Kosmetyki dla cery mieszanej
Kremy do cery mieszanej powinny być bogate w składniki odżywcze, nawilżające i witaminowe. Z pewnością nie mogą natłuszczać twarzy w strefie T, obejmującej skórę czoła, nosa i brody, cechującą się nadmiernym wydzielaniem sebum. W tych okolicach twarz błyszczy się, ma rozszerzone pory i tendencję do powstawania zaskórników. Zatem kremy do cery mieszanej powinny w strefie T redukować i normalizować wydzielanie sebum, a w pozostałych partach chronić przed wysuszeniem.
1. Pielęgnacja cery mieszanej
Cera mieszana pojawia się u osób po 20 roku życia, z tendencją do przetłuszczania się. Zachowuje zdolność do aktywniejszej pracy gruczołów łojowych. Przetłuszczanie się dotyczy tylko pewnych okolic twarzy - tzw. strefa T. Twarz najczęściej błyszczy się i jest tłusta na nosie, czole i brodzie. Obszary niełojotokowe skóry to policzki, okolice wokół oczu, skronie oraz boki twarzy - te okolice niebłyszczą się, cera jest normalna bądź sucha. Cera tłusta jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, jak np.: mróz, wiatr, śnieg. Natomiast część sucha jest wrażliwa i skłonna do podrażnień.
Cechą charakterystyczną cery mieszanej jest nieestetyczne świecenie się skóry nosa, czoła i brody, co znacznie utrudnia zrobienie efektywnego makijażu. Cera mieszana powstaje, ponieważ w strukturze skóry brakuje niektórych substancji i dochodzi do zakłóceń wodno-lipidowych na powierzchni naskórka. W wyniku tego skóra zaczyna bronić się przed czynnikami zewnętrznymi i powoduje nadmierną ilość sebum. Świecącą cerę nadal odtłuszcza się, a ten zabieg nie pomaga, a przyspiesza ponowne błyszczenie się cery.
Niełatwo jest dbać o cerę mieszaną, może reagować zaczerwienieniem, napięciem i uczuciem pieczenia na wodę z mydłem i inne środki kosmetyczne. Do jej pielęgnacji polecane są takie preparaty, które w strefie T będą normalizować wydzielanie sebum, a w partiach pozostałych – nawilżać skórę. Nie należy stosować peelingów, ponieważ mogą podrażnić skórę. Przynajmniej rano i wieczorem należy myć twarz żelem do cery mieszanej, następnie stosować tonik i krem matujący na dzień. Na noc warto nałożyć krem złuszczający z zawartością kwasu owocowego, który pomoże regulować pracę gruczołów łojowych. Wskazane jest również stosowanie masek odżywczych na obszary, które szybko ulegają wysuszeniu i zwiotczeniu, szczególnie dotyczy to okolic oczu, szyi i dekoltu. Strefa T wymaga innego rodzaju pielęgnacji, dlatego latem odpowiednie są maski jarzynowo-owocowe, a zimą stosowanie twarogu.
2. Kosmetyki do cery mieszanej
Dobry krem do cery mieszanej powinien:
- odpowiednio nawilżać,
- stanowić ochronę i regenerować suche, odtłuszczone okolice,
- normalizować miejsca przetłuszczające się,
- zabezpieczać delikatną skórę na skroniach,
- chronić cienką skórę pod oczami i wokół ust.
Młodszej skórze twarzy wystarczą kremy pod oczy i na skronie o działaniu nawilżającym na noc. Na dzień warto stosować kremy matujące, które wchłaniają tłuszcz z obszarów wydzielania sebum.
Kremy do cery mieszanej powinny zawierać w sobie:
- kwasy owocowe – działają normalizująco i regulują pracę gruczołów łojowych,
- filtry UVA/UVB – zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
- biotynę – oczyszcza i regeneruje skórę twarzy,
- aminokwasy – wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych, nawilżają poprzez zatrzymanie wody w skórze,
- bentonit, tj. biała glinka – usuwa efekt błyszczenia skóry, usuwa nadmiar sebum,
- mikroelementy – glin, krzem, selen, żelazo, miedź, magnez, mangan – usuwają efekt błyszczenia przez wchłanianie nadmiaru sebum,
- mieszanki ziół, takich jak np.: szałwia, rozmaryn, rumianek i skrzyp polny – działają odkażająco i przeciwzapalnie.
Z pewnością, pielęgnacja cery mieszanej nie jest prosta. Z jednej strony polega na efektywnym nawilżaniu, z drugiej powinno się redukować nadmiar sebum – tzn. odtłuszczać. Dobry krem do cery mieszanejpowinien działać na wszystkie partie skóry twarzy. Warto zainwestować w dwa kremy, jeden na dzień – normalizujący wydzielanie łoju w strefę T, drugi na noc – nawilżający policzki, okolice oczu i skronie. Należy zastosować dietę bogatą w witaminy i mikroelementy.