Kozłek lekarski - charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie
W aptekach kozłek lekarski jest dostępny pod postacią herbatek, nalewek, wyciągów, kapsułek oraz tabletek. Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań użycia lub też jakichkolwiek skutków ubocznych.
1. Co to jest kozłek lekarski
Roślina Kozłek lekarski ma białe kwiaty, które mogą mieć odcień różowy lub fioletowy. Ma nieprzyjemny zapach, ale zawiera wiele cennych substancji. Skład kozłka lekarskiego to m.in. olejki eteryczne, waltraty, alkaloidy, iridoidy, kwas walerenowy, kwasy organiczne, terpeny, trójterpeny.
2. Właściwości lecznicze kozłka
W lecznictwie wykorzystuje się korzeń i kłącze kozłka lekarskiego. W korzeniu znajdują się waltraty, które wpływają łagodząco na centralny system nerwowy. Kozłek lekarski leczy nerwowość, zdenerwowanie oraz bezsenność, która wynika z nerwicy.
Właściwości lecznicze kozłka lekarskiego jako zioła były znane już w średniowieczu. Uważano, że pomaga na wszystkie dolegliwości. Najczęściej jednak wykorzystywano je do leczenia epilepsji. Kozłek lekarski nie tylko redukuje nadpobudliwość nerwową, ale też wspomaga koncentrację. Jednym słowem pomaga na wszystkie dolegliwości, których przyczyną jest stres.
Kozłek lekarski pomaga opanować objawy nerwicy, czyli drżenie rąk, ataki paniki, palpitacje serca, pocenie się.
Jeżeli cierpisz na bezsenność i chcesz znaleźć coś na sen, sięgnij po kozłka lekarskiego. Jego właściwości podziałają kojąco i uciszająco. Tego typu zioła na sen nie wywołują skutków ubocznych.
Pomocny jest w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Działa jak środek rozluźniający napięcie w mięśniach ramion i szyi. Jest skuteczny w leczeniu astmy, kolki. Pomaga też zmniejszyć ból miesiączkowy oraz skurcze mięśni.
3. Ziele kozłka lekarskiego
Ziele kozłka lekarskiego można kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Można go wykorzystać w medycynie domowej i posłuży nam jako produkt na przygotowanie leczniczych środków z kozłka lekarskiego:
- Maceracja i napar – posiekany korzeń kozłka lekarskiego należy moczyć 8-10 godzin w zimnej wodzie. Następnie przyrządzić z tego napar. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można dodać 2-3 krople wody miętowej. Napar to dobry sposób na sen i różne niepokoje.
- Nalewka z kozłka lekarskiego – działa na sen i jako środek uspokajający.
- Kompres z kozłka lekarskiego – w celu przygotowania kompresu, należy mały ręczniczek namoczyć w nalewce z kozłka lekarskiego. Kompres pomaga łagodzić skurcze mięśni.
- Środek do przemywania z kozłka lekarskiego – Maceracje lub napar można wykorzystać do przemywania ran lub wrzodów.