Licówka kompozytowa - zakładanie, rodzaje
Licówka kompozytowa to licówka wykonana z materiału, z którego robi się wypełnienia w ubytkach zębowych. Jest ona mniej trwała niż licówka porcelanowa, ale jej zaletą jest to, że aby ją założyć, wystarczy tylko jedna wizyta. Wymaga nieznacznego zebrania powierzchownych tkanek zęba. Czasami jest wykorzystywana jako licówka tymczasowa, zakładana na czas oczekiwania na licówki z porcelany. Licówka z kompozytu maskuje diastemę, przebarwienia, koryguje kształt zęba lub odtwarzaj utracone w skutek wypadku tkanki zęba.
1. Licówka kompozytowa - zakładanie
Licówka kompozytowa wymaga dokładnej diagnozy lekarza. Na początek stomatolog musi ocenić stan dziąseł i zębów. Nie stosuje się żadnego rodzaju licówek, jeśli w dziąsłach toczy się stan zapalny lub gdy zęby są rozchwiane (objawy paradontozy), a zęby muszą być dokładnie oczyszczone. Ma to istotny wpływ na trwałość łączenia licówki z zębem. Może być więc konieczny skaling lub piaskowanie. Przed założeniem licówek trzeba zdecydować się na ich kolor, kształt oraz wielkość. Jeśli kolor ma być jaśniejszy niż naturalne zęby, a licówki będą nakładane tylko na niektóre przednie zęby, lepiej jest najpierw poddać się wybielaniu zębów. Zbyt duże różnice mogą bardzo rzucać się w oczy i wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.
Do założenia licówki kompozytowej wystarczy jedna wizyta ze względu na to, że stomatolog wykonuje je bezpośrednio w ustach pacjenta. Zaczynamy od wysłuchania życzeń pacjenta odnośnie koloru i kształtu licówek. Czasami wymagane jest lekkie zebranie tkanek zęba lub tylko sporowacenie jego powierzchni. Zęby izoluje się od dostępu śliny i osusza strumieniem powietrza. Powierzchnie zewnętrzne zębów wytrawiane są specjalnym kwasem, po wypłukaniu którego stosowany jest bond (łączący ząb z wypełnieniem) i - warstwa po warstwie - materiał kompozytowy do uzyskania pożądanego efektu.
2. Licówka kompozytowa - rodzaje
Licówka kompozytowa jest jedną z wielu rodzajów licówek. Stomatologia estetyczna oferuje dziś licówki kompozytowe i porcelanowe. Trwałość licówki kompozytowej jest trochę mniejsza niż licówki porcelanowej. Licówka porcelanowa wytrzymuje około 5-10 lat, podczas gdy licówkę z kompozytu trzeba zazwyczaj wymieniać lub odświeżać co 2-5 lat. Efekt końcowy przy obu rodzajach licówek może być podobny, ale po pewnym czasie na kompozytach mogą pojawić się przebarwienia spowodowane osadem. Kompozytowa licówka wymaga doświadczenia od stomatologa, gdyż to na nim spoczywa odpowiedzialność za efekt końcowy. W przypadku licówki porcelanowej coraz częściej za jej dokładność i dopasowanie odpowiada precyzyjny komputer.
Z drugiej strony, aby założyć licówkę porcelanową, trzeba czekać co najmniej tydzień po pierwszej wizycie, aby została wykonana w gabinecie protetycznym. Licówka z kompozytu może być założona od razu podczas jednej wizyty. Zaletą licówki kompozytowej jest też fakt, że czasami nie wymaga szlifowania zębów, co jest konieczne w przypadku jej odpowiedniczki porcelanowej.
Musisz to wiedzieć
Po założeniu licówki należy pamiętać o odpowiedniej diecie oraz higienie jamy ustnej. Zęby powinny być zadbane i nie narażone na jakikolwiek szkodliwy wpływ, aby nie miały możliwości psucia się.