Trwa ładowanie...

Kremy z SPF – dlaczego warto używać i jaki wybrać?

Avatar placeholder
30.05.2022 15:01
Kremy z SPF to kosmetyki chroniące skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, które ma na nią bardzo niekorzystny wpływ.
Kremy z SPF to kosmetyki chroniące skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, które ma na nią bardzo niekorzystny wpływ. (AdobeStock)

Kremy z SPF są ważne w codziennej pielęgnacji, ponieważ w znacznym stopniu chronią skórę przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego. Dlaczego należy używać kremu z filtrem? Jakie są rodzaje promieniowania UV oraz filtrów przeciwsłonecznych? Jak wybrać krem z filtrem SPF

spis treści

1. Co to są kremy z SPF?

Kremy z SPF to kosmetyki chroniące skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, które ma na nią bardzo niekorzystny wpływ. Za ochronę odpowiada SPF, czyli Sun Protection Factor. To parametr, który informuje, jak długo można bezpiecznie przebywać na słońcu, aby nie doszło do oparzenia słonecznego oraz przed jaką dawką promieniowania dany filtr chroni.

Stopnie ochrony przeciwsłonecznej:

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"
 • niska ochrona: SPF 6 i SPF 10,
 • średnia ochrona: SPF 15, SPF 20 i SPF 25,
 • wysoka ochrona: SPF 30 i SPF 50,
 • bardzo wysoka ochrona: SPF 50+.

2. Wpływ promieniowania słonecznego UV na skórę

Promieniowanie słoneczne przyspiesza proces starzenia się (tzw. fotostarzenia), fatalnie wpływa na jej kondycję. Tym samym prowadzi do:

Promieniowanie słoneczne, w zależności od długości fali, wpływa na poszczególne warstwy skóry. I tak:

 • promieniowanie UVA stanowi około 95% promieniowania UV, dociera do nas przez cały rok, niezależnie od pory dnia czy zachmurzenia. Nie tylko odpowiada za opaleniznę, ale i wywołuje przebarwienia, uszkodzenie skóry właściwej, co prowadzi do przedwczesnego fotostarzenia. Może również wpływać na pojawienie się nowotworów skóry,
 • promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania słonecznego. Może powodować rumień oraz oparzenia na skórze i zmiany pigmentacyjne. Przyczynia się do powstawania podrażnień skóry i jej nowotworów. Jego największe natężenie odnotowuje się latem między godziną 10.00 a 15.00. Co ważne, jest filtrowane przez chmury i szyby.
 • Promieniowanie UVC, które jest najsilniejsze, nie dociera do powierzchni Ziemi. Zatrzymuje je warstwa ozonowa.

3. Na co zwracać uwagę wybierając krem z filtrem?

Wybierając krem z filtrem należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ważna jest jego konsystencja, formuła, skład czy zapach, ale i spektrum działania oraz rodzaj zastosowanych filtrów. Kremy z filtrem SPF powinny działać ochronnie zarówno przeciwko promieniowaniu UVA, jak i UVB. Muszą mieć wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Do twarzy najlepszy jest krem z filtrem SPF 50.

Należy również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych filtrów w kosmetyku. To:

 • filtry chemiczne to związki pochłaniające promieniowanie słoneczne (energię słoneczną zamieniają na energię cieplną). Ich plusem jest to, że są lekkie i mało wyczuwalne na skórze. Filtry chemiczne to między innymi pochodne kwasu cynamonowego, benzofenony, pochodne benzoilometanu,
 • filtry fizyczne posiadają zdolność rozpraszania promieniowania. Tworzą na skórze barierę ochronną przed promieniowaniem. Filtrem fizycznym jest tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Są one bardzo dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą. Poleca się je zwłaszcza dla dzieci i kobiet w ciąży. Ich minusem jest to, że zawierające je kremy z SPF oraz inne kosmetyki chroniące przed promieniowaniem słonecznym mogą być cięższe, często delikatnie bielą skórę.
 • filtry mieszane, czyli połączenie filtrów fizycznych z chemicznymi.

4. Jak wybrać dobry krem z filtrem do twarzy?

Aby dobrze dobrać krem z filtrem przeciwsłonecznym, należy kierować się także wymaganiami i rodzajem skóry. I tak:

 • osoby z cerą mieszaną i tłustą powinny wybierać lekkie, niezapychające formuły,
 • osoby z cerą suchą i odwodnioną, a także dojrzałą, powinny wybierać kosmetyki, które mają działanie nawilżające i odżywcze,
 • osoby z cerą wrażliwą, atopową, naczyniową czy skłonną do alergii powinny stosować kosmetyki delikatne, najlepiej na bazie filtrów fizycznych,
 • osoby o skórze dotkniętej zmianami barwnikowymi powinny stosować specjalny krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami.

Wybierając krem z filtrem do twarzy warto zastanowić się, czy lepszy będzie krem z filtrem pod makijaż, czy krem BB z filtrem, który zastępuje podkład.

By wybrać najlepszy krem z filtrem SPF 50 do twarzy, warto wypróbować kilka kosmetyków. Można także porozmawiać ze specjalistą lub posiłkować się doświadczeniami konsumentek (pomóc może np. krem z filtrem 50 do twarzy ranking czy opinie zamieszczone na forach internetowych).

5. Jak stosować krem SPF do twarzy

Aby chronić skórę przed fotostarzenie, konieczna jest codzienna aplikacja kremu z filtrem (to jeden z obowiązkowych etapów koreańskiej pielęgnacji). Krem z filtrem powinien stanowić ostatni krok podczas porannej pielęgnacji. Do twarzy najlepiej wybierać krem z SPF50, który zapewnia najwyższą ochronę przeciwsłoneczną.

Kremy z SPF należy nakładać nie tylko na wakacjach. Warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne dociera również w chłodne, jesienne dni, przez chmury, szyby w domach i samochodach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze