Trwa ładowanie...

Jazda konna

Jazda konna jest sportem wyjątkowym, gdyż trenuje się razem z koniem. Jazda konna jest drogim sportem, ale jej pasjonaci są w stanie zapłacić każde pieniądze, by uprawiać ten piękny sport. Jazda konna jest dla osób w każdym wieku. Jak rozpocząć jazdę konną i jaki sprzęt jest niezbędny do tego rodzaju sportu?

Zobacz film: "Jeździectwo jest w cenie"

spis treści

1. Jazda konna – zasady

Jazda konna jest innym sportem, gdyż pracujemy razem z koniem. To właśnie trening z koniem może wydawać się dla niektórych najtrudniejszym zadaniem. Jeżeli zdecydujemy się na regularne zajęcia jazdy konnej, to na pewno zostanie nam przydzielony jeden koń, z którym będziemy trenować za każdym razem.

Koń i człowiek muszą się ze sobą oswoić. Potrzeba na to czasu. Warto w tym celu mówić do konia, głaskać go i być dla niego dobrym. Po kilku spotkaniach z koniem zaczniesz się do niego przyzwyczajać, ale także on zacznie przyzwyczajać się do ciebie. Będziemy wiedzieli, co znaczą jego poszczególne ruchu i będziemy umieli na nie zareagować.

Przed każdym treningiem jazdy konnej wymagana jest rozgrzewka całego ciała. W tym celu można ją wykonać tuż przed lekcją albo rozgrzewać się w trakcie przygotowań konia do jazdy konnej. Takie przygotowanie trwa zazwyczaj pół godziny. Należy zadbać także o rozciąganie mięśnie, ponieważ ta umiejętność znacznie ułatwi wchodzenie i schodzenie z konia. Pierwsze lekcje jazdy konnej odbywają się zazwyczaj pod okiem instruktora, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać. Jedna lekcja jazdy konnej kosztuje do 50 złotych.

Jeździectwo
Jeździectwo [2 zdjęcia]

Jazda konna to nie tylko świetna forma aktywnego wypoczynku. Podczas tego sportu kształtują się niemal...

zobacz galerię

2. Jazda konna – sprzęt

Jak wiadomo, jazda konna to sport wywołujący kontuzje i urazy, dlatego należy zadbać przede wszystkim o nakrycie głowy, które w jeździectwie nazywany jest toczkiem. Taki toczek można zakupić, ale także wypożyczyć i dopasować do swojego obwodu głowy. Na pierwsze zajęcia nie ma sensu kupować profesjonalnego ubrania. Wystarczą zwykłe bezszwowe spodnie lub spodnie dresowe. Spodnie nie powinny być ciasne, aby nas nie obcierały i żeby się nie rozerwały.

Buty do jazdy konnej powinny być pełne i płaskie. Ważne, aby były lekko utwardzone z góry. Jeżeli chodzi o okrycie wierzchnie, o zależne jest od pogody. Jeżeli jest ciepło, wybierzmy zwykłą koszulkę z krótkim rękawkiem, jeżeli jest chłodniej, zaopatrzmy się w bluzę z długim rękawem.

3. Jazda konna – wybór stadniny

Wybór stadniny do jazdy konnej jest chyba największym problemem. Może się okazać, że na lekcje jazdy konnej będziemy dojeżdżali kilkanaście kilometrów. Do jazdy konnej potrzebne są specjalne warunki, tak samo koń powinien przebywać w dobrych warunkach. Wybierając szkółkę do jazdy konnej, powinniśmy zwracać uwagę, na to, w jaki sposób traktowane są konie. Jeżeli konie mają czysto i są zadbane, to bardzo dobrze świadczy o szkółce, którą chcesz wybrać.

Najlepiej jest rozejrzeć się po całym ośrodku i poobserwować, w jaki sposób odbywają się lekcje. Jazda konna to sport wymagający, ale dający dużo radości i satysfakcji, spróbuj może okazać się właśnie dla ciebie.

4. Jazda konna - zalety

Dzięki jeździe konnej znacznie poprawimy swoją siłę mięśniowe, jak i zadbamy o rozciąganie mięśni. Jazda konno znacznie poprawi układ krążenia, organizm będzie dotleniony, a my będziemy znacznie lepiej funkcjonowali. Dzięki jeździe konnej spalimy także nadmiar tkanki tłuszczowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.