Trwa ładowanie...

Samoopalacz – jak nakładać i jak zmywać samoopalacz?

Samoopalacz ma cięższą konsystencję niż balsam, czy olejek brązujący
Samoopalacz ma cięższą konsystencję niż balsam, czy olejek brązujący (Adobe Stock)

Samoopalacz to kosmetyk, który pozwala osiągnąć efekt opalenizny bez wystawiania się na słońce, czy korzystania z solarium. Dzięki niemu można uzyskać piękny, złoty kolor ciała bez narażania skóry na działanie szkodliwego promieniowania. Jednak, żeby sztuczna opalenizna wyglądała naturalnie, konieczne jest stosowanie się do kilku zasad. Jak nakładać samoopalacz? Jak usunąć kosmetyk? Jaki samoopalacz wybrać – w piance, czy w kremie?

spis treści

1. Jak stosować samoopalacz?

Samoopalacz to produkt kosmetyczny, który imituje efekt naturalnej opalenizny. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie pożądanego zabarwienia skóry zaledwie w kilka godzin. Jak działają samoopalacze?

Głównym składnikiem tych kosmetyków jest dihydroksyaceton (DHA), który w wyniku reakcji z aminokwasami znajdującymi się w naskórku, barwi skórę. Mechanizm ten nie jest związany z procesem powstawania melaniny.

Dlatego też efekt pięknej opalenizny można otrzymać bez ryzyka poparzeń, przebarwień, czy fotostarzenia skóry, jak ma to miejsce w przypadku naturalnych kąpieli słonecznych, czy solarium.

Zobacz film: "Znamiona a opalanie. Eksperci apelują do osób z pieprzykami przebywających na słońcu"

Jak używać samoopalacza?

Uzyskanie naturalnie wyglądającej opalenizny przy pomocy samoopalacza jest wymagającym zadaniem. Kluczową rolę odgrywa właściwe stosowanie kosmetyku. Dostępne na rynku samoopalacze różnią się między sobą, dlatego też zawsze przed zastosowaniem produktu, należy zapoznać się z instrukcją.

Kosmetyk najbezpieczniej nakładać wieczorem, na oczyszczoną skórę. Przed aplikacją produktu zaleca się zdjęcie biżuterii i zabezpieczenie włosów. Preparat początkowo najlepiej jest rozetrzeć w dłoniach, a dopiero potem nanieść go na skórę.

Sztuczna opalenizna jest stosunkowo nietrwała, dlatego też osoby, którym zależy na długotrwałym efekcie, powinny powtarzać aplikację co 4-5 dni.

2. Jak nałożyć samoopalacz bez smug?

Dla uzyskania idealnego rezultatu konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Najlepiej zacząć dzień wcześniej. Wskazane jest wykonanie peelingu przed samoopalaczem. Należy też zwrócić szczególną uwagę na twardą skórę na łokciach i kolanach. Po peelingu ważne jest odpowiednie nawilżenie ciała, które sprawi, że następnego dnia samoopalacz równo się rozprowadzi i dobrze wchłonie.

Depilacja powinna być wykonana przynajmniej na dzień przed nałożeniem kosmetyku. Dzięki temu pory zostaną zamknięte i nie pojawią się nieestetyczne, ciemne kropki na kolanach, czy nogach.

Nakładanie samoopalacza

Czym nakładać samoopalacz? Kosmetyk można nakładać gołymi rękoma lub też przy użyciu specjalnych rękawiczek (dostępne np. w drogerii Hebe, Rossmann). Rękawica do samoopalacza pomaga w równomiernym rozprowadzeniu produktu, a przy okazji zapobiega brudzeniu rąk.

Ważne jest, by podczas aplikacji nie przesadzać z ilością produktu – nakładać odpowiednie ilości, a następnie rozprowadzać je kolistymi ruchami. Samoopalacz powinien być rozprowadzany kolejno na poszczególnych częściach ciała, począwszy od nóg, kostek, stóp i ud. Następnie aplikuje się produkt na biodrach, brzuchu, klatce piersiowej i plecach. Ramiona i ręce powinny zostać pokryte na końcu.

Jak zmyć samoopalacz z dłoni po zakończonej aplikacji? Po rozprowadzeniu preparatu należy po prostu umyć ręce, a jeśli to konieczne wyczyścić także paznokcie.

Kosmetyk powinien dokładnie wyschnąć, zanim na "opalone" ciało zostanie nałożone ubranie. Ważne jest także, by przez kilka najbliższych godzin unikać aktywności fizycznej, która może wzmagać potliwość. W tym czasie należy także unikać wody.

W podtrzymaniu pięknego efektu pomocne mogą być specjalne balsamy podtrzymujące opaleniznę.

3. Samoopalacz na twarz

Jednym z trudniejszych elementów samodzielnego nakładania samoopalacza jest aplikacja kosmetyku na twarz. Proces ten obejmuje pięć kroków:

  • Odpowiednie zabezpieczenie włosów, np. związanie ich w koński ogon, co ułatwi równomierne naniesienie samoopalacza.
  • Przygotowanie skóry do zabiegu – mycie, oczyszczenie peelingiem kosmetycznym. Bezpośrednio przed aplikacją warto unikać kosmetyków nawilżających, które mogą utrudnić prawidłowe nałożenie samoopalacza.
  • Zabezpieczenie okolicy oczu. W tym celu wskazane jest użycie kremu pod oczy, dzięki któremu delikatna skóra pozostanie nieco jaśniejsza od reszty twarzy. W ten sposób twarz będzie wyglądała młodziej.
  • Rozprowadzenie samoopalacza do twarzy – dobrym sposobem na równomierne nałożenie produktu jest zmieszanie kilku kropel kosmetyku z nawilżającym balsamem do ciała. Taką mieszankę należy rozetrzeć w dłoniach i nałożyć na twarz oraz szyję.
  • Ponowna aplikacja produktu. Jeśli różnica przed i po samoopalaczu do twarzy jest niewielka, konieczne może być nałożenie kolejnej warstwy kosmetyku. Jednak w tym celu warto jest odczekać ok. trzech godzin. Jeśli efekt jest niewidoczny, można ponowić aplikację.

W przypadku samoopalacza do twarzy najlepiej jest wybrać odcień o jeden ton ciemniejszy od swojej karnacji.

Sztuczną opaleniznę na twarzy można wzmocnić, stosując bronzer. Gdzie nakłada się kosmetyk? Warto podkreślić nim czoło, policzki i nos – są to miejsca, które najszybciej opalają się na słońcu.

4. Jak nakładać samoopalacz na dłonie i stopy?

W przypadku stóp przed aplikacją produktu dobrze jest ich brzegi oraz podeszwę zabezpieczyć kremem. Dzięki temu w tych miejscach produkt nie zabarwi skóry. Ponadto na stopy należy nanieść tylko niewielką ilość samoopalacza, uważając przy tym, by nie zbierał się w nadmiarze w żadnych punktach.

Dłonie najlepiej jest pozostawić na sam koniec. Tu też ważne jest, by nie przesadzić z ilością kosmetyku i uważać na to, by nie zbierał się w zagnieceniach kostek. Przed nałożeniem samoopalacza na dłonie dobrze jest zastosować wazelinę kosmetyczną na skórki i paznokcie – dzięki temu manicure zostanie zabezpieczony przed zaplamieniem.

5. Jak nakładać samoopalacz na plecy?

Jednym z większych wyzwań są równomiernie opalone plecy. Co należy zrobić, by cieszyć się piękną opalenizną na plecach?

Najprostszym sposobem na rozprowadzenie kosmetyku w tym miejscu jest umieszczenie rękawicy do nakładania samoopalacza na szczotce do ciała z długim trzonkiem. Ważne jest, by zabezpieczyć rękawicę przed przemieszczaniem się, np. gumką do włosów. Następnie można przejść do rozprowadzania produktu. Zaraz po zakończonej aplikacji rękawicę z samoopalaczem należy oczyścić zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak nałożyć samoopalacz bez rękawicy? Czym zastąpić rękawicę do samoopalacza? Kosmetyk można nakładać także przy pomocy gąbki, jednak jest to o wiele trudniejsze i mniej precyzyjne akcesorium. W przypadku braku rękawicy lepiej jest poprosić o rozprowadzenie produktu na plecach bliską osobę.

6. Jak zmyć samoopalacz?

Po jakim czasie zmyć samoopalacz? Opalenizna po samoopalaczu utrzymuje się zwykle tylko do kilku dni. Pozostałości po kosmetyku wyglądają nieestetycznie, dlatego też warto je zmyć. Także przed nałożeniem kolejnej warstwy, należy pozbyć się poprzednich śladów sztucznej opalenizny.

Zmywanie samoopalacza może być też konieczne w przypadku niewłaściwej aplikacji, gdy powstały nieestetyczne plamy, zacieki oraz smugi. Zatem jak pozbyć się opalenizny? Czym zmyć samoopalacz z dłoni, nóg lub innych części ciała?

Do tego celu można wykorzystać:

  • preparaty do usuwania sztucznej opalenizny – zmywacze do samoopalacza wyrównują uzyskany odcień i usuwają przebarwienia,
  • peeling gruboziarnisty – wystarczy nałożyć go na skórę i masować delikatnie przez określony czas,
  • tonik z alkoholem – alkohol zawarty w toniku pomoże pozbyć się smug i przebarwień, wystarczy przetrzeć ciało wacikiem nasączonym tonikiem,
  • sok z cytryny – działa on rozjaśniająco, jednak metoda ta nie jest odpowiednia w przypadku suchej, delikatnej czy podrażnionej skóry,
  • szare mydło – można je użyć samodzielnie lub połączyć np. z cukrem i zrobić peeling cukrowy,
  • kremy z kwasami AHA lub BHA – przyspieszają złuszczanie naskórka.

7. Jaki samoopalacz wybrać?

Najlepszy samoopalacz to taki, który odpowiada indywidualnym potrzebom skóry. Wybierając kosmetyk, na pewno należy zwrócić uwagę na jego odcień, który powinien być odpowiednio dobrany do karnacji. W przypadku zbyt ciemnego odcienia, kosmetyk stworzy nienaturalny efekt. Z kolei zbyt jasny samoopalacz może nadać skórze pomarańczowy kolor.

Dobrze jest także wybierać kosmetyki, które nie pozostawiają nieestetycznych plam i "opalają" bez smug. Dobry samoopalacz powinien być też łatwy w aplikacji. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samoopalaczami, powinny zwrócić uwagę na jego konsystencję. Na początku najlepiej wybierać lekkie, delikatne formuły, które szybko i równomiernie się wchłaniają.

Nie bez znaczenia jest także jakość i skład preparatu. Obecnie istnieje wiele naturalnych kosmetyków, które mają bezpieczny, delikatny skład i mogą być stosowane nawet w ciąży.

Samoopalacz powinien być też dobrany do typu skóry. I tak np. osoby, które mają skórę suchą, powinny wybierać produkty nawilżające. Istotną kwestią jest także dobranie produktu odpowiednio do części ciała. Jeśli chcemy nakładać samoopalacz zarówno na twarz, jak i ciało, należy kupić dwa osobne produkty lub wybrać kosmetyk uniwersalny.

Ważną kwestią jest także trwałość kosmetyku. Osoby, którym zależy na długotrwałym efekcie pięknej opalenizny, powinny zweryfikować, jak długo dany produkt utrzymuje się na skórze.

8. Rodzaje samoopalacza

Wyróżnia się różne rodzaje samoopalaczy – kremy samoopalające do ciała, samoopalacze pod prysznic, kremy samoopalające do twarzy, żele, pianki koloryzujące, czy wzmacniacze opalenizny. W drogeriach znaleźć można również kosmetyki długotrwale poprawiające koloryt skóry bez DHA, samoopalające chusteczki, balsamy, olejki i mgiełki brązujące (np. Perfecta).

Samoopalacze mają konsystencję zdecydowanie cięższą, niż wszelkiego rodzaju balsamy i olejki brązujące. Te drugie nie powodują zacieków i są dużo łatwiejsze w aplikacji. Jednak efekt, który dają, nie jest tak spektakularny. Produkty te "opalają" stopniowo.

Osoby, które zastanawiają się, jak opalić nogi, mogą wybrać samoopalacz do nóg lub rajstopy w sprayu. Rajstopy w sprayu nie tylko dają efekt naturalnie wyglądającej opalenizny, ale mają jednocześnie właściwości fluidu. Dlatego też, w odróżnieniu od zwykłych bronzerów do nóg, pozwalają ukryć wszelkie niedoskonałości, takie jak pajączki, czy zaczerwienienia.

O ładny odcień skóry można dbać także przy pomocy kapsułek z dużą zawartością naturalnego beta-karotenu. Takie środki są czasem określane potocznie jako samoopalacz w tabletkach. Jednak nie jest to prawidłowe określenie. Kapsułki pomagają bowiem głównie utrzymywać pożądany kolor skóry w okresie jej ekspozycji na promieniowanie UV lub służą do podtrzymania tego efektu.

8.1. Samoopalacz w piance

To kosmetyk, który ma konsystencję miękkiego musu (np. BodyBoom, czy samoopalacz St. Moriz w piance). W odróżnieniu od tradycyjnych emulsji i kremów samoopalających, jest zdecydowanie prostszy w aplikacji. Jak nakładać samoopalacz w piance? Wystarczy wycisnąć pożądaną ilość pianki i rozprowadzić ją na skórze.

Dobry samoopalacz w piance daje ładny, naturalny efekt opalenizny. Świetnie nadaje się dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z samoopalaczami. Jego lekka formuła szybko się wchłania, wysycha i nie klei się. Ponadto produkty w piance najczęściej są także bardzo wydajne.

8.2. Samoopalacz w sprayu

Samoopalacz w sprayu, podobnie jak w piance, zapewnia szybki i skuteczny efekt opalenizny oraz prostą i bezpieczną aplikację. Wystarczy delikatnie wstrząsnąć pojemnikiem, z określonej odległości spryskać ciało, a następnie rozprowadzić produkt. Kosmetyk szybko się wchłania, posiada lekką, nie kleistą konsystencję. Daje naturalny efekt, bez smug.

Samoopalacz w sprayu można bardzo łatwo dozować – wystarczy wcisnąć spray. Korzystanie z atomizera pozwala rozpylić jedynie niezbędną ilość kosmetyku. Dlatego też jest to świetny wybór zarówno dla osób, które nie mają jeszcze wystarczającej wprawy w stosowaniu samoopalaczy, jak i tych, którym zależy na bezwysiłkowej aplikacji.

8.3. Samoopalacz w kremie

Krem samoopalający polecany jest osobom, które dobrze radzą sobie z aplikacją samoopalacza. Jest to bowiem jeden z najbardziej wymagających kosmetyków do sztucznej opalenizny. Jego formuła jest ciężka, przez co równomierne rozprowadzenie produktu może być kłopotliwe. Nieumiejętna aplikacja skutkuje natomiast nieestetycznymi smugami i plamami po samoopalaczu.

Jednak kremy samoopalające mają także bardzo dużo zalet. Przede wszystkim większość tego typu produktów doskonale nawilża skórę oraz dodatkowo ją pielęgnuje. Ponadto zapewnia długotrwały efekt opalenizny. Przy umiejętnym rozprowadzeniu, efekty tego produktu są spektakularne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze