Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Korony porcelanowe - rodzaje, wskazania, zakładanie

Avatar placeholder
23.04.2021 11:38
Korony porcelanowe przywracają piękny uśmiech
Korony porcelanowe przywracają piękny uśmiech (123rf)

Korona zęba to jego widoczna część (ząb składa się z korony oraz korzenia). Korony dentystyczne są specjalną, stałą „nadbudową” dla zębów, które zostały zniszczone lub dla wszczepionych implantów w przypadku braku naturalnego zęba. Korony porcelanowe to najbardziej estetyczny rodzaj koron. Są one dopasowane odcieniem do reszty zębów, a ich kształt jest dowolnie dopasowywany.

spis treści

1. Czym jest korona porcelanowa

Korony porcelanowe są najczęściej wstawianymi koronami. Wskazaniem do założenia koron protetycznych są duże zniszczenia zęba, wywołane próchnicą, złamaniem lub patologicznym starciem zęba. Korony mogą być także stosowane na bardzo słabych zębach po leczeniu kanałowym.

Korony są także sposobem, jaki oferuje stomatologia estetyczna, na korektę estetyczną i ortodontyczną zębów, w przypadku krzywych zębów, trwale przebarwionych, z problemami ze szkliwem. Korony protetyczne są rozwiązaniem ostatecznym, kiedy nie ma innej możliwości poprawy stanu zębów, a to dlatego, że ząb pod koronę musi być znacznie spiłowany. W przypadku braku zęba, korony można mocować na różnego rodzaju implantach.

Stomatologia estetyczna: przed i po
Stomatologia estetyczna: przed i po [14 zdjęć]

Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"

Nałożona na zęba korona porcelanowa nie odbiega wyglądem od zęba naturalnego. Porcelana jest równie trwała jak naturalne zęby, więc nie trzeba specjalnie uważać przy gryzieniu. Trwałość koron porcelanowych jest jednak mniejsza niż koron metalowych. Dlatego też w przypadku zębów tylnych, to właśnie korony metalowe są zwykle pierwszym wyborem. Zęby przednie, ze względu na walor estetyczny, są zastępowane koronami porcelanowymi.

1.1. Zalety stosowania koron porcelanowych

Zaletą stosowania koron porcelanowych jest fakt, że są one mocowane na stałe i można ich używać tak, jak używa się naturalnych zębów. Nie wyjmuje się ich z ust i nie wypadają, tak jak protezy ruchome.

Koronę porcelanową można stosować na korzeniach naturalnych zębów, których naturalna korona uległa zniszczeniu – całkowitemu złamaniu lub rozległemu zniszczeniu z powodu próchnicy. Rzadko zdarza się, że starcie zęba jest tak duże, że wymaga on nowej korony. Korony porcelanowe są także sposobem na szybsze leczenie ortodontyczne, jeśli w zgryzie są wady i można je poprawić za pomocą korekty kilku zębów. W przypadku, jeśli korona jest mocowana do zęba naturalnego, jego korzenie muszą być jednak przeleczone kanałowo i całkowicie martwe. Ząb musi być odpowiednio przypiłowany, aby można było na nim osadzić koronę.

2. Korona porcelanowa a implanty zębów

Można stosować także korony na implantach. Implanty również mogą być metalowe lub ceramiczne. Korony porcelanowe na implantach mogą nie być jednak tak estetyczne jak korony osadzane na naturalnym korzeniu zęba lub korony pełnoceramiczne. Korony na implancie metalowym (ze stali lub złota) są mniej naturalne – nie przepuszczają światła jak naturalne zęby. Oprócz tego, przy linii dziąseł może być widoczna szara, ciemna linia implantu. Osoby uczulone na stopy metali mogą odczuwać negatywne objawy związane z metalem obecnym w organizmie. Implanty ceramiczne (wykonane z tlenku cyrkonu) z nałożonymi na nie koronami porcelanowymi dają bardziej naturalny wygląd. Są także bardzo wytrzymałe, chociaż według części lekarzy są mniej trwałe niż korony metalowe.

3. Korona porcelanowa a licówki

Pierwszym krokiem przed zdecydowaniem się na założenie korony jest licówka. Licówki porcelanowe to bardzo cienkie (około pół milimetra) płytki zrobione z trwałej porcelany, które nakleja się na zęby. Stomatologia estetyczna oferuje to rozwiązanie po to, aby problemy z zębami natury estetycznej - takie jak krzywe zęby, nadłamania, przebarwienia - nie były widoczne. Do założenia licówek kwalifikują się zęby, których nie da się „naprawić” inaczej i które, ogólnie rzecz biorąc, są zdrowe.

Zaletą licówek porcelanowych jest przede wszystkim ich estetyka. Mogą mieć one dowolny kształt i kolor. Są bardzo cienkie, mają zaledwie pół milimetra i nie sprawiają wrażenia „sztucznych zębów”. Ich rozmiar i kolor dobrze jest wybrać razem ze stomatologiem, który doradzi co do ich optymalnych parametrów.

Kolejnym plusem założenia licówek porcelanowych jest fakt, że w dużo mniejszym stopniu osadza się na nich osad nazębny. Są więc bardziej odporne na kamień nazębny i przebarwienia. Z drugiej strony, trzeba szczególnie pamiętać o higienie jamy ustnej, jeśli ma się założone licówki. Stan licówek zależy w dużej mierze właśnie od higieny i stanu zębów i dziąseł.

Licówki porcelanowe są dość trwałe i twarde. Mówi się nawet, że są twardsze niż naturalne szkliwo zębów. Jednak zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy jedzeniu bardzo twardych pokarmów, aby uniknąć ewentualnego zniszczenia licówki.

Dopiero kiedy znaczna ilość zębów będzie uszkodzona, nieestetyczna lub usunięta, można podjąć decyzję o koronie porcelanowej.

3.1. Nakładanie licówek

Stomatolog musi najpierw ocenić stan zębów i dziąseł - gdyż ich zły stan wyklucza możliwość założenia trwałych licówek. Pogorszy to tylko ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Po ustaleniu, na które zęby potrzebne są licówki, jakiego powinny być rozmiaru, koloru i kształtu, należy lekko oszlifować zęby, na które będą one naklejone. Szlifuje się na maksymalną głębokość 0,4 mm. Nie narusza się więc zdrowia zęba. Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Po oszlifowaniu pobiera się odcisk zęba i przesyła się go do gabinetu protetycznego, aby została wykonana licówka pasująca do konkretnego zęba. Czeka się na nią około 10 dni, a w tym czasie można nosić tymczasowe licówki kompozytowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze