Jakie zioła są dobre na sen?
Bezsenność często wynika z jakości i trybu naszego życia. Objadanie się na noc, stres, długie, wieczorne siedzenie przed telewizorem. To wszystko wpływa na nasz sen, a raczej na jego brak. W leczeniu bezsenności pomocne będą melisa, kozłek lekarski, lawenda.
1. Uspokajające zioła na sen
- Lawenda – jej kwiat jest wykorzystywany w lecznictwie. Lawenda działa uspokajająco, dzięki czemu wpływa na sen. Wykorzystywana jest nie tylko jako lek na bezsenność, ale też jak środek łagodzący stres i złe samopoczucie. Często dodaje się ją do kąpieli. Bukiety kwiatów lawendy, ustawione w sypialni, zapewnią zdrowy sen.
- Melisa – napary z liści melisy działają jak zioła uspokajające. Leczą zaburzenia snu. Są szczególnie zalecane osobom w starszym wieku.
- Kozłek lekarski (waleriana) – macerat oraz napar z korzenia kozłka pozytywnie działają na sen, łagodzą zaburzenia z nim związane i likwidują bezsenność. Kozłek lekarski wykorzystywany jest również do walki z stresem oraz pojawiającymi się na jego tle lekami i problemami w układzie trawiennym.
2. Melatonina na sen
Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę. Pomaga wprowadzić organizm w fazę snu głębokiego. Tym samym zapewnia zdrowy sen. Można ją dostać w aptekach bez recepty. Efekty przyniesie jedynie regularne jej zażywanie.
3. Wpływ ziół na sen na nasz organizm
Każdy preparat czy specyfik, choćby zawierał naturalne składniki, będzie ingerowaniem w naturalny cykl organizmu. Dlatego zaleca się rozwagę i umiar w stosowaniu leków na sen. Zioła na sen, zioła uspokajające oraz melatonina to leki naturalne. Jednak dłuższe ich stosowanie prowadzi do uzależnienia psychicznego. Po pewnym czasie nasz mózg wysyła do organizmu sygnały, że tabletki nasenne są konieczne i że bez niech sen nie będzie możliwy. I tak łykanie tabletek przed snem staje się swego rodzaju rytuałem, który jest powtarzany co dziennie.
Melatonina to hormon, który musimy uzupełnić, jeżeli nasz organizm wytwarza jej zbyt mało. Jednak zażywana przez dłuższy czas przez osoby młode prowadzi do tego, że ich organizm przestaje sam regulować dobowy cykl. W ten sposób zostaje poważnie osłabiony.
Leczenie bezsenności powinno rozpocząć się zmianą trybu życia, a nie sięgnięciem po tabletki. Należy rozpoznać prawdziwą przyczynę i starać się ją wyeliminować. Inaczej kuracja lekami nie przyniesie efektów.