Trwa ładowanie...

Jazda konna - zasady, sprzęt, zalety, jazda konna dla dzieci

Avatar placeholder
09.08.2021 14:29
Jazda konna wymaga odpowiedniego sprzętu i ubioru.
Jazda konna wymaga odpowiedniego sprzętu i ubioru. (Obraz Nicola Giordano, Pixabay )

Jazda konna jest sportem wyjątkowym, gdyż trenuje się razem z koniem. Jazda konna jest drogim sportem, ale jej pasjonaci są w stanie zapłacić każde pieniądze, by uprawiać ten piękny sport. Jazda konna jest dla osób w każdym wieku. Jak rozpocząć jazdę konną i jaki sprzęt jest niezbędny do tego rodzaju sportu?

spis treści

1. Zasady jazdy konnej

Jazda konna jest innym sportem, gdyż pracujemy razem z koniem. To właśnie trening z koniem może wydawać się dla niektórych najtrudniejszym zadaniem. Jeżeli zdecydujemy się na regularne zajęcia jazdy konnej, to na pewno zostanie nam przydzielony jeden koń, z którym będziemy trenować za każdym razem.

Koń i człowiek muszą się ze sobą oswoić. Potrzeba na to czasu. Warto w tym celu mówić do konia, głaskać go i być dla niego dobrym. Po kilku spotkaniach z koniem zaczniesz się do niego przyzwyczajać, ale także on zacznie przyzwyczajać się do ciebie. Będziemy wiedzieli, co znaczą jego poszczególne ruchu i będziemy umieli na nie zareagować.

Przed każdym treningiem jazdy konnej wymagana jest rozgrzewka całego ciała. W tym celu można ją wykonać tuż przed lekcją albo rozgrzewać się w trakcie przygotowań konia do jazdy konnej. Takie przygotowanie trwa zazwyczaj pół godziny.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Należy zadbać także o rozciąganie mięśnie, ponieważ ta umiejętność znacznie ułatwi wchodzenie i schodzenie z konia. Pierwsze lekcje jazdy konnej odbywają się zazwyczaj pod okiem instruktora, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać. Jedna lekcja jazdy konnej kosztuje do 50 złotych.

2. Sprzęt do jazdy konnej

Jak wiadomo, jazda konna to sport wywołujący kontuzje i urazy, dlatego należy zadbać przede wszystkim o nakrycie głowy, które w jeździectwie nazywany jest toczkiem. Taki toczek można zakupić, ale także wypożyczyć i dopasować do swojego obwodu głowy.

Na pierwsze zajęcia nie ma sensu kupować profesjonalnego ubrania. Wystarczą zwykłe bezszwowe spodnie lub spodnie dresowe. Spodnie nie powinny być ciasne, aby nas nie obcierały i żeby się nie rozerwały.

Buty do jazdy konnej powinny być pełne i płaskie. Ważne, aby były lekko utwardzone z góry. Jeżeli chodzi o okrycie wierzchnie, o zależne jest od pogody. Jeżeli jest ciepło, wybierzmy zwykłą koszulkę z krótkim rękawkiem, jeżeli jest chłodniej, zaopatrzmy się w bluzę z długim rękawem.

3. Wybór stadniny do jazdy konnej

Wybór stadniny do jazdy konnej jest chyba największym problemem. Może się okazać, że na lekcje jazdy konnej będziemy dojeżdżali kilkanaście kilometrów. Do jazdy konnej potrzebne są specjalne warunki, tak samo koń powinien przebywać w dobrych warunkach.

Wybierając szkółkę do jazdy konnej, powinniśmy zwracać uwagę, na to, w jaki sposób traktowane są konie. Jeżeli konie mają czysto i są zadbane, to bardzo dobrze świadczy o szkółce, którą chcesz wybrać.

Najlepiej jest rozejrzeć się po całym ośrodku i poobserwować, w jaki sposób odbywają się lekcje. Jazda konna to sport wymagający, ale dający dużo radości i satysfakcji, spróbuj może okazać się właśnie dla ciebie.

4. Zalety jazdy konnej

Dzięki jeździe konnej znacznie poprawimy swoją siłę mięśniowe, jak i zadbamy o rozciąganie mięśni. Jazda konno znacznie poprawi układ krążenia, organizm będzie dotleniony, a my będziemy znacznie lepiej funkcjonowali. Dzięki jeździe konnej spalimy także nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jazda konna dla dzieci to przede wszystkim spokojne wprowadzanie dziecka w świat tych pięknych zwierząt. Trzeba pamiętać, że małe dziecko na początku swojej przygody z jeździectwem może szybko tracić cierpliwość, może także bać się wielkiego zwierzęcia.

