Trwa ładowanie...

Strój do karate

Karate gi to ważny element dla osoby zajmującej się doskonaleniem sztuki walki. Decydując się na strój, powinno się dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Trenujący jiu-jitsu, w którym przeciwnicy stale mocują się ze sobą, czy zawodnicy judo, czyli sportu opierającego się na stosowaniu chwytów, powinni zainwestować w mocniejszy i grubszy strój. Osoby trenujące taekwondo, kick-boxing czy tradycyjne karate muszą zakupić lżejsze ubranie, które nie będzie krępowało ruchów.

Zobacz film: "Historia Wing Tsun Kung Fu"

spis treści

1. Kolorystka stroju karate

Strój i akcesoria do karate muszą przede wszystkim pozwalać na szeroki zakres ruchów. Poza tym należy pamiętać o wymaganiach odnośnie do kolorów w karate. W sztukach walki kolorystyka stroju odzwierciedla osiągnięcia uczestnika treningów. Dlatego początkujące osoby są proszone o zakupienie białego karate gi, które będzie przewiązane paskiem o odpowiedniej barwie, zaczynając od barwy białej. Kiedy trenujący osiągnął poziom mistrzowski i zasłużył na pas czarny, dozwolone jest noszenie czarnego stroju lub o innym kolorze dopuszczonym przez daną szkołę. Niektóre ośrodki doskonalące sztuki walki pozwalają na noszenie stroju na przykład w kolorze ciemno-niebieskim lub ciemno-szarym.

Typowe karate gi jest białe lub czarne, jednak kolor biały jest najbezpieczniejszym wyborem dla początkującej osoby. Czasami można zaobserwować stroje czerwone lub zielone, lecz należą one raczej do rzadkości. Niektóre sporty walki mają mniejsze wymagania odnośnie do stroju trenującej osoby. Na przykład jiu-jitsu brazylijskie dopuszcza różnorodną kolorystykę stroju. Krate gi kyokushin jest białe i posiada specjalny haft na lewej piersi w kolorze niebieskim lub czarnym. Przed zakupem ubrania o innej barwie niż białe należy skonsultować się z trenerem.

2. Wybór karate gi

Strój do karate powinien być dopasowany do wzrostu i budowy osoby, która będzie go nosiła. Karate gi dla dzieci także musi mieć odpowiedni rozmiar. Nie warto kupować dużo większego ubrania w nadziei, że będzie służyło dłużej. Na początku treningów najlepiej decydować się na kroje klasyczne o kolorze białym. Jest to ubranie, w którym będzie się podejmowało wysiłek fizyczny, zatem kimono powinno być wyprodukowane w stu procentach z bawełny. Najwygodniejsze będą spodnie na gumce z dodatkowym sznurkiem do ściągania. Ubranie nie powinno być za bardzo obcisłe. Warto zwrócić szczególną uwagę na długość rękawów i nogawek – za długie będą przeszkadzać w trakcie zajęć.

Na strój do karate składają się także pasy, które obwiązują karate gi. Kolor pasa ma ściśle określoną symbolikę. Trening karate rozpoczyna się od otrzymania białego pasa, następnie – jeśli uczeń zdobędzie już podstawowe umiejętności – otrzymuje pomarańczowy pas karate. Niebieski pas karate otrzymują osoby, które w wyniku treningów wypracowały płynność ruchów. Kolejne ważne pasy to pas żółty, zielony i brązowy. Ostatni pas, to pas mistrzowski, czyli czarny pas karate.

Warto zdawać sobie sprawę, że karategi to nie tylko wygodny i praktyczny strój do treningów. To także ważny element, który określa tożsamość osoby poświęcającej swój czas sportowi walki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.