Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Lakowanie - rodzaje, wskazania, przebieg zabiegu, cena

Lakowanie - rodzaje, wskazania, przebieg zabiegu, cena
Lakowanie - rodzaje, wskazania, przebieg zabiegu, cena

Zęby są narażone na rozwój próchnicy od momentu ich wyrośnięcia. Niestety wiele problemów wywołuje niedokładne szczotkowanie. Większość dzieci chce mycie zębów wykonać jak najszybciej i w efekcie pomija niektóre przestrzenie. Z tego względu warto zdecydowac się na lakowanie klasyczne, które zabezpieczy zęby na kilka lat i zahamuje rozwój próchnicy do 90 procent. Dzięki temu zęby będą zdrowe, a wizyty stomatologiczne nie staną się traumatycznym przeżyciem po bolesnym leczeniu ubytków.

spis treści

1. Co to jest lakowanie?

Lakowanie zębów to zabieg, który ma na celu uszczelnienie bruzd, szczelin i zagłębień w zębach przedtrzonowych i trzonowych.

Dzięki temu bakterie nie rozwijają się w trudno dostępnych podczas szczotkowania miejscach i zahamowany jest rozwój próchnicy nawet do 90 procent. Lakowanie wykonuje się za pomocą światłoutwardzalnego laku szczelinowego.

1.1. Rodzaje lakowania

Poza lakowaniem klasycznym, w ramach stomatologii prewencyjnej, wykonuje się również:

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"
  • lakowanie poszerzone,
  • lakowanie zębów mlecznych.

Lakowanie poszerzone to zabieg profilaktyczny, który wykonuje się na powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych z niewielką próchnicą początkową w obrębie szkliwa.

Za pomocą wiertła diamentowego (w końcówce turbinowej) usuwa się tkankę zmienioną próchnicowo, a następnie wykonuje czynności charakterystyczne dla lakowania klasycznego, takie jak pokrycie lakiem i polimeryzacja (naświetlanie specjalną lampą diodową).

Lakowanie poszerzone jest to połączenie zabiegów lakowania klasycznego i zakładania wypełnienia. Lakowanie zębów mlecznych (lakierowanie kolorowe) to zabieg, który wykonuje się w celu zapobiegania próchnicy bruzd i otworów ślepych w zębach trzonowych mlecznych.

Od klasycznego lakowania różni się płynnym kolorowym kompozytem typu flow, które dziecko może wybrać do lakowanego zęba. Są to następujące barwy: biały, żółty, jasny zielony, różowy, niebieski i pomarańczowy.

Zobacz także:

2. Wskazania do lakowania

Lakowanie przeprowadza się głównie u dzieci. Jeszcze przed wyrośnięciem zębów stałych lekarze zalecają lakowanie zębów mlecznych, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy w bruzdach.

Laki zakładane są przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych, a w przypadku dzieci ma to ogromne znaczenie, w związku z częstym niezbyt dokładnym szczotkowaniem.

Po prawidłowym wykonaniu zabiegu nie dochodzi do rozwoju próchnicy. Wskazane są jednak okresowe kontrole, czy nie doszło do wykruszenia się laku, celem ewentualnego jego uzupełnienia.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, co może pomóc małemu pacjentowi oswoić się z gabinetem dentystycznym. Można lakować bruzdy na powierzchniach żujących i otwory ślepe w zębach trzonowych stałych i mlecznych, zębach przedtrzonowych stałych oraz zagłębienia w górnych bocznych siekaczach stałych (od strony podniebienia).

Lakowanie zębów przeprowadzane jest głównie u dzieci.
Lakowanie zębów przeprowadzane jest głównie u dzieci.

3. Przebieg zabiegu lakowania

Dobrze jest zdecydować się na lakowanie zębów zaraz po ich wyrośnięciu, dzięki temu w szczelinach i bruzdach nie zostanie zapoczątkowany proces próchniczy. Lakowanie klasyczne wykonuje się, gdy ząb jest całkowicie wolny od próchnicy.

Zabieg stomatologiczny trwa kilka minut dla jednego zęba. Przebieg wygląda następująco:

  • oczyszczenie zęba z osadów i zanieczyszczeń,
  • osuszenie zęba,
  • nałożenie laku,
  • rozprowadzenie laku po powierzchni zęba,
  • naświetlenie laku lampą polimeryzacyjną w celu utwardzenia laku,
  • sprawdzenie twardości i szczelności laku.

Lakowanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Zabieg ten jest szczególnie ważny w przypadku szóstek, które wyrzynają się od razu jako zęby stałe i muszą nam one służyć dłużej niż wszystkie inne.

Lak wystarcza zwykle na kilka lat. Trzeba jednak raz na jakiś czas kontrolować jego stan. Dzięki temu można wykrywać i uzupełniać braki. Skuteczność lakowania zależy od momentu wykonania zabiegu, jego dokładności i stopnia osuszenia zęba. Dużą rolę w zabiegu odgrywa rodzaj zgryzu oraz budowa samego zęba.

8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej
8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej [10 zdjęć]

To naturalne, że każde dziecko źle kojarzy wizytę u stomatologa, w trakcie której może ono odczuwać

zobacz galerię

4. Cena lakowania

Koszt lakowania jednego zęba wynosi ok. 50-60 zł, ale ze względu na bardzo dużą ochronę przed próchnicą i uniknięcie późniejszych wizyt u dentysty zabieg jest bardzo opłacalny i warto w niego zainwestować.

Polakowane zęby zapewniają skuteczną ochronę przed próchnicą na kilka lat. Niestety, ten zabieg stomatologiczny wciąż jest mało spopularyzowany wśród pacjentów, którzy często mylą go z lakierowaniem zębów.

5. Lakowanie a lakierowanie zębów

Często mylimy te dwa profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, które oferuje dziś stomatologia. Zarówno lakowanie, jak i lakierowanie zębów mają na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się próchnicy.

W przypadku lakowania, ważny jest moment wykonania zabiegu - musi to być w czasie maksymalnie kilku miesięcy po wyrznięciu się zęba. Dlatego też zabieg przeprowadzany jest głównie u dzieci.

Lakierowanie natomiast można przeprowadzić później, praktycznie w każdym momencie życia. Pokrywa się wówczas wszystkie zęby, nie tylko przedtrzonowe i trzonowe.

Lakierowanie polega na dostarczeniu za pomocą specjalnego lakieru fluoru do szkliwa. Zmniejsza to ryzyko próchnicy, ale jedynie na pół roku. Po upływie tego czasu ponownie należy udać się do dentysty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze