Trwa ładowanie...

Jakiej wody najlepiej używać do mycia dłoni? Badania dały odpowiedź!

Po przeczytaniu tego tekstu, przestaniesz się już zastanawiać podczas każdego mycia rąk, czy rzeczywiście zarazki zostały z nich usunięte. W Uniwersytecie Rutgersa przeprowadzono badania, które rzuciły nowe światło na temat tej czynności.

Przeprowadzono badania, które dowiodły jakiej wody należy używać do mycia dłoni
Przeprowadzono badania, które dowiodły jakiej wody należy używać do mycia dłoni (123RF)

Badania naukowców jasno określiły, że mycie rąk około 10 sekund w zimnej wodzie, z użyciem mydła jest tak samo skuteczne jak użycie do tej czynności ciepłej wody.

Zobacz film: "Sonda - jak Polacy dbają o czystość rąk (Podsumowanie)"

W zrealizowanym przez nich eksperymencie wzięło udział 21 osób, trwał on 6 miesięcy. Każdy z uczestników pokrywał swoje dłonie nieszkodliwymi bakteriami na potrzeby badań. Następnie naukowcy poprosili ich o mycie dłoni w wodzie o temperaturze 15 stopni, 26 stopni oraz 38 stopni Celsjusza.

Naukowcy po przeanalizowaniu wyników eksperymentu doszli do wniosku, że temperatura nie ma znaczenia, ważne, aby do umycia rak użyć najzwyklejszego mydła i wody. Donald Shaffner, jeden z autorów badań, stwierdził że umycie dłoni nie wpływa pozytywnie jedynie na kwestie higieny osobistej, lecz również oddziałuje na poziom zużycia energii.

W swoim oświadczeniu Shaffner wskazał, że zimna woda powoduje u nas zatrzymanie większej ilości energii niż ciepła użyta do mycia. Agencja Żywności i Leków (amerykańska instytucja) obecnie zaleca, aby woda używana do mycia dłoni miała temperaturę bliską 38 stopni Celsjusza.

Shaffner na koniec dodał, że stosowane obecnie zalecenia i rozwiązania dotyczące kwestii mycia rąk powinny być zrewidowane. Nie ma przecież sensu, abyśmy tracili dodatkową energię, jeżeli wcale nie musimy tego robić.

Zobacz także:

Bez względu na to, czy wyniki tych badań zmienią w niedługim czasie obowiązujące reguły i zalecenia w kwestii mycia dłoni, jedno na pewno pozostanie niezmienne.

Pamiętajmy o częstym myciu rąk!

Jakiej wody najlepiej używać do mycia dłoni? Badania dały odpowiedź!
Jakiej wody najlepiej używać do mycia dłoni? Badania dały odpowiedź!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.