Trwa ładowanie...

Oparzenia słoneczne nie muszą boleć!

Ból towarzyszący oparzeniu słonecznemu wydaje się trwać wieczność, powodując, że większość dotkniętych nim osób rezygnuje z pobytu na wakacjach. Okazuje się jednak, że można uniknąć takiej sytuacji. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli molekuły, które są odpowiedzialne za kontrolę bólu towarzyszącego oparzeniu słonecznemu. Wiedza ta może okazać się użyteczna nie tylko w produkcji preparatu uśmierzającego ból oparzeniowy, ale także leku na inne choroby, którym towarzyszy zapalenie tkanek.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Molekuły odpowiedzialne za ból oparzeniowy

Oparzenia słoneczne - zdjęcia
Oparzenia słoneczne - zdjęcia

Ból towarzyszący oparzeniom słonecznym wydaje się trwać wieczność, powodując, że większość dotkniętych...

zobacz galerię

Molekuła CXCL5 należy do rodziny protein zwanych chemokinami. Proteiny te kontrolują komórki odporne na zapalenie, zlokalizowane w miejscach kontaktu ciała ludzkiego z promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie UVB powoduje opuchliznę skóry, ból oraz jej nadwrażliwość. Podrażnienie dotyczy w szczególności zewnętrznych warstw skóry oraz naskórka. Naukowcy odkryli, że właśnie chemokiny są ważnymi czynnikami powodującymi ból, dlatego zdecydowali się użyć tych związków w kontekście analizy poparzenia słonecznego. Należy podkreślić, że identyfikacja chemokin jako czynników bólotwórczych jest ważna nie tylko dla leczenia negatywnych skutków promieniowania słonecznego. Takie rozwiązanie można bowiem przenieść do walki z innymi formami bólu, które wywołuje stan zapalny, jak np. artretyzm lub cysta.

W celu identyfikacji elementów odpowiedzialnych za przekaz informacji o bólu, naukowcy poddali działaniu promieniowania UVB zdrową skórę wolontariuszy. Taka czynność zaskutkowała pojawieniem się niewielkich obszarów noszących znamiona poparzenia słonecznego. Ból towarzyszący oparzeniu zwiększał się z godziny na godzinę. W najboleśniejszym momencie naukowcy pobrali wycinki skóry w celu zidentyfikowania mediatorów bólu. Jednym z takich mediatorów okazała się molekuła CXCL5. Potwierdzenie udziału tej molekuły w kontroli bólu było możliwe dzięki dodatkowym badaniom przeprowadzonym na szczurach. Późniejsze badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że istnieją przeciwciała neutralizujące CXCL5, których działanie zmniejsza odczucie bólu towarzyszące podrażnieniu promieniowaniem UVB.

2. Lek na oparzenie słoneczne

Mimo że perspektywa uśmierzenia bólu oparzeniowego jest w zasięgu ręki, naukowcy twierdzą, że kontrola takiego bólu nie jest dobrym rozwiązaniem. Ból jest jednym ze środków obronnych organizmu, a oparzenie słoneczne jest słuszną odpowiedzią ciała na kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym, które niszczy komórki skóry, prowadząc do raka. Ingerencja w odczuwanie bólu tego typu nie jest więc dobrą metodą radzenia sobie z poparzeniem słonecznym. O wiele lepszym rozwiązaniem jest działanie prewencyjne związane ze zrównoważoną aplikacją efektywnych kremów ochronnych. Następną fazą badań naukowców będą badania nad przeciwciałami, które raz wstrzyknięte do organizmu, będą chronić ciało przed oparzeniem przez wiele tygodni. Niektóre firmy farmaceutyczne od dawna pracują nad formułą tego typu. Opracowanie leku na oparzenia słoneczne oraz inne choroby spowodowane stanem zapalnym, jak artretyzm i cysta, wydaje się jedynie kwestią czasu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.