Trwa ładowanie...

Judo dla dzieci

Judo to sport wal ki, który mogą trenować dzieci już od najmłodszych lat. Jest to sztuka walki, która poza samoobroną uczy szacunku do przeciwnika, posłuszeństwa i lojalności wobec mistrza. Sztuki walki judo jest sportem, który ma bardzo pozytywny klimat, ponieważ promuje kulturę osobistą, honor, skromność oraz uparte i konsekwentne dążenie do celu. Jest to samodoskonalenie i kształtowanie własnego charakteru, dlatego też judo to sport szczególnie polecany dla dzieci.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Strój do judo i techniki judo

Strój przeznaczony do trenowania judo to judoga. Może być biała albo niebieska. Judoga składa się z następujących elementów: spodni wzmocnionych (zubon), twardej góry stroju z dodatkowym wzmocnieniem kołnierza i klatki piersiowej (keikoga), a także kolorowego pasa (obi). Judoga jest wykona z bardzo grubej i wytrzymałej plecionki bawełnianej, aby siły działające na nią podczas rzutów nie spowodowały jej zniszczenia, a przy tym nie ograniczały ruchów.

Pozytywny klimat judo
Pozytywny klimat judo

Judo to japońska sztuka walki, która opiera się na zasadzie „ustąp, by zwyciężyć”. Techniki judo to

zobacz galerię

Judo jest sztuką walki, która dzieli się na trzy zasadnicze zręby, choć nauczane są tylko dwa pierwsze z nich: rzuty (nage-waza),

chwyty (katame-waza) oraz uderzenia (atemi-waza). Technika rzutów w judo jest stosowana wówczas, gdy przeciwnik traci równowagę; rzut wykonywany jest przez zastawienie drogi nogą, biodrami, stopą, itp., aby doprowadzić do upadku na plecy. Jeśli chodzi o technikę obezwładnień, to dzieli się na ona trzy grupy:

  • trzymania – trzymania w judo polegają na utrzymaniu przeciwnika na macie przez 25 sekund tak, aby można było kontrolować całkowicie jego ruchy;
  • dźwignie – w judo dozwolone jest wyłamywanie i wykręcanie jedynie stawu łokciowego;
  • duszenia – naciski na krtań lub na tętnicę szyjną są możliwe za pomocą krawędzi przedramienia lub kołnierza judogi.

Trening ju do polega najczęściej na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni i duszeń, które odbywają się w parterze albo stójce.

2. Poziomy ćwiczeń w judo

Kolor pasa, jakim jest przewiązana judoga, symbolizuje posiadany stopień szkoleniowy kyu:

Judo dla dzieci
Judo dla dzieci

Judo promuje kulturę osobistą, honor, skromność oraz uparte i konsekwentne dążenie do celu.

zobacz galerię
  • VI kyu – biały;
  • V kyu – żółty;
  • IV kyu – pomarańczowy;
  • III kyu – zielony;
  • II kyu – niebieski;
  • I kyu – brązowy.

Pas czarny jest przeznaczony dla mistrzów i w tym przypadku skala jest 10-stopniowa.

Kiedy zapisać dziecko na trening judo? Judo jest sportem, który kładzie duży nacisk na wszechstronność i ogólny rozwój, dlatego też, uprawiając tę sztukę walki, poprawie i wzmocnieniu ulega ogólna wytrzymałość, gibkość i kondycja ruchowa. Są to powody, dla których warto zapisać dziecko na trening judo jak najwcześniej. Najwcześniejszym momentem w życiu dziecka, w którym można zapisać go na trening judo jest wiek ok. 4-5 lat. Należy jednak pamiętać, że w początkowych etapach trening judo bardziej niż na technikę kładzie nacisk na ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Judo jako sport niesie ze sobą pozytywne przesłanie, pomaga dzieciom w ogólnym rozwoju fizycznym i wpływa na kształtowanie postaw etycznych. Jeśli twoje dziecko chce uprawiać sztuki walki, weź pod uwagę judo. Nauka judo zaczyna się od ćwiczeń ogólnorozwojowych, które z pewnością przysłużą się twojemu dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.