Trwa ładowanie...

Płyn do płukania jamy ustnej - zalety, wybór, rodzaje

Pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko regularne i dokładne mycie zębów, ale także stosowanie specjalnych płynów do płukania. To zapewnia nam ochronę nie tylko przed próchnicą, ale także przed chorobami przyzębia. Niestety wiele osób nie stosuje płynów lub nie wie, jak należy wybrać taki preparat.

spis treści
Stosowanie płyny do płukania jamy ustnej jest ważne w dbaniu o zdrowe zęby
Stosowanie płyny do płukania jamy ustnej jest ważne w dbaniu o zdrowe zęby
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Płyn do płukania jamy ustnej - zalety

Dokładne mycie zębów i czyszczenie ich nićmi dentystycznymi nie zapewnia 100% ochrony przed próchnicą. Bakterie często zostają w przestrzeni między zębami i czasem można je usunąć tylko przez stosowanie płynu do jamy ustnej. Płyny do płukania bardzo dobrze usuwają niedostępne dla szczoteczki i nitki resztki pokarmu. Płyny walczą z bakteriami jamy ustnej. Płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami pomaga w przywróceniu odpowiedniego odczynu pH w ustach.

2. Płyn do płukania jamy ustnej - wybór

Pielęgnacja zębów domowymi sposobami to stosowanie przede wszystkim naparów ziołowych, głownie z rumianku lub szałwii. Niektórzy używają roztworów soli, a inni sody oczyszczonej. Są to skuteczne sposoby na dokładną pielęgnację jamy ustnej. Jednak nie są one dostępne dla wszystkich. Niektórzy po prostu nie mają czasu i chęci na samodzielne przygotowywanie płukanek.

W dobrych sklepach z kosmetykami w aptekach można bez recepty zakupić gotowe profesjonalne płyny do płukania jamy ustnej. Mają przewagę nad domowymi sposobami na czyste i zdrowe zęby, ponieważ są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

6 zasad higieny jamy ustnej
6 zasad higieny jamy ustnej [7 zdjęć]

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy

zobacz galerię

3. Płyn do płukania jamy ustnej - rodzaje

Zobacz także:

Zanim zdecydujemy się na zakup, rodzaj preparatu powinniśmy przedyskutować z naszym stomatologiem, który wskaże nam największy problem jamy ustnej.

Pamiętajmy o tym, że skuteczność płynu do płukania jamy ustnej zależy od regularności stosowania. Oprócz płynu koniecznie należy stosować także nić dentystyczną. Jednak nawet takie zachowania mogą nas nie uchronić przed przebarwieniami czy innymi problemami z zębami. Wtedy z pomocą przychodzi nam stomatologia estetyczna.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Płyn do płukania jamy ustnej - zalety, wybór, rodzaje
Płyn do płukania jamy ustnej - zalety, wybór, rodzaje
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.