Trwa ładowanie...

Krem z mocznikiem - jak działa oraz jak go stosować?

Krem z mocznikiem wykazuje właściwości nawilżające, wygładzające oraz złuszczające.
Krem z mocznikiem wykazuje właściwości nawilżające, wygładzające oraz złuszczające. (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Krem z mocznikiem posiada unikalną właściwość, jaką jest blokowanie ucieczki wody z głębokich warstw skóry. Zastosowanie tego rodzaju preparatów jest bardzo szerokie i sprawdza się w problemach, takich jak przesuszenie, utrata elastyczności lub zrogowacenie skóry. Co to jest mocznik i jak go stosować?

spis treści

1. Mocznik – substancja naturalnie obecna w skórze?

Co to jest mocznik? Jest to związek naturalnie występujący w ludzkim organizmie, substancja ta znajduje się w górnych warstwach skóry i zalicza się do grupy związków, składających się na tzw. czynnik NMF.

Z tego względu odgrywa on kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia komórek skóry. Funkcja ta umożliwia utrzymanie odpowiedniej sprężystości i elastyczności skóry całego ciała.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Mocznik obecny jest we wszystkich zdrowych komórkach i charakteryzuje się różnymi właściwościami leczniczymi. Nie tylko skutecznie ogranicza on ucieczkę wody z komórek skóry, ale również jest substancją, która wspomaga leczenie grzybicy skóry oraz działa przeciwzapalne i antybakteryjne.

Niekiedy jednak, w wyniku działania różnych czynników środowiskowych, poziom mocznika znajdujący się w skórze znacząco spada. W efekcie skóra robi się skrajnie sucha i szorstka. Bardzo często doprowadza to również do defektów, jakimi są stany chorobowe skóry, takie jak egzema czy łuszczyca.

2. Czy mocznik należy do grona cennych substancji stosowanych w kosmetologii?

Dostępne na rynku kosmetyki zawierające w składzie mocznik są przeznaczone do pielęgnacji różnych partii ciała, takich jak stopy, dłonie, skóra całego ciała oraz twarzy.

Efekt ich działania jest zależny od stężenia wykorzystanego w danym produkcie kosmetycznym. Kosmetyki, które zawierają w składzie 1-10% stężenie mocznika to preparaty silnie nawilżające, które posiadają działanie wzmacniające barierę skórną.

Wśród nich znajdują się kremy z mocznikiem do twarzy czy kremy z mocznikiem dla dzieci. Z kolei produkty kosmetyczne, które zawierają 30% stężenie mocznika (np. krem do rąk z mocznikiem 30, maść z mocznikiem 30), świetnie sprawdzają się w kuracji nadmiernie zrogowaciałej skóry, a także problemu, jakim jest rogowacenie okołomieszkowe.

Problem ten dotyczy występujących w obrębie naskórka nieprawidłowości, które zaburzają naturalny proces eksfoliacji (złuszczania) martwych komórek skóry.

W efekcie komórki te stale się nawarstwiają, a wydzielina gruczołów łojowych tam zlokalizowanych nie może wydostać się na powierzchnię skóry i wskutek tego pod skórą tworzy się rogowy czop. Regularnie stosowany kosmetyk z mocznikiem skutecznie niweluje ten problem.

Ostatnią grupą produktów kosmetycznych zawierających w składzie mocznik są kosmetyki zawierające jego 50% stężenie (np. krem do pięt z mocznikiem 50%, krem mocznik 50).

W tym przypadku mocznik nie posiada właściwości nawilżających, a silnie złuszczające i skutecznie likwiduje problemy takie jak zrogowaciała skóra stóp oraz łokci. Już po tygodniu od rozpoczęcia kuracji wygładzającej za pomocą kremu z mocznika widać oczekiwane rezultaty.

Niewątpliwie mocznik jest cennym składnikiem kosmetyków dostępnych na rynku. Preparaty te spełniają wiele funkcji i idealnie nadają się do codziennej pielęgnacji skóry.

3. Jak działa krem z mocznikiem?

Działanie mocznika różni się w zależności od stężenia, jest to substancja o szerokim zakresie właściwości:

 • zatrzymuje cząsteczki wody w skórze,
 • wzmacnia elastyczność skóry,
 • odbudowuje warstwę ochronną skóry,
 • zmiękcza skórę, co poprawia przyswajalność pozostałych substancji aktywnych,
 • działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
 • likwiduje świąd,
 • redukuje napięcie skóry,
 • łagodzi podrażnienia,
 • przyspiesza regenerację skóry,
 • usuwa zrogowacenia,
 • zmniejsza widoczność blizn.

