Trwa ładowanie...

Jak się opalać?

Avatar placeholder
25.11.2014 15:06
Jak się opalać?
Jak się opalać?

Opalone ciało niewątpliwie wpływa na atrakcyjność ludzkiego ciała. Piękna, złota i zdrowa opalenizna sprawia, że czujemy się lepiej i wyglądamy szczuplej. Poza tym, dla wielu ludzi leżenie na słońcu jest relaksującą czynnością. Podczas gdy nowotwory skóry i przedwczesne starzenie się skóry sprawiają, że niektórzy z nas rezygnują z kąpieli słonecznych, racjonalne i przemyślane korzystanie z promieniowania słonecznego jest gwarancją naturalnej opalenizny. Z drugiej strony, opalanie w solarium jest szybkim i skutecznym sposobem na brązową skórę. Obie metody opalania niosą ze sobą zagrożenia dla zdrowia skóry, dlatego warto zapoznać się z zasadami rozsądnego zażywania kąpieli słonecznych i korzystania z łóżek opalających.

spis treści

1. Jak opalać się na słońcu?

Zanim poddasz skórę działaniu promieniowania słonecznego, wykonaj peeling całego ciała. W ten sposób pozbędziesz się martwego naskórka, zapewniając sobie gładką, równomierną opaleniznę. Po zakończeniu prysznica nawilż skórę, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia podczas opalania i nadać jej zdrowy wygląd.

Bardzo ważnym warunkiem bezpiecznego opalania jest zastosowanie ochrony przeciwsłonecznej – kosmetyki o SPF 15 lub wyższym zabezpieczą cię przed niepożądanymi skutkami promieniowania słonecznego. Jeżeli jesteś posiadaczką jasnej cery, szczególnie podatnej na oparzenia słoneczne, użyj wyższego stopnia ochrony. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków posłuż się znajomością swojego typu skóry. Pamiętaj jednak, że nawet najciemniejsza karnacja powinna zostać zabezpieczona kosmetykami z filtrem UV. Środki te nakładaj co 20-30 minut lub zaraz po wyjściu z wody.

W celu uzyskania równomiernej opalenizny modyfikuj pozycję ciała wraz ze zmianą położenia słońca na niebie. Co około 20-30 minut przekręcaj się również z brzucha na plecy i odwrotnie. Aby uniknąć śladów po bikini, rozwiąż sznurki kostiumu na szyi i plecach.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ogranicz czas spędzony na słońcu do co najwyżej 2-3 godzin dziennie. Posiadaczki jasnej karnacji nie powinny opalać się dłużej niż 30 minut. Opaleniznę należy budować stopniowo – wielogodzinna kąpiel słoneczna najprawdopodobniej spowoduje oparzenie słoneczne. Po zakończeniu opalania weź prysznic i zastosuj nawilżające kosmetyki do ciała. W ten sposób nie tylko zapewnisz skórze zdrowy wygląd i miękkość, ale także utrwalisz opaleniznę.

2. Jak opalać się w solarium?

Podczas wizyty w solarium szczególną troską obejmij skórę twarzy, która jest bardziej wrażliwa, podatna na podrażnienia i opala się szybciej niż pozostałe części ciała. Aby zapewnić twarzy równomierną opaleniznę, zamiast suplementów diety na opalanie użyj ochrony przeciwsłonecznej. Po aplikacji ochronnych kosmetyków dokładnie wytrzyj ręce. Następnie nanieś na skórę bronzer, uważając, by nie pominąć żadnej części ciała. Nałóż odrobinę kosmetyku na dłoń i rozprowadź na skórze nóg, klatki piersiowej, pleców i ramion. Na koniec zastosuj bronzer na ręce. Po zakończeniu czynności dokładnie wytrzyj ręce, w przeciwnym razie twoje palce i dłonie staną się dużo ciemniejsze niż reszta ciała. Zanim ułożysz się na łóżku opalającym, ubierz specjalne gogle – ochronią one oczy i wrażliwą skórę wokół oczu przed poparzeniem. Jeżeli nie zabezpieczysz odpowiednio skóry, stanie się ona napięta i twarda.

Następnie połóż się na łóżku i rozluźnij mięśnie. Nieprawidłowa pozycja ciała i napieranie na powierzchnię urządzenia spowodują powstanie na ciele białych plam. Zrelaksuj ciało, aby żadna z jego części nie przywierała kurczowo do nagrzewającego się łóżka. Kość ogonowa i łopatki są miejscami najbardziej podatnymi na powstawanie plam, dlatego warto zadbać o rozluźnienie tych części ciała. Gdy do końca zabiegu pozostanie ci około 5 minut, odwróć się z pleców na brzuch, aby upewnić się, że lampy oświetlą równomiernie każda partię ciała.

Po zakończonym opalaniu zadbaj o właściwe nawilżenie skóry – w tej roli najlepiej sprawdzi się odżywczy balsam do ciała. W ten sposób zmniejszysz ryzyko powstania zaczerwienienia skóry, a także zapewnisz ciału połysk i zdrowy wygląd.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze