, oznacza białko, które odpowiada za regulację nastroju, poziomu stresu oraz usprawnienie pamięci. Doniesienie z Tajwanu potwierdziły wcześniej stawiane tezy, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko depresji oraz zaburzeń lękowych.

2. Rowerem po mądrość

Jazda na rowerze to najlepszy sport dla uczniów, studentów oraz wszystkich pracowników umysłowych, ponieważ zwiększa koncentrację i ułatwia zapamiętywanie
Jazda na rowerze to najlepszy sport dla uczniów, studentów oraz wszystkich pracowników umysłowych, ponieważ zwiększa koncentrację i ułatwia zapamiętywanie

Po przejażdżce na rowerze powinniśmy mieć lepszy nastrój. Naukowcy sugerują też, że jazda na dwóch kółkach wpływa również na iloraz inteligencji. Wszystkie formy ćwiczeń aerobowych, czyli pływanie, bieganie czy jazda rowerem, pozytywnie działają na hipokamp – część mózgu odpowiedzialną za pamięć oraz uczenie się.

Potwierdziły to badania na uniwersytecie w Illinois. Po 6 miesiącach codziennej jazdy na rowerze u uczestników testu hipokamp zwiększył się o 2%, a zdolności zapamiętywania oraz rozwiązywania problemów aż o 15-20%. Osoby biorące udział w badaniu zauważyły u siebie znaczną poprawę koncentracji. Poza tym badacze odkryli, że wystarczyło pół roku jazdy na rowerze, aby odmłodzić mózg o 2 lata!

3. Regularne pedałowanie dla zdrowia

Jak ćwiczyć, żeby poprawić kondycję umysłową? Eksperci twierdzą, że trening na rowerze nie musi być intensywny i długi. Wystarczy 30 minut jazdy w umiarkowanym tempie każdego dnia, aby zwiększyć wydolność mózgu. Nie ma również znaczenia, czy jeździmy na zewnątrz czy na rowerze stacjonarnym. Obie formy aktywności przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia mózgu.

Przy okazji należy wspomnieć również o innych zaletach pedałowania. Wysiłek fizyczny na rowerze to świetny sposób na odchudzanie, obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia, a tym samym uniknięcie chorób układu krążenia czy cukrzycy. Regularna aktywność fizyczna wydłuża życie i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Nie pozostaje więc nic innego, jak wskoczyć na rower albo zapisać się na spinning. To świetna forma aktywności dla ciała i umysłu. Efekty jazdy na rowerze mogą się okazać zbawienne dla naszego zdrowia.

Źródło: shape.com

Mgr Grzegorz Wichrzycki
Jak jazda na rowerze wpływa na twoją kondycję umysłową?
Jak jazda na rowerze wpływa na twoją kondycję umysłową? (Grafika / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.