Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Lakierowanie zębów - czym jest, kiedy lakierować, lakierowanie, a lakowanie

Avatar placeholder
10.09.2024 14:24
Lakierowanie zębów to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnie wszystkich zębów.
Lakierowanie zębów to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnie wszystkich zębów. (Adobe Stock)

Lakierowanie zębów to profilaktyczny zabieg stomatologiczny. Pozwala on na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji. Fluor jest ważny dla zębów ze względu na to, że zwiększa ich odporność na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe powodujące próchnicę. Obecnie fluor zawierają pasty, płyny do płukania jamy ustnej i specjalne płyny do fluoryzacji. Nie mają one jednak takiego działania jak lakierowanie.

spis treści

1. Lakierowanie zębów - czym jest?

Lakierowanie zębów to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnie wszystkich zębów. Taki lakier ma bardzo duże stężenie fluoru, dlatego musi być nakładany przez lekarza stomatologa. Lakier zasycha na powierzchni zębów, co pozwala na dość długą podaż fluoru do zębów. Fluor jest stopniowo uwalniany z zaschniętej na powierzchni zębów warstwie. Dla porównania, pasty z fluorem czy płyny do płukania jamy ustnej dostarczają fluoru tylko w czasie ich stosowania i krótko po nim.

2. Lakierowanie zębów - kiedy lakierować?

Lakierowanie zębów należy wykonywać, jeżeli będzie spełniony jeden ważny warunek. Fluoryzacja profesjonalna przyniesie największe efekty, podczas lakierowania zębów, jeśli wykona się ją po oczyszczaniu zębów, czyli po skalingu i piaskowaniu. Osad czy kamień nazębny utrudnią dostarczanie zębom fluoru. Poza tym wymogiem, aby zęby były czyste, nie ma innych ograniczeń co do stosowania lakierowania zębów profilaktycznego.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Może być stosowany na wszystkich zębach, zarówno mlecznych, jak i stałych, i w każdym wieku. U dorosłych stosuje się tylko inny lakier fluorowy niż u dzieci. Fluor podawany dzieciom jest całkowicie bezpieczny, jeśli dziecko połknie go trochę przez przypadek. Ma kolor żółty, aby łatwo było nałożyć odpowiednią warstwę na zębach. Lakier fluorowy dla dorosłych ma z kolei kolor całkowicie bezbarwny, co sprawia, że nie ma nieestetycznego efektu żółtych zębów.

Lakierowanie zębów u dzieci to zabieg zalecany raz na trzy miesiące. U dorosłych może być z kolei przeprowadzany raz na pół roku, czyli przy każdej wizycie profilaktycznej u stomatologa.

3. Lakierowanie zębów - lakierowanie, a lakowanie

Lakierowanie zębów i lakowanie mają podobne nazwy. Mają też podobny cel: zapobiegać próchnicy, zanim zaatakuje zęby. Lakierowanie zębów polega jednak głównie na dostarczeniu zębom fluoru. Lakowanie natomiast jest uszczelnianiem za pomocą specjalnego laku bruzd zębowych, w których w przyszłości mogłaby się rozwinąć próchnica.

Lakowanie polega na nałożeniu dodatkowej warstwy na zęby, chroniącej przed bakteriami próchnicowymi. Lakierowanie zębów wzmacnia szkliwo zębów. Lakowanie przeprowadza się tylko na świeżo wyrzniętych zębach (czyli tylko u dzieci lub na zębach mądrości u dorosłych).

W przypadku lakierowania zębów nie ma tego ograniczenia. Lakuje się zęby z powierzchniami żującymi, czyli zęby trzonowe i przedtrzonowe (od czwórek do ósemek, czyli zębów mądrości) i zęby całkowicie zdrowe, bez śladów demineralizacji. Lakierowanie zębów jest dostępne dla wszystkich zębów, chociaż przez tym zabiegiem trzeba je dobrze oczyścić – za pomocą skalingu i piaskowania. W ten sposób efekty zabiegu, jaki oferuje stomatologia estetyczna, będą optymalne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze