Trwa ładowanie...

Koniec z ociekającymi tłuszczem frytkami. Frytownice beztłuszczowe do 250 złotych

Dlaczego dietetycy ostrzegają przed frytkami? Nie chodzi o ziemniaki, a o tłuszcz, który wsiąka w pokrojone warzywa. Rozwiązaniem tego problemu są coraz popularniejsze frytownice beztłuszczowe. Dzięki temu urządzeniu przygotujemy pyszny, a zarazem zdrowy posiłek. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wybrać niedrogą, a zarazem funkcjonalną frytownicę.

spis treści

1. Frytownica i frytkownica – czym się różnią?

Zarówno producenci, jak i miłośnicy frytek używają zamiennie dwóch pojęć "frytownicy" i "frytkownicy", jednak czy jest to zgodne z zastosowaniem obu urządzeń? Słowem, od którego powstał wyraz "frytkownica" jest "frytka". Wobec tego frytkownica służy do obróbki ziemniaków, krojenia ich w słupki i przygotowywania.

Zobacz film: "Figura będzie promować frytki?"

"Frytownica" powstała na bazie czasownika "frytowanie" oznaczającego smażenie potraw na głębokim oleju. Frytownica jest urządzeniem wykorzystywanym specjalnie do przygotowywania pokrojonych w słupki ziemniaków.

2. Frytownica beztłuszczowa – jak działa?

Choć na rynku jest bardzo duży wybór tradycyjnych frytownic z pojemnikiem na olej, to producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, szczególnie rodziców, którzy nie chcą podawać dzieciom ociekających tłuszczem frytek.

Odpowiedzią na utrapienia zdrowo odżywiających się, a jednocześnie rozsmakowanych w złocistych słupkach, osób są frytownice beztłuszczowe. Działają w bardzo prosty sposób. Nie wykorzystują wrzącego oleju tak jak w przypadku tradycyjnych urządzeń, a gorące powietrze jest rozprowadzane równomiernie po wszystkich ziemniakach. Przygotowanie chrupiących frytek zajmuje ok. 20 minut.

Dużo osób zastanawia się, czy przyrządzone w ten sposób frytki nie tracą na smaku. Możemy jednak odpowiedzieć, że przygotowane w beztłuszczowej frytownicy ziemniaczki są delikatne, a jednocześnie chrupiące.

Dla niejadka, który rzadko sięga po zdrowe warzywa możemy zrobić specjalną potrawę, w której frytki są ułożone w kształcie słoneczka lub tworzą imię dziecka. Warzywa w tym zestawie będą unikatowym wykończeniem, po które maluch sięgnie ze smakiem.

Przygotowanie ciekawego posiłku z wykorzystaniem frytek to świetny pomysł na urozmaicenie obiadu
Przygotowanie ciekawego posiłku z wykorzystaniem frytek to świetny pomysł na urozmaicenie obiadu (istockphoto.com/Radist)

3. Frytownica beztłuszczowa – jaka jest najlepsza?

Osoby, które mają dużą rodzinę, chętniej sięgają po duże frytownice, które zmieszczą się do piekarnika, tak aby oszczędzić energię elektryczną, a jednocześnie jak najszybciej cieszyć się ciepłym posiłkiem. Nie musimy jednak wydawać na nią wszystkich rodzinnych oszczędności. Za prostą w obsłudze (jednak z mniejszą czaszą) frytownicę beztłuszczową zapłacimy nawet 200-250 złotych.

Poza tym w dobrym urządzeniu nie przygotujemy wyłącznie frytek. Frytownice służą do smażenia, pieczenia czy grillowania mięsa (np. kurczaka) oraz warzyw. Dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu przygotujemy smaczny posiłek dla całej rodziny w krótkim czasie.

Dużym ułatwieniem jest także intuicyjność obsługi. Frytownice są zazwyczaj wyposażone w dwa guziki, za pomocą których ustawimy czas i temperaturę. Bezapelacyjną zaletą frytownic beztłuszczowych jest łatwość utrzymania ich w czystości.

Frytki usmażone bez grama tłuszczu będą delikatnie chrupiące
Frytki usmażone bez grama tłuszczu będą delikatnie chrupiące (istockphoto.com/bhofack2)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.