Trwa ładowanie...

Jak zadbać o higienę intymną latem?

Latem łatwiej jest o infekcję intymną. To czas długich podróży, pobytów w hotelach, odpoczynku na plaży, kąpieli w basenach. Jaki to ma związek z przykrymi kobiecymi dolegliwościami?

O higienę intymną należy dbać bez względu na porę roku, jednak latem należy poświęcić jej nieco więcej uwagi. Ważne jest regularne podmywanie się – w upalne dni maksymalnie trzy razy dziennie. W czasie miesiączki pod prysznic powinno się wejść przy każdej zmianie środka higienicznego. Choć to o wiele mniej wygodne, powinno się sięgać po podpaski (nieperfumowane, pozbawione barwników). Tampony przydadzą się w czasie pobytu na plaży lub w czasie pływania, ale uwaga! – latem powinno się je zmieniać częściej – maksymalnie co dwie-trzy godziny. Tampon powinno się usunąć bezpośrednio po wyjściu z wody – wówczas należy również zmienić bieliznę (noszenie mokrego stroju kąpielowego to prosta droga do infekcji intymnej lub zakażenia pęcherza moczowego).

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

Higiena intymna powinna też zakładać użycie odpowiednich środków. Stosować należy płyny do higieny intymnej (o obniżonym pH). Używanie myjek lub gąbek to zły pomysł – akcesoria te pełne są bakterii. Kobieta powinna mieć również do swojej wyłącznej dyspozycji ręcznik, którym będzie osuszała tylko dolne partie ciała (powinien być on prany w temperaturze co najmniej 60°).

1. Higiena intymna w czasie podróży

Gdy podróżujemy, dostęp do łazienki z prysznicem może być utrudniony. W takich sytuacjach można sięgnąć po chusteczki do higieny intymnej. Pozwolą zachować świeżość i poprawią samopoczucie. Są niezawodne w czasie miesiączki.

Nocując poza domem, najlepiej brać prysznic. Kąpiel w wannie nie jest wskazana.

Na czas podróży należy ubrać się lekko i przewiewnie. Bielizna powinna być naturalna, najlepiej bawełniana. Noszenie dżinsów w upalny dzień nie jest dobrym pomysłem – są one niewygodne, jest w nich ciepło (co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów), a do tego ucisk na miejsca intymne może spowodować ich podrażnienie.

Musisz to wiedzieć

W czasie korzystania z publicznej toalety, najlepiej jest używać jednorazowe nakładki na sedes.

Na ciepłe dni czekają wszyscy, zwłaszcza jeśli są one połączone z wypoczynkiem i błogim lenistwem. Warto zrobić wszystko, by w tym okresie uniknąć infekcji intymnych, które są nie tylko mało komfortowe, ale i wiążą się z bardzo przykrymi dolegliwościami. A te są w stanie zepsuć nawet najlepsze wakacje.

Jak zadbać o higienę intymną latem?
Jak zadbać o higienę intymną latem? (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.