Trwa ładowanie...

Jak zadbać o higienę intymną latem?

Latem łatwiej jest o infekcję intymną. To czas długich podróży, pobytów w hotelach, odpoczynku na plaży, kąpieli w basenach. Jaki to ma związek z przykrymi kobiecymi dolegliwościami?

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

O higienę intymną należy dbać bez względu na porę roku, jednak latem należy poświęcić jej nieco więcej uwagi. Ważne jest regularne podmywanie się – w upalne dni maksymalnie trzy razy dziennie. W czasie miesiączki pod prysznic powinno się wejść przy każdej zmianie środka higienicznego. Choć to o wiele mniej wygodne, powinno się sięgać po podpaski (nieperfumowane, pozbawione barwników). Tampony przydadzą się w czasie pobytu na plaży lub w czasie pływania, ale uwaga! – latem powinno się je zmieniać częściej – maksymalnie co dwie-trzy godziny. Tampon powinno się usunąć bezpośrednio po wyjściu z wody – wówczas należy również zmienić bieliznę (noszenie mokrego stroju kąpielowego to prosta droga do infekcji intymnej lub zakażenia pęcherza moczowego).

Higiena intymna powinna też zakładać użycie odpowiednich środków. Stosować należy płyny do higieny intymnej (o obniżonym pH). Używanie myjek lub gąbek to zły pomysł – akcesoria te pełne są bakterii. Kobieta powinna mieć również do swojej wyłącznej dyspozycji ręcznik, którym będzie osuszała tylko dolne partie ciała (powinien być on prany w temperaturze co najmniej 60°).

1. Higiena intymna w czasie podróży

Gdy podróżujemy, dostęp do łazienki z prysznicem może być utrudniony. W takich sytuacjach można sięgnąć po chusteczki do higieny intymnej. Pozwolą zachować świeżość i poprawią samopoczucie. Są niezawodne w czasie miesiączki.

Nocując poza domem, najlepiej brać prysznic. Kąpiel w wannie nie jest wskazana.

Na czas podróży należy ubrać się lekko i przewiewnie. Bielizna powinna być naturalna, najlepiej bawełniana. Noszenie dżinsów w upalny dzień nie jest dobrym pomysłem – są one niewygodne, jest w nich ciepło (co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów), a do tego ucisk na miejsca intymne może spowodować ich podrażnienie.

Musisz to wiedzieć

W czasie korzystania z publicznej toalety, najlepiej jest używać jednorazowe nakładki na sedes.

Na ciepłe dni czekają wszyscy, zwłaszcza jeśli są one połączone z wypoczynkiem i błogim lenistwem. Warto zrobić wszystko, by w tym okresie uniknąć infekcji intymnych, które są nie tylko mało komfortowe, ale i wiążą się z bardzo przykrymi dolegliwościami. A te są w stanie zepsuć nawet najlepsze wakacje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.