Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Jak obliczyć sprawność fizyczną?

Avatar placeholder
05.09.2013 13:38
Jak obliczyć sprawność fizyczną?
Jak obliczyć sprawność fizyczną?

Naukowcom z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii udało się opracować model, dzięki któremu można wyliczyć, wyrażony liczbą, stopień sprawności fizycznej danej osoby. Liczba ta ma ogromne znaczenie zarówno dla danej osoby, jak i jej lekarza, gdyż pozwala ocenić jej ogólny stan zdrowia. Prowadzony przez profesora Ulrika Wisløffa zespół badawczy z Centrum Ćwiczeń i Medycyny K.G. Jebsena zebrał największą na świecie bazę danych, dotyczących sprawności fizycznej zdrowych mężczyzn i kobiet. Posługując się tą bazą danych, naukowcom udało się opracować model wyliczający pułap tlenowy, czyli najlepszy sposób na określenie sprawności fizycznej jednostki i zdrowia serca.

1. Badania nad sprawnością Norwegów

Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny

Znaczenie sprawności fizycznej dla zdrowia serca jest większe niż się tego dotychczas spodziewano.

zobacz galerię

Do tej pory brak było badań, które dałyby informację na temat poziomu sprawności fizycznej zdrowej populacji. To skłoniło Wisløffa i jego współpracowników z Centrum Jebsena do sprawdzenia zależności między sprawnością a czynnikami ryzyka chorób u 5000 Norwegów w wieku od 13 do 90 lat. Okazuje się, że sprawność fizyczna kobiety (pułap tlenowy) wynosi 35 mL/kg/min, a sprawność fizyczna mężczyzny to 45 mL/kg/min. Liczba ta zmniejsza się o 5% w każdej dekadzie życia. Dla przykładu, pułap tlenowy 20-letniej kobiety wynosi średnio 45 mL/kg/min, ale przed tym, jak skończy 50 lat, liczba ta spadnie do 34 mL/kg/min. Mężczyźni i kobiety, których wskaźnik sprawności fizycznej (niezależnie od wieku) jest niższy od średniej dla danej płci są (odpowiednio) 8 i 5 razy bardziej narażeni na występowanie czynników ryzyka chorób układu krążenia.

2. Sprawność a ogólny stan zdrowia

Naukowcy odkryli również, że sprawność fizyczna odzwierciedla ogólny stan zdrowia danej osoby, a obniżenie pułapu tlenowego o zaledwie 5 mL/kg/min wiąże się z 60% większym prawdopodobieństwem wystąpienia czynników ryzyka chorób układu krążenia. Znaczenie sprawności fizycznej dla zdrowia serca jest nawet większe niż się tego spodziewano.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Zespół badawczy przeprowadza obecnie testy na poziomie komórkowym, molekularnym i genetycznym w celu wykrycia przyczyn wysokiej i niskiej sprawności fizycznej. Dzięki temu możliwe byłoby opracowanie skuteczniejszych leków na takie choroby, jak cukrzyca, otyłość i choroby układu krążenia. Naukowcy wierzą, iż w przyszłości możliwe będzie opracowanie na podstawie jednej próbki krwi optymalnego programu ćwiczeń, odpowiadającemu uwarunkowaniom genetycznym danej osoby. „Wyglądałoby to tak samo, jak wypisywanie recepty, z tą różnicą, że zamiast przepisywać leki, przepisywalibyśmy daną liczbę ćwiczeń na tydzień” - twierdzi Wisløff. Uważa, że ćwiczenia te wcale nie muszą być uciążliwe – już 15-minutowy trening raz w tygodniu robi ogromną różnicę. Kluczem do sprawności jest jednak 4-minutowa sesja intensywnych ćwiczeń, podczas których serce pracuje na poziomie 90% jego maksymalnej wydolności. Wstęp do takich ćwiczeń powinna stanowić 10-minutowa rozgrzewka, a po intensywnych ćwiczeniach wskazane są 3 minuty ćwiczeń wyciszających. Naukowcy twierdzą, iż taki program ćwiczeń dostępny jest dla każdego – nawet dla osób, które narzekają na brak czasu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze