Koloryzacja włosów - trwała i półtrwała
Każda kobieta od czasu do czasu potrzebuje zmiany w wyglądzie – najczęściej kończy się na przefarbowaniu fryzury. Modny kolor włosów uzyskasz zarówno poprzez koloryzację trwałą, jak i półtrwałą włosów, jednak każdy z tych dwóch typów koloryzacji charakteryzuje się odrębnymi właściwościami. Zanim zdecydujesz się na pofarbowanie włosów, porównaj plusy i minusy użycia farby trwałej i zmywalnej.
1. Koloryzacja włosów trwała
Koloryzacja włosów trwała, jak wskazuje nazwa, zapewnia trwałość koloru włosów. Gdy już zdecydujesz się na ten typ farby, będziesz nosiła wybrany odcień, dopóki nie odrosną naturalne włosy lub nie poddasz fryzury ponownej koloryzacji.
W przypadku rozjaśniania włosów, kolor może nieznacznie wyblaknąć, jednak ogólny odcień pozostanie na włosach „na stałe”. Trwała farba wnika głęboko w strukturę włosa, gdzie pozostawia barwnik – mechanizm można porównać do wykonywania igłą tatuażu na skórze. Koloru włosów nie zmyjesz, jednak możliwe, że wraz z czasem włosy się rozjaśnią.
FARBOWANIE WŁOSÓW W CIĄŻY
Koloryzacja włosów przez kobietę spodziewającą się dziecka nadal budzi sporo kontrowersji. Czy rzeczywiście zabieg ten może być niebezpieczny dla matki i jej dziecka. Sprawdź
- Plusy koloryzacji trwałej
Można wyliczyć wiele korzyści płynących ze stosowania koloryzacji trwałej. Przede wszystkim warto wspomnieć o dużo większym wyborze odcieni niż w przypadku farb zmywalnych (dotyczy to w szczególności farb dla blondynek). Poza tym, po koloryzacji trwałej kolor nie zmienia się tak szybko, jak po zastosowaniu koloryzacji półtrwałej. Kolor trwały jest również łatwiejszy w utrzymaniu.
- Minusy koloryzacji trwałej
Oczywistym minusem stosowania koloryzacji trwałej są konsekwencje nieodpowiedniego doboru koloru farby lub nieprawidłowej aplikacji kosmetyku. Poza tym, zbyt częste farbowanie włosów prowadzi do ich przesuszenia i wzmaga łamliwość włosów. Aby zapobiec zniszczeniu struktury włosa, wiele kobiet decyduje się na farbowanie odrostów, jednak nawet wybierając ten sam odcień tego samego producenta, świeżo nałożony kolor może się odróżniać na tle reszty włosów.
2. Koloryzacja włosów półtrwała
Koloryzacja włosów półtrwała charakteryzuje się różną trwałością w zależności od wybranego szamponu koloryzującego – farba może się utrzymać do 2-3, a nawet 24 myć włosów. To, jak długo kolor utrzyma się na włosach, w dużej mierze zależy od naturalnej barwy włosów. Kolor półtrwały nie wnika w głąb włosa, a osadza się na jego powierzchni, dlatego wraz z upływem czasu stopniowo się zmywa (tak jak tatuaż z henny).
- Plusy koloryzacji półtrwałej
Niewątpliwym plusem tego typu koloryzacji włosów jest możliwość szybkiego pozbycia się nieudanego koloru – wystarczy kilka razy umyć fryzurę szamponem do włosów lub żelem pod prysznic, aby zauważyć, że kolor staje się coraz jaśniejszy (pamiętaj jednak, aby po każdym myciu nawilżyć fryzurę odżywką do włosów).
Nawilżanie włosów rozgrzanym olejkiem również przyspieszy proces blaknięcia koloru. Poza tym, nie musisz przyzwyczajać się do konkretnego odcienia włosów i możesz eksperymentować do woli z różnymi farbami – gdy już znajdziesz odcień, który najlepiej podkreśla twoją urodę, łatwiej zdecydujesz się na koloryzację trwałą. Nie musisz się również martwić o malowanie odrostów – po tym, jak farba wyblaknie, pokryjesz od nowa całą długość włosów.
- Minusy koloryzacji półtrwałej
Z drugiej strony jednak, koloryzacja półtrwała nie oferuje tak szerokiej gamy odcieni farb. Poza tym, farba bardzo szybko się zmywa i konieczne są nieustanne poprawki koloru. Jeżeli chodzi o oba typy koloryzacji, nie powinnaś zostawiać farby zbyt długo na włosach, ponieważ nawet półtrwały kosmetyk może w efekcie dać znacznie ciemniejszy kolor, niż przypuszczałaś.
Jak widać, oba typy koloryzacji posiadają zarówno zalety, jak i wady. Zanim zdecydujesz się na zmianę koloru włosów, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać i jak często jesteś skłonna powtarzać zabieg. Doskonałym wyjściem jest stosowanie koloryzacji półtrwałej w celu dopasowania odpowiedniego koloru farby, a koloryzacji trwałej w celu uzyskania długotrwałego efektu.