4. Krem mocznikowy - kto powinien go używać?

Mocznik w kosmetyce ma różnorodne zastosowanie i bywa pomocny w przypadku wielu problemów skórnych. Po krem mocznikowy warto sięgnąć w przypadku suchości skóry, substancja ta wykazuje silne właściwości zmiękczające i nawilżające.

Mocznik na twarz zmniejsza dodatkowo utratę wody przez skórę, poprawia elastyczność naskórka i działa wygładzająco. Krem do twarzy z mocznikiem sprawdzi się w przypadku trądziku, ponieważ zmniejsza stan zapalny, redykuje zmiany i blizny.

Dobrym pomysłem będzie wybranie kosmetyków z mocznikiem przez osoby w trakcie menopauzy oraz atopowego zapalenia skóry, ze względu na efekt keratoliczny, czyli złuszczanie naskórka.

Działanie to sprzyja również leczeniu rogowacenia okołomieszkowego, schorzenia charakteryzującego się obecnością drobnych grudek na nogach czy ramionach.

Maść z mocznikiem bez recepty lub krem z dużą ilością mocznika stosowany jest do zmniejszania rozstępów na ciele. Największy efekt obserwowany jest w przypadku świeżych, czerwonych rozstępów, ale krem z mocznikiem 60 lub krem 50 mocznika redukuje również dawne zmiany.

5. Jak stosować krem z mocznikiem?

Mocznik w kremie do twarzy stosujemy tak samo jak każdy inny produkt tego typu. Po oczyszczeniu skóry delikatnie rozprowadzamy niewielką ilość preparatu na skórze.

Natomiast krem z mocznikiem 50% lub maść mocznikową o wysokim stężeniu nakładamy w większej ilości na miejsca, które wymagają wygładzenia i złuszczenia. Zwykle są to obszary pokryte rozstępami, grudkami, kolana, łokcie oraz pięty.

5.1. Krem z mocznikiem do rąk

Krem do rąk z mocznikiem stosujemy intuicyjnie, wtedy kiedy czujemy taką potrzebę. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na czyste, suche dłonie i dokładnie go rozprowadzić na całej ich powierzchni.

Kremy z mocznikiem szybko się wchłaniają, choć bardzo często pozostawiają delikatny film na skórze, który chroni przed utratą wody i pojawieniem się uczucia suchości.

5.2. Krem z mocznikiem do stóp i pięt

Krem z dużą zawartością mocznika (na przykład maść z mocznikiem 50, krem z mocznikiem 30) stosuje się w celu złuszczenia martwego naskórka i poprawy nawilżenia.

Najlepiej nałożyć go w większej ilości na czyste, suche stopy na około 1-2 godziny. Kuracja przyniesie lepsze efekty jeżeli założymy dodatkowo grube, ciepłe skarpety. Natomiast krem z mocznikiem 10 na stopy nakładamy cienką warstwą, najlepiej od razu po kąpieli i dokładnie go wcieramy.

6. Kremy z mocznikiem - jakie stężenie wybrać?

Mocznik kosmetyczny wykazuje następujące właściwości w zależności od stężenia substancji czynnej:

 • 1-10% - nawilżenie, zmiękczenie oraz wzrost ilości wody w naskórku,
 • 10-30% - zmiękczenie skóry i wzrost przyswajalności substancji aktywnych,
 • 30-40% - złuszczanie martwego naskórka,
 • 40-50% - bardzo silne działanie złuszczające, może mieć wpływ na tworzenie zdrowych komórek skóry.

Konkretne stężenie mocznika w kremach należy dobrać w zależności do potrzeb skóry i jej aktualnej kondycji. Warto początkowo sięgnąć po niższe wartości substancji czynnej, a następnie stopniowo zwiększać zawartość mocznika w kosmetykach, aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Szczególną ostrożność zaleca się w przypadku skóry suchej i wrażliwej. Bardzo ważne jest również stosowanie preparatów zgodnie z ich przeznaczeniem, niewłaściwe jest zatem nakładanie kremu do rąk na twarz.

7. Krem z mocznikiem przeciwwskazania

Mocznik krem nie powinny stosować osoby uczulone na tę substancję, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia podrażnienia i zaczerwienia skóry, jak również wysypki i cięższych reakcji alergicznych. Pozostałe przeciwwskazania przed stosowaniem mocznika w kosmetyce to:

 • uszkodzona, popękana skóry,
 • rany,
 • stan zapalny skóry,
 • świeżo ogolona skóra,
 • infekcja skóry.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze