Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Leczenie nadwrażliwości zębów - przyczyny, profilaktyka

Leczenie nadwrażliwości zębów - przyczyny, profilaktyka
Leczenie nadwrażliwości zębów - przyczyny, profilaktyka

Nadwrażliwość zębów jest to ból spowodowany starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. Nadwrażliwe zęby u osób dorosłych pojawiają się wtedy, gdy zostają odsłonięte korzenie zębów wskutek cofania się dziąseł. Ból zębów i dziąseł przy nadwrażliwości zębów pojawia się, gdyż korzenie nie są chronione przez dziąsła i odsłaniają się kanaliki prowadzące do ośrodka nerwowego zęba, czyli do miazgi. Główne przyczyny nadwrażliwości zębów leżą po stronie nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

spis treści

1. Leczenie nadwrażliwości zębów - przyczyny

Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów często ze względu na ból szczotkują zęby niestarannie i krótko. Nieprawidłowa higiena wrażliwych zębów sprzyja rozwojowi próchnicy i chorobom dziąseł. Jeśli odczuwamy ból w zębach po spożyciu gorących lub zimnych potraw lub wypiciu gorących lub zimnych napojów, to prawdopodobnie cierpimy na wrażliwość zębów. Dolegliwość pojawia się u co czwartej dorosłej osoby, z upływem wieku może zanikać lub występować okresowo. Istnieją dwie główne przyczyny nadwrażliwości zębów.

Nieprawidłowa higiena nadwrażliwych zębów sprzyja ich psuciu
Nieprawidłowa higiena nadwrażliwych zębów sprzyja ich psuciu (123RF)
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Pierwszą z nich jest cofanie się dziąsła i odsłanianie korzeni zębowych, druga to uszkodzenie lub starcie szkliwa chroniącego dostęp do unerwionej części zęba. Problemy te wynikają najczęściej z niewłaściwego szczotkowania zębów. Nie można zbyt mocno szczotkować zębów ani używać ścieralnych past, które drażnią dziąsła. Zgrzytanie i zaciskanie zębów, podobnie jak spożywanie i picie produktów osłabiających szkliwo (napoje gazowane, cytrusy), powodują uszkodzenia szkliwa. Za nadwrażliwe zęby odpowiada także niedobór witamin oraz różnego rodzaju choroby dziąseł i zębów, jak na przykład próchnica.

2. Leczenie nadwrażliwości zębów - profilaktyka

Nie można lekceważyć problemu nadwrażliwych zębów. Ból zębów i dziąseł często utrudnia normalne funkcjonowanie. Nadwrażliwe zęby to częsty objaw poważnych schorzeń jamy ustnej. Istnieje wiele metod leczenia nadwrażliwości zębów. Stomatolodzy polecają stosowanie różnych leków ogólnych lub miejscowych. Niektóre stosuje się bezpośrednio na chore miejsce, np. żel z fluorem lub płukankę fluorową.

Pacjent powinien stosować pastę przeznaczoną do wrażliwych zębów. Należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. W nadwrażliwości zębów szczególne znaczenie odgrywa także dieta. Trzeba zrezygnować ze wszystkich produktów powodujących wrażliwość, niewskazane są przede wszystkim cytrusy i napoje gazowane. Warto zapobiegać próchnicy i unikać słodyczy i cukru. Osoby z nadwrażliwością zębów nie powinny wybielać zębów, mimo iż wybielanie zębów (zabieg ten oferuje stomatologia estetyczna) jest obecnie bardzo modne. Trzeba unikać wszelkich bodźców, które powodują zaostrzenie choroby.

Nadwrażliwość zębiny wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad:

  • pamiętaj o szczotkowaniu zębów po każdym posiłku – ważne jest jednak, by nie było to szczotkowanie poziome, taki sposób szczotkowania zębów uszkadza dziąsła i odsłania szyjki zębowe, może być ponadto przyczyną starcia zębiny i powstawania ubytków przypominających swym kształtem klin; optymalny sposób szczotkowania to mycie zębów ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zęba;

  • kup miękka szczoteczkę – umiarkowanie delikatne szczotkowanie zapobiega odsłanianiu się szyjek;

  • stosuj pastę do zębów z fluorem;

  • używaj płynu do płukania jamy ustnej przeznaczonego dla osób z nadwrażliwością zębów.

Musisz to wiedzieć

Higinę jamy ustnej przy nadwrażliwości zębów wspomagaj korzystaniem z nitki dentystycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze