Trwa ładowanie...

Jazda na deskorolce

Jazda na deskorolce wydaje się czymś bardzo prostym – szczególnie dla osób, które nigdy tego nie próbowały. W rzeczywistości jednak, aby stać się dobrym skatem, trzeba włożyć mnóstwo czasu i wysiłku w naukę jazdy, a później również przyswajanie nowych trików. Jazda na desce jest stosunkowo nowym sportem, a jednak zdążyła powstać wokół niego cała kultura skate. Osoby, które pragną nauczyć się jazdy na desce muszą wcześniej poznać podstawową terminologię, która zwykłemu laikowi zazwyczaj nic nie mówi.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Jak jeździć na deskorolce?

Początki nauki jazdy na deskorolce mogą być bardzo trudne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że deskorolka może się poruszać zarówno do przodu, jak i do tyłu, co oznacza, że wykonanie niewłaściwego ruchu może sprawić, że deska ucieknie nam spod nóg. Niestety, nie obejdzie się bez upadków, więc lepiej się na nie przygotować. Ucząc się poprawnie upadać, możemy uniknąć poważnych kontuzji ciała. Najgorszym rozwiązaniem jest upadanie na dłonie – w ten sposób cały ciężar ciała przenosi się na nasze ręce. Z tego względu w razie upadku należy lądować na boku – upadek będzie zamortyzowany.

Nauka jazdy na deskorolce powinna przebiegać stopniowo. Przy pierwszym kontakcie z deskorolką najlepiej jest się czegoś przytrzymywać, póki się z nią nie oswoimy. Dopiero później możemy spróbować jazdy, w trakcie której bardzo lekko odpychamy się nogą od podłoża. Wskakiwanie na deskę na początku nauki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Aby zakręcić na deskorolce, wystarczy przenieść ciężar ciała na tył deski i przez delikatny ruch nogą obrócić się o tyle stopni, ile chcemy. Kółko robimy w 6 krokach, co oznacza, że 6 razy unosimy przód deski i lekko się obracamy.

2. Triki na deskorolce

Pierwsze triki deskorolkowe wykonywane były w orientacji poziomej, na równym podłożu. Była to między innymi jazda na dwóch kółkach – wheelie lub manual, kręcenie się na tylnych kółkach – pivot, bądź przeskakiwanie przez barierkę. Gdy skateparki i rampy zyskały na popularności, zaczęły się pojawiać nowe triki wykonywane w powietrzu. Podstawowy trik deskorolkowy – ollie, został wymyślony w latach 70. przez Alana „Ollie” Gelfanda. Gelfand jest pomysłodawcą ollie na vert'cie, natomiast ollie w jeździe streetowej wymyślił Rodney Mullen. Dużym przełomem było również wymyślenie kickflipa przez Rodneya Mullena.

Najpopularniejsze triki deskorolkowe to:

  • revert,
  • heelflip,
  • shove-it,
  • grind,
  • boardslide,
  • noseslide,
  • nosegrind,
  • 360° flip,
  • indy grab,
  • melon.

Jak nauczyć się ollie? Początkujący skater powinien uczyć się tego triku podczas wolnej jazdy. Jedną nogę ustawiamy na tailu (z tyłu deskorolki), a drugą pośrodku. Następnie gwałtownie naciskamy na tail, a drugą nogą ciągniemy deskorolkę do góry. Przez całą fazę skoku deska powinna być tuż pod naszymi stopami. Lądując, staramy się ustawić stopy na śrubach. Trzeba przy tym pamiętać, aby nogi były ugięte w przysiadzie.

Jazda na deskorolce daje mnóstwo frajdy, kiedy już opanujemy jej podstawy. Z czasem możemy próbować kolejnych nowych trików skatingu, zarówno na rampie, jak i na równym podłożu. Opanowanie podstaw jazdy na desce stwarza możliwość aktywnego wypoczynku i zrzucenia zbędnych kilogramów, dlatego warto zaopatrzyć się w deskorolkę i ruszyć w miasto.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.