5. Jazda konna dla dzieci

Jazda konna dla dzieci to przede wszystkim spokojne wprowadzanie dziecka w świat tych pięknych zwierząt. Trzeba pamiętać, że małe dziecko na początku swojej przygody z jeździectwem może szybko tracić cierpliwość, może także bać się wielkiego zwierzęcia. Podstawową sprawą jest więc oswojenie dziecka z koniem, a także konia z dzieckiem – pozwalając dziecku na kontakt z koniem, karmienie go i czyszczenie. Jeśli przypadną sobie do gustu, można rozpocząć naukę jazdy konnej.

5.1. Oswojenie się z koniem

Przed podjęciem decyzji – kuce czy konie dla dzieci – trzeba się dobrze zastanowić. Jeśli dziecko jest małe, „rozmiarowo” bardziej pasuje dla niego kuc. Kucyki są jednak często bardziej nerwowe i strachliwe niż duże konie, szczególnie te starsze, doświadczone. Jeśli więc jest możliwość jazdy na kucykach, które są przyzwyczajone do jazdy z dziećmi i są spokojne – kucyk może być dobrym wyborem. Jazda na kucyku może być także wstępem do jazdy konnej w przyszłości.

Zanim dziecko będzie w stanie dosiąść konia, trzeba oswoić go ze zwierzęciem. Większość maluchów nie zdaje sobie sprawy, jak naprawdę duży jest koń, szczególnie w porównaniu do nich samych. Filmy i ilustracje zwykle nie oddają różnicy „wzrostu” między małym dzieckiem a naturalnej wielkości koniem.

Pierwsze spotkanie z koniem powinno się odbyć w stajni, kiedy koń jest w swoim boksie. Zanim wypuścimy konia na wybieg, musimy wyjaśnić dziecku, jak powinno się zachowywać przy zwierzęciu, aby go nie spłoszyć ani nie zdenerwować.

Na początku najważniejsze jest poznanie konia i kontakt z nim, a nie technika jazdy na koniu. Jeździectwo musi się opierać na kontacie człowieka z koniem i od tego trzeba zacząć.

Zanim rozpoczniemy naukę jazdy konnej, dajmy dziecku możliwość wyczyszczenia konia, dotknięcia go. Dziecko może także dać koniowi jakiś przysmak, na początku jednak najlepiej, aby nie podawało mu go z ręki.

Kiedy już oswoją się ze sobą, dziecko może nakarmić konia z ręki, ale pamiętając, aby trzymać palce sztywno razem i zachować spokój. Jazda konna może być dla dziecka traumatycznym przeżyciem, jeśli wcześniej nie oswoi się z koniem.

5.2. Nauka jazdy konnej dla dzieci

Podstawową sprawą jest kask chroniący głowę podczas ewentualnego upadku, nakładany nawet kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe na jazdę konną i np. czyści lub karmi konia. Zawsze należy dobrze dopasować kask ochronny do głowy dziecka i pilnować, aby był prawidłowo umocowany. Nauka jazdy konnej dla dzieci to przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa.

Dzieci traktują jazdę konną jak zabawę i często chciałyby pojeździć na koniu w kapeluszu kowbojskim lub tzw. toczku do jazdy konnej. Takie nakrycia głowy nie zapewnią mu jednak bezpieczeństwa.

Siodło do jazdy konnej także powinno być jak najbardziej dopasowane do rozmiarów dziecka. Może nie być to zbyt proste, ale starajmy się odnaleźć siodło takie, by dziecku dobrze się w nim siedziało. Wyregulujmy także odpowiednio strzemiona. Nogi w strzemionach dadzą dziecku poczucie większej kontroli.

Pierwsza jazda konna dziecka to jazda w kółko po wybiegu, z doświadczonym opiekunem trzymającym za uzdę. Najpierw dziecko musi się przyzwyczaić do samego siedzenia na koniu, dopiero później przyjdzie czas na kierowanie koniem i samodzielną jazdę.

Wakacje w siodle dla dzieci to dobry pomysł, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy szkółkę jeździecką i nauczyciela. Przed realizacją takiego pomysłu najpierw zawsze sprawdźmy, czy dziecku się on podoba. Zabierzmy go ze sobą, aby obejrzało konia z bliska, zanim zostawimy go „na pastwę” wielkiego zwierzęcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze