Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo przechowywać szczoteczkę do zębów?

Wstajesz z łóżka, idziesz do łazienki, myjesz zęby, płuczesz i odstawiasz szczoteczkę... Czy kiedykolwiek zwróciłeś uwagę na to, gdzie ją odkładasz? W jakim miejscu stoi? To bardzo ważne pod względem higieny. Niestety, bardzo rzadko zwracamy na to uwagę.

Zobacz film: "Domowe sposoby na ból zęba"

Zdecydowanie dużo więcej czasu poświęcamy na wybór szczoteczki. Owszem, to istotna kwestia. Jednak nawet najlepsza szczoteczka, jeśli będzie nieprawidłowo pielęgnowana, szybko się zniszczy. Właśnie dlatego należy znaleźć dla niej takie miejsce, by nie narażać ani jej, ani swojej jamy ustnej na zbędne problemy.

Przede wszystkim, szczoteczka do zębów powinna być przechowywana pionowo. Wtedy włosie szybciej schnie. Jeśli w jednym miejscu trzymamy dwie sztuki – trzymajmy je tak, by nie stykały się główkami.

A może wybierasz plastikowy pojemniczek, w który chowasz włosie? To też nie jest dobry pomysł. W ten sposób zwiększasz ryzyko rozwoju bakterii.

6 trików na ochronę zębów w nocy
6 trików na ochronę zębów w nocy [9 zdjęć]

Aby zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, potrzebne jest wykonanie pewnych rutynowych czynności

zobacz galerię

1. Przy toalecie

Jedno z najlepszych miejsc, ale dla rozwoju patogenów. Powodem są oczywiście bakterie z toalety. Jak wykazali badacze z Uniwersytetu w Arizonie, mogą one rozprzestrzeniać się nawet 2 metry wzwyż.

Takie bakterie, spadając, mogą osiadać na wszystkim, co spotkają na swojej drodze, np. na ręcznikach czy właśnie szczoteczkach do zębów. Wilgoć i ciepło to idealne warunki do ich rozwoju.

2. Umywalka

Myślisz, że twoje szczoteczki będą bezpieczne na umywalce? Nic z tego. W czasie mycia rąk nie są one narażone na kapiącą na nie wodę z brudem.

Eksperci z Uniwersytetu w Arizonie stwierdzili, że tak trzymane egemplarze mają na sobie ok. 100 mln bakterii, w tym E. coli. Stąd krótka droga do zatrucia pokarmowego, wymiotów czy dolegliwości żołądkowych.

3. W pobliżu środków czystości

Jeśli chowasz szczoteczkę do szafki – zamykaj ją w takiej, w której nie trzymasz środków czystości, np. płynu do mycia podłogi. Kontakt z detergentem może być niebezpieczny dla uzębienia.

4. Pod prysznicem

Również prysznic nie jest odpowiednim miejscem. To wilgotne miejsce, w którym ryzyko rozwoju pleśni i innych grzybów jest bardzo duże.

5. Gdzie trzymać szczoteczkę?

Odpowiednim miejscem dla niej będzie szafka, najlepiej zamykana. Weź pod uwagę, by nie trzymać w niej np. mydła czy szamponu. Ważne, by szczoteczka była przechowywana z dala od źródła wody.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.