Trwa ładowanie...

Kolagen na zmarszczki - rodzaje, budowa i funkcje kolagenu

Avatar placeholder
16.04.2021 13:45
Kolagen na zmarszczki - rodzaje, budowa i funkcje kolagenu
Kolagen na zmarszczki - rodzaje, budowa i funkcje kolagenu

Kolagen na zmarszczki jest stosowany od dawna. Kolagen to bardzo popularny wypełniacz zmarszczek, który powoduje spłycenie zmarszczek oraz napięcie skóry. Jest wiele innych substancji, będących zwykle materiałami syntetycznymi, którymi można osiągnąć podobny efekt odmłodzenia skóry. Jednak kolagen ciągle znajduje się w czołówce pod względem zastosowania w produkcji kosmetyków dla cery dojrzałej. Co warto wiedzieć o kolagenie?

spis treści

1. Co to jest kolagen? Aby zrozumieć, czym jest kolagen, należy najpierw wiedzieć, jak zbudowana jest skóra.

 Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Najwyższa warstwa, znana jako naskórek, kontroluje utratę wody z komórek i tkanek. Bez tej bariery ochronnej organ ten może szybko ulec odwodnieniu.
 Zaraz pod naskórkiem leży druga warstwa, skóra właściwa. Skóra właściwa, chociaż zawiera naczynia krwionośne, nerwy i mieszki włosowe, przede wszystkim składa się z białka o nazwie „kolagen”. Białko to zbudowane jest z sieci włókien, które stanowią ramy dla wzrostu komórek i naczyń krwionośnych. Ponieważ jest to główny składnik skóry właściwej, kolagen działa jako wsparcie dla skóry. 

Tkanka podskórna jest warstwą tkanki tłuszczowej i tkanki, która zawiera większe naczynia krwionośne i nerwy. Ponadto jest gospodarzem gruczołów potowych, tłuszczu oraz komórek kolagenu. Tkanka podskórna jest odpowiedzialna za zachowanie ciepła i ochronę ważnych organów wewnętrznych
.

2. Budowa i funkcje kolagenu

Kalogen to białko proste, zbudowane wyłącznie z aminokwasów, należące do białek włóknistych, czyli mówiąc ściśle, fibrylarnych skleroprotein. Zbudowany jest z długich, spiralnych łańcuchów peptydowych, w których występuje 19 aminokwasów. Najważniejsze z nich to: prolina, [glicyna[(https://portal.abczdrowie.pl/glicyna), hydroksyprolina, hydroksylizyna przy czym ostatnie dwa nie występują praktycznie w innych białkach. Szczegóły procesu tworzenia się kolagenu wciąż nie są dobrze poznane.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

To właśnie ten proces wymaga konieczności występowania stałego stężenia witaminy C w organizmie, gdyż zablokowanie syntezy kolagenu skutkuje chorobą zwaną szkorbutem, polegającą na uszkodzeniach skóry, błon śluzowych i wypadaniu zębów. Kolagen występuje w wielu tkankach organizmu ludzkiego, a jego budowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji i miejsca występowania.

Generalnie rodzaje kolagenu dzieli się na 12 typów (od typu I do typu XII). Przez cały okres życia człowieka istnieje obrót kolagenu. Zużyty ulega degradacji, a braki są natychmiast uzupełniane. Jednak w okresie przekwitania u kobiet i mężczyzn w wyniku stresogennego trybu życia, a także wyniszczających chorób, więcej kolagenu ulega degradacji niż jest produkowane - rozpoczyna się proces starzenia.

Skóra człowieka jest nieustannie narażana na czynniki atmosferyczne (np. promienie słoneczne, zanieczyszczone powietrze), które powodują utratę kolagenu, ze skóry. Ponadto, stale upływający czas przyczynia się do utraty naturalnych struktur kolagenowych w skórze człowieka.
 Skuteczną metodą poprawiającą kondycję skóry człowieka jest uzupełnianie zasobów kolagenu poprzez zastrzyki. Wypełniacze zrobione na bazie kolagenu, zawierają wysoko oczyszczony kolagen pochodzenia zwierzęcego (np. cielęcego).

3. Płynny kolagen

Płynna forma kolagenu, która może być podawana w formie zastrzyku. Wypełniacze uzyskały aprobatę FDA (amerykańskiego stowarzyszenia pełniącego funkcję kontrolne nad żywnością i lekami), jako bezpieczne produkty farmakologiczne do usuwania głębokich zmarszczek i blizn potrądzikowych.

Płynny kolagen jest wypełniaczem stosowany do wypełniania zmarszczek umiarkowanych. W zależności od tego jak głębokie są zmarszczki czy blizny potrądzikowe zalecane są różne stężenia płynu kolagenowego, (np. w przypadku tzw. „kurzych łapek” zastosujemy stężenie kolagenu 25%, a w przypadku głębszych zmarszczek stężenie to wyniesie 50%). Żeby pozbyć się śladów potrądzikowych, wypróbuj płynny kolagen.

Niestety zastrzyki przy użyciu wypełniaczy na bazie wysoko oczyszczonego kolagenu zwierzęcego wymagają przeprowadzenia próby uczuleniowej, na miesiąc przed zabiegiem. Konieczne jest, więc, w związku z tym, odbycie minimum dwóch wizyt w gabinecie, odstęp między nimi powinien wynosić około jednego miesiąca. Iniekcja kolagenu jest stosunkowo prostym zabiegiem, niewymagającym znieczulenia. Lekarz precyzyjnie nakłuwa w kilku miejscach skórę pacjenta. Podczas iniekcji odczuwalne mogą być: ból związany z wkłuciem igły oraz pieczenie.

Pierwsze efekty są zazwyczaj widoczne bezpośrednio po zabiegu. Jednak na ostateczne rezultaty trzeba poczekać około tygodnia, wtedy całkowicie ustępuje opuchlizna i znikają zaczerwienienia, skóra staje się gładsza.

Kolagen o niższym stężeniu może utrzymywać się w skórze od około 6 tygodni do trzech miesięcy. W przypadku zastosowania preparatu o stężeniu 50% efekt może być widoczny od około 4 miesięcy do pół roku. Lekarze dermatolodzy odnotowali jednak przypadki, kiedy wypełniacz pozostał w skórze pacjenta ponad rok. Taki długotrwały efekt uzyskali pacjenci, którzy stosowali się do zaleceń lekarza i poddawali się systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym na twarz np. masażom, czy też nakładali różnego rodzaju maseczki pielęgnacyjne. W dużym stopniu do ich sukcesu przyczyniło się ograniczenie ekspozycji twarzy na promienie UV.

Problemem zastrzyków kolagenowych jest stosowanie kolagenu cielęcego a nie naturalnego, który dużo lepiej ulega wchłanianiu i nie wywołuje reakcji alergicznych. Koszty takiego zabiegu wynoszą przeciętnie około 700-1500zł.

4. Kolagen na trądzik w kremie

Do tej pory powszechnie uważano, ze dostarczenie kolagenu do organizmu transdermalnie (tzn. przezskórnie np. w postaci kremu) jest niemożliwe. Barierą miały być dwa czynniki. Po pierwsze, olbrzymia cząsteczka kolagenu nigdy nie przedostanie się przez skórę. Cząsteczki kolagenu są bardzo długie, jednak szerokość jego cząsteczki kolagenu to tylko 12 angstremów (jednostka długości równa 10-10m), a więc mniejsza niż porów, (czego dotychczas nie zauważono).

Po drugie, kolagen jest niesłychanie wrażliwym białkiem i w trakcie procesu technologicznego rozpada się na drobne peptydy, a więc traci swoją budowę heliksalną (spiralną). Z kolei peptydy mogą ze względu na swoje niewielkie rozmiary wnikać do wnętrza komórki i powodować reakcje alergiczne, co ma obecnie coraz częściej miejsce.

W związku z powyższym kremy zawierające naturalny kolagen, lepiej dostępny biologicznie dla organizmu ludzkiego od bydlęcego, mogą być alternatywą dla zastrzyków kolagenowych. Oczywiście nie można liczyć na tak szybki efekt redukcji zmarszczek, bądź blizn potrądzikowych, jednakże systematyczna pielęgnacja twarzy trądzikowej, stosowanie kolagenu w postaci kremów/maści koryguje ubytki w skórze i stymuluje syntezę nowego kolagenu, wygładza zmarszczki, eliminuje przebarwienia skóry, zmiękcza brzegi starych blizn, wygładza blizny potrądzikowe, działa wspomagająco w terapii trądziku.

Należy pamiętać, że ingerowanie w organizm zawsze niesie za sobą pewne ryzyko powikłań, dlatego decyzja o poddaniu się każdemu zabiegowi powinna być przemyślana i skonsultowana z lekarzem. Pielęgnacja twarzy nie może być przeprowadzana za wszelką cenę.

5. Co powoduje zmarszczki?W młodej skórze rama kolagenu jest nienaruszona, a skóra pozostaje nawilżona i elastyczna. Młoda skóra jest też odporna na zmieniającą się mimikę, możemy również przyjąć, że cechuje ją większa odporność na czynniki środowiskowe. Z czasem jednak, struktury wsparcia słabną i skóra traci swoją elastyczność. Za każdym razem, kiedy się uśmiechasz, marszczysz brwi, twoja skóra ulega pewnemu nadwyrężeniu, mówiąc jaśniej, traci swą elastyczność. Efektem jest pojawienie się zmarszczek. Czy krem zawierający kolagen jest w stanie wygładzić zmarszczki? Kremy działają tylko na powierzchni skóry, podobnie jak inne środki nawilżające, przede wszystkim powolne tempo utraty wody ze skóry może pomóc zachować elastyczną skórę. Balsam z kolagenem również nie może przeniknąć przez skórę. 
Dużo bardziej skuteczne są zastrzyki z kolagenu. Wstrzykiwanie kolagenu uzupełnia brak tego naturalnego składnika skóry. Dzięki nim skóra staje się jędrniejsza i gładsza.
 Kolagen powinien być wstrzykiwany pod skórę tylko przez przeszkolonych pracowników służby zdrowia.

Czas płynie nieubłaganie, a procesu starzenia się skóry nie sposób skutecznie zatrzymać. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na to, by dłużej cieszyć się gładką, jedwabistą skórą. W walce ze zmarszczkami od pewnego czasu stosowany jest kolagen. Jest to białko, które wchodzi w skład skóry właściwej. Kolagen jest wykorzystywany w różnych produktach do pielęgnacji skóry, ale najbardziej skuteczny jest w formie zastrzyków. Zastrzyki z kolagenu są jednak stosunkowo kosztowne.

Następny artykuł: Działanie kolagenu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze