Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Keratyna to budulec włosów. Zabiegi keratynowe na włosy i ich efekty

Avatar placeholder
23.04.2021 13:02
Zabieg keratynowy na włosy stosuje się w celu wzmocnienia, wygładzenia i trwałego wyprostowania włosów.
Zabieg keratynowy na włosy stosuje się w celu wzmocnienia, wygładzenia i trwałego wyprostowania włosów. (iStock)

Keratyna do włosów zdobyła ostatnio ogromną popularność. Gabinety fryzjerskie oferują coraz więcej pakietów pielęgnacyjnych, które skutecznie regenerują włosy, poprawiając ich kondycję. Do zabiegów tych zaliczamy między innymi te wykorzystujące działanie keratyny. Sprawdź, jakie właściwości ma keratyna i na czym polega zabieg keratynowy na włosy.

spis treści

1. Jaka jest budowa włosów

Włosy zalicza się do tzw. przydatków skóry, podobnie jak gruczoły łojowe i potowe. Każdy włos bierze swój początek w mieszku włosowym, który składa się z części nabłonkowej (zrogowaciała łodyga włosa) i łącznotkankowej (brodawka włosa zaopatrzona w naczynia krwionośne i nerwy).

Z części nabłonkowej, w wyniku rogowacenia, powstaje łodyga włosa czyli część włosa, która wystaje ze skóry. Zniszczenie części łącznotkankowej powoduje trwałą utratę włosa, podczas gdy uszkodzenie łodygi włosa jest odwracalne.

W przeciwieństwie do zwierząt, u których cykle wzrostu wszystkich włosów są zsynchronizowane (dlatego następuje zjawisko linienia), u człowieka mieszki są w różnych fazach cyklu: wzrostu, inwolucji i spoczynku.

Zobacz film: "Jak dbać o włosy, aby nie wypadały?"

Przeważająca liczba włosów jest w fazie wzrostu, która trwa 3–6 lat, w fazie inwolucji jest około 1 proc., a w spoczynku – 20 proc. Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to zupełnie naturalne. Problem pojawia się, gdy strata jest większa niż 100–120 włosów.

Triki ekspertów na piękne włosy
Triki ekspertów na piękne włosy [8 zdjęć]

Istnieją tysiące powodów, przez które włosy się wysuszają – od koloryzacji i stosowania suszarki po

zobacz galerię

2. Właściwości keratyny

W skład chemiczny włosów wchodzą:

  • proteiny, czyli białka (ok. 80 proc.), m.in. keratyna
  • woda (ok. 10-15 proc.)
  • pigmenty, minerały, lipidy (stanowią razem ok. 5-10 proc.)

Keratyna to białko, które jest podstawowym budulcem włosa. Jest obecna także w paznokciach, zębach oraz zewnętrznych warstwach skóry.

Włókna keratyny we włosach połączone są ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi. Dzięki temu włosy są elastyczne i sprężyste. Keratyna wchodzi również w skład zewnętrznej osłonki włosa. Dzięki temu włosy są błyszczące.

Keratyna:

  • odpowiada ona za strukturę i kształt włosa - to od niej zależy,czy włosy są proste, czy kręcone. Wszytsko zależy od wiązań znajdujących się w obrębie keratyny.
  • odpowiada za kondycję włosów, ich zdrowy wygląd
  • chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi
  • zapewnia włosom połysk i elastyczność
  • zapobiega wypadaniu włosów

Niedobór keratyny sprawia, że włosy są bardziej podatne na zniszczenia, stają się łamliwe, wypadają. Do jej utraty może dojść w trakcie rozmaitych zabiegów kosmetycznych, takich jak, np. stosowanie lokówki do włosów czy też prostownicy do włosów. Wówczas wiązania w obrębie keratyny zostają przerwane, co umożliwia ułożenie fryzury w dowolny sposób.

Nie jest to jednak trwały efekt i stosunkowo szybko wiązania te powracają do stanu początkowego – wtedy włosy przybierają naturalną formę, jednak są uboższe w keratynę. Aby uzupełnić jej niedobory, można zastosować zabiegi keratynowe.

3. Efekty zabiegu keratynowego na włosy

Keratyna może być wytwarzana w sposób syntetyczny (to keratyna hydrolizowa) i być dodawana do różnego rodzajów kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Wykorzystuje się je w salonach fryzjerskich podczas różnych zabiegów.

Zabieg keratynowego na włosy stosuje się w celu wzmocnienia, wygładzenia i trwałego wyprostowania włosów.

Keratyna do włosów sprawia, że włosy są gładsze, miękkie, błyszczące i znacznie mniej podatne na pękanie. Zabieg keratynowy można wykonać bez względu na to, czy włosy są kręcone, czy też falowane.

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć i wysuszyć głowę. Dopiero wtedy można nanieść keratynę. W trakcie tego procesu wykorzystuje się dodatkowo prostownicę.

Efekt zabiegu keratynowego jest widoczny niemal od razu i utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Należy jednak pamiętać o tym, że przez ok. 48 godzin od zabiegu nie należy myć włosów ani poddawać ich działaniu wilgoci. Jeśli do tego dojdzie, należy jak najszybciej wysuszyć włosy i ponownie je wyprostować.

Ponadto nie można spinać włosów za pomocą rozmaitych spinek, gumek i opasek, jak również stosować środków stylizujących.

Zobacz także:

Zabieg z wykorzystaniem keratyny do włosów jest idealny dla osób, którym zależy na tym, by posiadać odżywione i proste włosy. Skutecznie zabezpiecza on fryzurę przed odkształcaniem się pod wpływem wilgoci. Co więcej, keratyna do włosów odbudowuje je, sprawia, że są pełne blasku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze