Trwa ładowanie...

Zmywacz do paznokci - skład, toksyczność, wybór, domowy zmywacz do paznokci

Naturalny zmywacz do paznokci nie niszczy ich struktury
Naturalny zmywacz do paznokci nie niszczy ich struktury (123rf)

Piękne i zadbane paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają kiedy są pomalowane. Utrzymanie pięknych i zdrowych paznokci wymaga jednak od nas sporo uwagi. Nie tylko trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie, ale też o codziennej pielęgnacji. Jeśli zdecydujesz się pomalować paznokcie lakierem, pamiętaj o licznych substancjach chemicznych, jakie się w nim znajdują. Należy mieć też na uwadze fakt, że lakier ten trzeba później zmyć zmywaczem, który również zawiera szkodliwe związki.

spis treści

1. Skład zmywaczy do paznokci

Płytka paznokcia składa się w 18% z wody. Często nie uświadamiamy sobie, jak bardzo narażamy ją na utratę nawilżenia. Kiedy myjemy dłonie środkami alkalicznymi, kiedy zbyt często nakładamy na paznokcie lakier i używamy zmywacza - wysuszamy płytkę paznokci.

Żeby mieć zadbane paznokcie, nie wystarczy często nakładać na nie nowy lakier. Trzeba je odpowiednio natłuścić, zadbać, by się nie rozdwajały i nie były łamliwe. Dobierając odpowiednie kosmetyki najpierw zapoznaj się z ich składem.

Zobacz film: "Wzmacniające płukanki do paznokci"

Zmywacz wykorzystywany jest do usuwania pozostałości emalii i innych ozdób. Może przybierać postać płynu lub kremu. Istnieją też zmywacze w gąbce i w pisaku.

Niektóre panie, żeby mieć zadbane paznokcie, często zmieniają ich kolor. Jaki skład ma zmywacz do paznokci? Warto go poznać i dowiedzieć się, którego elementu bezpieczniej jest unikać.

Zazwyczaj zawiera: aceton, octan etylu, octan butylu, izopropanol, glikol, olejki nawilżające paznokcie i alkohol. Kupując zmywacz, warto zwrócić uwagę, czy w jego składzie nie występuje aceton. Substancja ta wywiera szkodliwy wpływ na paznokcie, odwadnia je, wysusza i sprawia, że stają się łamliwe.

2. Czy zmywacz do paznokci jest toksyczny?

Wiele środków do zmywania lakieru z paznokci zawiera toksyczne substancje, takie jak formaldehyd, toluen i ftalany. Są to związki chemiczne, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się astmy, a nawet zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego czy sprzyjać nowotworom.

Nic dziwnego, że zapach, który dobiega z salonu kosmetycznego jest tak intensywny. Niestety, wdychanie substancji chemicznych może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Innym składnikiem, który jest często stosowany w zmywaczu do paznokci jest aceton. Jest niebezpieczny, ponieważ łatwo się pali i jest na tyle silny, by rozpuścić plastik. SafeCosmetics.org donosi, że substancja ta może szkodliwie wpływać na płodność oraz wykazywać działanie toksyczne na różne narządy.

Przeczytaj także:

3. Wybór zmywacza do paznokci

Dbanie o paznokcie wymaga doboru odpowiedniego zmywacza. Najpierw powinnaś określić typ swoich paznokci, a następnie dobrać do nich preparat. Do paznokci normalnych polecane są zmywacze wykonane na bazie ekstraktu z moreli.

Zmywacze do paznokci sztucznych i wrażliwych powinny posiadać ekstrakt z rumianku i keratynę. Do paznokci delikatnych i cienkich można używać preparatów z witaminą E, B5, ekstraktami z pszenicy i wapnia.

Z kolei zmywacz do paznokci suchych i kruchych powinien być wzbogacony o aloes. Na płytkę paznokciową pozytywnie działają również zmywacze wzbogacone o jedwab oraz witaminy A i E.

Niemal każda kobieta marzy o pięknych i mocnych paznokciach. Jednak zdarza się, że przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji paznokci, zamiast poprawiać ich wygląd, pogarszamy go.

Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat składników różnorodnych preparatów kosmetycznych. Dzięki temu unikniemy łamliwych i brzydkich paznokci.

4. Jak zrobić zmywacz do paznokci?

Składniki:

  • 1/3 szklanki organicznego octu jabłkowego,
  • 3 krople olejku eterycznego z grejpfrutów,
  • 3 krople słodkiego pomarańczowego olejku eterycznego,
  • 7 kropli cytrynowego olejku eterycznego,
  • 1/3 filiżanki spirytusu salicylowego.

Przygotowanie:

Najpierw zacznij od nalania jednej trzeciej filiżanki organicznego octu jabłkowego do małej miseczki. Charakteryzuje się on działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Następnie dodaj olejki eteryczne. Olejek grejpfrutowy, olejek ze słodkich pomarańczy i cytryny zawiera naturalne kwasy, które pomagają usunąć lakier z paznokci. Ponadto wyciąg z grejpfrutów i pomarańczy jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym.

Olejek z cytryny zapobiega przedostawaniu się bakterii, w składzie obecny jest również d-limonen (przeciwutleniacz), który pomaga utrzymać zdrowe paznokcie.

Na koniec dodaj spirytus salicylowy i dobrze wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Spirytus jest naturalną substancją składającą się z etanolu lub alkoholu etylowego, ale powinien być stosowany tylko miejscowo.

Co mówią o tobie twoje paznokcie?
Co mówią o tobie twoje paznokcie? [10 zdjęć]

Większość kobiet z niezwykłą starannością podchodzi do pielęgnacji i zdobienia paznokci. W końcu dłonie

zobacz galerię

5. Jak używać zmywacza do paznokci?

Teraz, gdy zrobiłaś już własny zmywacz do paznokci, nadszedł czas na jego przetestowanie. Zanurz w roztworze bawełniany wacik, a następnie przetrzyj nim paznokcie. Usunięcie lakieru może zająć ci nieco dłużej niż w przypadku użycia tradycyjnego środka chemicznego, ale cierpliwość się opłaci.

Jest to o wiele lepsza opcja dla zachowania zdrowych i pięknych paznokci oraz skóry, która je otacza, niż użycie zwykłego zmywacza. Możesz również zanurzać paznokcie w roztworze przez około 20 sekund, a następnie użyć wacika do przetarcia.

Kiedy skończysz, umyj ręce ciepłą wodą i delikatnym mydłem, a następnie wytrzyj je papierowym ręcznikiem i zastosuj nawilżający krem, ponieważ roztwór może nieco je wysuszyć. Możesz też użyć oleju kokosowego. Powstały produkt należy przechowywać w małej butelce lub pojemniku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze