Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kremy na cellulit

Kremy na cellulit
Kremy na cellulit

Bez względu na to jaką prasę czytasz na co dzień, prawdopodobieństwo występowania w niej reklam poszczególnych preparatów antycellulitowych jest bardzo wysokie. Co więcej producenci firm kosmetycznych deklarują, że kosmetyki te skutecznie zwalczają tzw. skórkę pomarańczową – zmorę niejednej kobiety. Czy rzeczywiście kosmetyki antycellulitowe są na tyle skuteczne, aby pomóc ci zażegnać ten problem?

1. Cellulit – powszechny defekt kosmetyczny?

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, cellulit dotyczy około 80% kobiet. Defekt ten często jest widoczny zarówno u osób szczupłych jak i osób przy kości. Co więcej problem z cellulitem mają również osoby aktywne fizycznie, które przestrzegają odpowiedniej diety.

Cellulitem nazywamy patologię tkanki tłuszczowej, która objawia się jej nierównomiernym rozłożeniem pod powierzchnią skóry – przypominającą wyglądem skórkę pomarańczy bądź powierzchnię kalafiora. Zmiany te z reguły obejmują obszary takie jak uda oraz pośladki, a niekiedy nawet łydki i tworzą się wraz z wejściem młodej kobiety w okres dojrzewania.

2. Kosmetyki antycellulitowe

W składzie preparatów kosmetycznych redukujących cellulit zawarte są substancje, które wspomagają drenaż tkanki podskórnej oraz przyśpieszają eliminację z organizmu produktów ubocznych pochodzących z przemiany materii.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jednym ze składników aktywnych tego rodzaju kosmetyków jest kofeina. Kofeina to substancja pochodząca z kawy, która ma zdolność wnikania do tkanki podskórnej. W skutek jej działania dochodzi usprawnienia procesów krążenia skórnego.

Inną substancją obecną w niektórych kosmetykach przeciwko cellulitowi jest retinol. Substancja ta ma zdolność wnikania w głębokie warstwy naskórka, gdzie pobudza produkcję kolagenu oraz odnowę komórkową. W efekcie włókna skórne się wzmacniają.

W kosmetykach antycellulitowych często obecny jest również ekstrakt z bluszczu, który odpowiada za zapewnienie skórze odpowiedniej gładkości i jędrności. Ponadto w ich składzie zawarte są inne substancje, które zapewniają skórze odpowiedni poziom nawilżenia.

Warto jednak pamiętać, że żaden kosmetyk antycellulitowy nie zwalczy tego problemu jeżeli nie będziemy przestrzegać odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Nie wystarczy samo stosowanie takiego preparatu. Owszem, w skutek tego skóra będzie jędrniejsza i wygładzona – ale cellulit nadal będzie widoczny. Jedynie połączenie czynników wymienionych powyżej umożliwia nam efektowną walkę z cellulitem i możliwość jego zredukowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze