Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kreski na powiekach – jak i czym je zrobić? Rodzaje kresek i pomocne triki

 Katarzyna Kurek
Katarzyna Kurek 07.02.2024 15:01
Kreski na powiekach są zawsze modnym elementem makijażu
Kreski na powiekach są zawsze modnym elementem makijażu (Adobe Stock)

Kreski na powiekach są często stosowanym elementem makijażu. W zależności od rodzaju mogą tylko dyskretnie dopełniać make-up lub też całkowicie zmieniać look. Równe i dobrze wyciągnięte sprawiają, że spojrzenie nabiera głębi i wyrazistości. Jednak ich precyzyjne wykonanie wymaga pewnej wprawy. Jakie są sposoby na wykonanie kreski na powiece? Jakie są różne techniki malowania kresek na powiekach?

spis treści

1. Rodzaje kresek na powiekach

Kreski na powiekach są elementem makijażu oczu. Są to linie biegnące wzdłuż górnej powieki. Najczęściej malowane są tuż nad linią rzęs, jednak mogą być także usytuowane np. na środku powieki.

Najpopularniejsze rodzaje kresek na powiekach to przede wszystkim:

Zobacz film: ""Uczyłam się sztuczek makijażowych od osobistego wizażysty Kim Kardashian""
  • Klasyczna kreska na powiekach – prosta i cienka linia rozciągająca się od wewnętrznego kącika w kierunku kącika zewnętrznego. Maluje się ją tuż nad linią rzęs.
  • Kocia kreska (cat eye) – to kreska, która jest wąska przy wewnętrznym kąciku oka, a w miarę dochodzenia do kącika zewnętrznego – pogrubia się.
  • Kreska jaskółka/skrzydło (winged) – cienka kreska, która na zewnętrznym kąciku oka zakończona jest zaostrzonym w górę skrzydełkiem.
  • Gruba kreska na powiece – to kreska teatralnie pogrubiona, która jest bardzo mocno widoczna na powierzchni powieki.
  • Pływająca kreska (floating liner) – to kreska malowana nad powieką ruchomą, biegnąca za naturalnym kształtem jej załamania. Można połączyć ją także z klasyczną kreską.

2. Jakie produkty są najlepsze do tworzenia idealnych kresek na powiekach?

Kreski na powiekach wykonuje się najczęściej eyelinerem, kredką do oczu, czasem cieniem do powiek. Kredki i cienie dobrze sprawdzają się dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w makijażu. Są stosunkowo proste w użyciu, jednak bardzo trudno za ich pomocą uzyskać cienką i precyzyjną kreskę.

Do tego celu najlepiej sprawdzają się eyelinery. Techniki rysowania kresek za pomocą eyelinera są bardzo różne, gdyż istnieje wiele rodzajów tych produktów, m.in. eyeliner w pędzelku, eyeliner w pisaku, eyeliner żelowy, czy eyeliner w kałamarzu.

Za najłatwiejszy w aplikacji uważa się eyeliner w pisaku. Ten produkt świetnie, więc sprawdzi się dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w makijażu.

Kreski na powiece mogą być także elementem makijażu permanentnego.

3. Jak zrobić kreski na powiekach?

Ważne jest przede wszystkim wybranie odpowiedniego kosmetyku. Dobry eyeliner powinien być łatwy w aplikacji, precyzyjny, dobrze napigmentowany. Ważne jest też, by wybierać produkty dobrej jakości, które nie rozwarstwiają się, nie kruszą, ani nie osypują.

Kolejny istotny element to odpowiednie przygotowanie powieki. Przed nałożeniem makijażu wskazane jest jej delikatne oczyszczenie. Można nałożyć też specjalną bazę lub niewielką ilość matującego pudru.

Następnie należy przygotować eyeliner oraz znaleźć wygodne, dobrze oświetlone miejsce z lustrem. Wskazane jest, by łokieć był oparty na blacie, dzięki czemu nadgarstek będzie stabilny. Takie ułożenie ręki pozwala osiągnąć większą kontrolę i płynność ruchu.

Rysowanie kreski rozpoczyna się albo od wewnętrznego kącika oka, albo od środkowej części powieki, kierując się w stronę zewnętrznego kącika oka.

3.1. Jakie są wskazówki dla osób początkujących w malowaniu kresek na powiekach?

Początkującym zaleca się zaczynać kreski od środka ku zewnątrz, a na końcu wrócić do rysowania wewnętrznej, najcieńszej linii. Ma to związek, z tym że zaraz po otwarciu eyelinera w pędzelku znajduje się najwięcej kosmetyku, więc uzyskanie idealnie cienkiej linii jest trudne.

Początkowo łatwiej jest też wykonywać krótkie kreski zdecydowanymi ruchami. Z czasem można przejść do wykonywania kresek jednym pociągnięciem.

Na początku warto też skupić się na opanowaniu przede wszystkim klasycznej kreski. Dopiero wraz z nabraniem wprawy, można przejść do bardziej skomplikowanych manewrów, jak floating liner, czy winged.

Niewielkie błędy można spróbować skorygować przy pomocy odpowiednio złożonych wacików (zaostrzonych), nasączonych płynem micelarnym. Jednak w przypadku większych nierówności najlepiej jest zmyć kreskę całkowicie i narysować ją precyzyjnie od początku.

3.2. Triki na idealną kreskę

By uzyskać symetryczne, idealne kreski można wykorzystać także rozmaite triki, np.:

  • Trik z kropkami – polega on na narysowaniu delikatnych kropek na powiece nad linią rzęs. Następnie kropki wystarczy połączyć eyelinerem.
  • Trik z taśmą – jest on pomocny przy rysowaniu kreski typu jaskółka. Wystarczy pod odpowiednim kątem przy powiece przykleić kawałek taśmy, a następnie przejść do rysowania kreski. Podobną funkcję może pełnić także karteczka samoprzylepna.
  • Trik z cieniem lub kredką – początkujący mogą też najpierw wykonać linię kredką, albo cieniem, a dopiero potem wypełnić ją eyelinerem.
Trik z taśmą
Trik z taśmą (Adobe Stock)

4. Jakie są najnowsze trendy w malowaniu kresek na powiekach?

Kreski na powiekach są elementem makijażu, który w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Dlatego też każdy ich wspomniany wyżej rodzaj wciąż jest na topie. Poza tym dużą popularnością cieszą się teraz także nieco bardziej awangardowe i kreatywne rozwiązania.

Modne są zarówno kreski wyraziste, mocne, inspirowane latami 60., jak i te o zupełnie nietypowym kształcie, umiejscowione nieklasycznie.

Ponadto w modzie są także wszelkie podwójne kreski na powiekach. Popularne są, chociażby podwójne kocie oko, czy rybia kreska (kreska na górnej powiece połączona jest z dolną kreską, a następnie obie wyciągnięte są ku górze).

Bardzo modne są także kreski z bardzo długim ogonem w zewnętrznym kąciku oczu.

W obecnych trendach królują także kolorowe kreski, za pomocą których można uzyskać fantazyjne i intrygujące efekty. Mogą to być zarówno klasyczne barwy (jak biel, granat, czy brąz), jak i neonowe, metaliczne, czy mocne kolory.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze