Trwa ładowanie...

Jedwabna poszewka na poduszkę – właściwości i działanie

Avatar placeholder
05.01.2023 08:23
Jedwabna poszewka na poduszkę zapobiega tworzeniu się zmarszczek na twarzy czy szyi.
Jedwabna poszewka na poduszkę zapobiega tworzeniu się zmarszczek na twarzy czy szyi. (Adobe Stock)

Jedwabna poszewka to element pościeli, który nie tylko dobrze wygląda, ale i jest komfortowy w użytkowaniu. Ma wiele zalet i jedną zasadniczą wadę – to spory wydatek. Wydaje się jednak, że to dobra inwestycja. Dlaczego? Jakie są właściwości i działanie poszewki z jedwabiu?

spis treści

1. Co to jest jedwabna poszewka?

Jedwabna poszewka na poduszkę to produkt, który zyskuje na popularności. Jest nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Stworzono ją z myślą o delikatnej strukturze włosów i skóry twarzy. Wyprodukowano ją z jedwabiu.

Jedwab to włókno pochodzenia zwierzęcego pozyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. To także tkanina produkowana z przędzy uzyskiwanej ze wspomnianego włókna.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Mówi się, że jedwab naturalny to najbardziej ekskluzywna tkanina na świecie. Niegdyś był zarezerwowany dla najwyższych sfer. Używano go do szycia szat królewskich, sukni balowych czy ornatów biskupich. Dziś z jedwabiu szyje się odzież (bluzki, sukienki, koszule), ale także apaszki, krawaty czy bieliznę oraz pościel. Nie należą one do najtańszych ze względu na żmudny i dosyć kosztowny proces uzyskiwania tkaniny.

2. Jedwabna poszewka na poduszkę – właściwości

Jedwab to materiał, który charakteryzuje się połyskiem, a także gładką, śliską, wiotką, miękką i lekką fakturą. Jest przyjemny w dotyku i komfortowy w użytkowaniu. Jednocześnie, choć jest to tkanina szlachetna i delikatna, jej gęsty splot przekłada się na wyjątkową wytrzymałość.

Poszewki jedwabne, ponieważ posiadają wszelkie właściwości jedwabiu: są komfortowe w użytkowaniu, nie pochłaniają wilgoci, doskonale ją odprowadza, nawilżają samoistnie włosy i skórę podczas snu, mają korzystny wpływ na skórę twarzy i szyi, Warto dodać, że poszewka z jedwabiu chroni przed zimnem i chłodzi w upalne dni.

3. Jedwabne poszewki a wygląd twarzy

Poszewka z jedwabiu, ponieważ jest gładka i miękka, jest łagodna i przyjazna dla skóry, przede wszystkim twarzy. Dzięki jej właściwościom podczas snu nie pojawiają się odgniecenia, nie pogłębiają zmarszczki i bruzdy.

Materiał, z jakiej ją wykonano, jest elastyczny, stąd doskonale dopasowuje się do kształtu i wagi ciała, nie mnie się ani nie odkształca, a materiał pozwala na swobodne przesuwanie się twarzy po poszewce.

Jedwabna poszewka poprawia właściwości cery, szczególnie problematycznej, zmagającej się z nadwrażliwością i chorobami skóry, także skłonnością do reakcji alergicznych. Ma to związek z tym, że produkty z jedwabiu są delikatne i miękkie, ale także oddychające oraz są hipoalergiczne. Nie podrażniają skóry. Co istotne, w przeciwieństwie do bawełny czy innych materiałów, z których szyje się poszewki, jedwab nie gromadzi kurzu, roztoczy czy pozostałości po kosmetykach.

Co ważne, zarówno skóra ciała, jak i twarz, w kontakcie z jedwabną pościelą mniej się poci (jedwab zimą oddaje ciepło, a latem chłodzi. Ciało może swobodnie oddychać).

4. Jedwabna poszewka – włosy

Delikatna i gładka struktura jedwabiu ma duże znaczenie w pielęgnacji włosów. Noc spędzona z głową na poduszce wykonanej z bawełny i innych materiałów może skutkować połamanymi i poplątanymi kosmykami.

Jedwabna poszewka obchodzi się z nimi bardzo delikatnie. Jej gładka i śliska powierzchnia sprawia, że włosy ślizgają się po powierzchni, dzięki czemu ich łuski są chronione nawet podczas tarcia. Jedwab chroni je więc przed kruszeniem i rozdwajaniem końcówek. Włosy nie plączą się, nie puszą i nie elektryzują, rano wyglądają tak samo dobrze, jak wieczorem, zaraz po wysuszeniu. Dłużej można cieszyć się wrażeniem ich świeżości.

5. Jak dbać o jedwabną poszewkę na poduszkę?

O jedwabną poszewkę na poduszkę trzeba dbać w sposób szczególny. Nie należy jej prać w pralce wraz z pościelą czy różnymi elementami garderoby. O czy pamiętać? Jakich zasad przestrzegać, by wyglądem i właściwościami poszewki z jedwabiu cieszyć się jak najdłużej? Ważne jest, by:

  • temperatura wody do prania nie przekraczała 30°C,
  • prać poszewkę w płynie przeznaczonym do prania delikatnych tkanin,
  • poszewkę prać ręcznie (obchodząc się delikatnie) lub w pralce, koniecznie uruchamiając specjalny program do prania tkanin delikatnych,
  • poszewka jedwabna nie może być wirowana, wykręcana i suszone mechanicznie. Należy rozłożyć ją na czystym ręczniku i przykryć chłonnym materiałem, ewentualnie lekko docisnąć. Następie należy rozwiesić ją z dala od światła słonecznego lub grzejnika.

Zabiegi zapobiegną uszkodzeniu włókien jedwabiu i odbarwianiu się materiału.

6. Jedwabna poszewka - gdzie kupić?

Poszewka jedwabna na poduszkę to produkt, który można kupić w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, w serwisach aukcyjnych i niewielkich manufakturach. Ich cena nie należy do niskich. Za najtańszą, małą poszewkę na poduszkę trzeba zapłacić do najmniej 120 zł (często plus koszty przesyłki).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze