Trwa ładowanie...

Jogging – zalety, trening, strój do biegania

Jogging jest to rekreacyjne bieganie, które ma za zadanie przynieść przyjemność. Jogging jest sportem bardzo uniwersalnym, ponieważ może go uprawiać każdy bez względu na wiek, płeć i możliwości fizyczne. Dlatego jest to forma sportu bardzo popularna właściwie w każdym kręgu społecznym.

spis treści

1. Zalety joggingu

Jogging jest bardzo pozytywnym wysiłkiem fizycznym, który wpływa bardzo pozytywnie na cały organizm. Trenerzy, ale przede wszystkim sportowcy zgodnie twierdzą, że jogging nie tylko wzmacnia układ krążeniowy i oddechowy, dodatkowo redukuje ciśnienie tętnicze krwi. Jogging to również poprawa nastroju i odbudowa odporności całego organizmu. Niektórzy z biegających uważają, że jogging może spowolnić procesy starzenia, dzięki regularnemu bieganiu można zachować młodzieńczą sylwetkę, a także sprawność.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Ponieważ jogging to pełne dotlenienie organizmu jest to związane ze zwiększeniem kreatywności, procesów myślenia, a w przypadku osób starszych jest to szansa na opóźnienie demencji starczej. Systematyczny jogging (przynajmniej 2 razy w tygodniu po 40 minut) to prawdopodobieństwo ucieczki przed nadwagą, zawałem, cukrzycą, depresją, a nawet nowotworem. Niektórzy uważają, że jogging jest idealnym sposobem na stres, ponieważ bieganie może pomóc w rozładowaniu napięcia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego.

Poznaj zaskakujące korzyści z biegania
Poznaj zaskakujące korzyści z biegania [8 zdjęć]

Jeżeli nie biegasz regularnie, koniecznie zacznij. Bieganie zapewnia korzyści zdrowotne całemu ciału.

zobacz galerię

2. jak trenować jogging?

Jogging powinien się zaczynać rozgrzewką, ponieważ nieprzygotowane do wysiłku mięśnie mogą zostać nadwyrężone. Dlatego zanim rozpoczniemy jogging należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających przykładowo prze 5 do 10 minut. Można truchtać w miejscu, zrobić kilka przysiadów, wymachów ramion. Chodzi o to, aby rozluźnić mięśnie. Po rozgrzewce można rozpocząć właściwy trening, czyli jogging.

Zanim rozpoczniemy jogging należy wybrać właściwą trasę do biegania. Bardzo ważna jest nawierzchnia, po której będziemy biegać, ponieważ to od niej będzie zależało czy nie nabawimy się kontuzji. Twarde podłoże powoduje większy nacisk na kręgosłup, dlatego na początku przygody z bieganiem nie warto wybierać asfaltu. Jogging będzie najbardziej efektywny i przede wszystkim bezpieczny na leśnych ścieżkach czy szutrowych drogach.

To też warto wiedzieć

3. Strój do biegania

Jogging musi być efektywny i aby osiągnąć zamierzony cel przykładowo redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej trzeba zapewnić sobie komfort w trakcie biegania. Dlatego tak bardzo ważny jest strój do trenowania. Najważniejszym elementem stroju są buty do biegania. Ludzie, których stałym elementem planu treningowego jest jogging zgodnie twierdzą, że warto zainwestować w buty dobrych, znanych marek sportowych, ponieważ ich produkty opierają się na najnowocześniejszych technologiach.

Jogging wymaga odpowiedniego obuwia
Jogging wymaga odpowiedniego obuwia

Jeśli chodzi o resztę stroju to nie należy biegać w bawełnianym ubraniu, ponieważ bawełna najbardziej wchłania pot. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczny strój do biegania, który jest wykonany ze specjalistycznych materiałów odprowadzających wilgoć, a w chłodniejsze dni chroniące przed utratą ciepła. Jeśli te wszystkie czynniki zostaną spełnione to jogging powinien być czystą przyjemnością.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Jogging – zalety, trening, strój do biegania
Jogging – zalety, trening, strój do biegania (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.