Trwa ładowanie...

Lifting brwi

Avatar placeholder
Małgorzata Kazbieruk 03.02.2023 16:32
Lifting brwi
Lifting brwi

Lifting brwi jest zabiegiem, który gwarantuje odmłodzenie wyglądu i pozbycie się zmarszczonego wyrazu twarzy. Opadanie brwi jest jedną z oznak starzenia się. Obniżanie brwi może być spowodowane zwiotczeniem skóry, utratą warstwy tłuszczu wokół brwi, czoła i okolic czaszki. Lifting nie tylko podnosi brwi, ale także koryguje poziome i pionowe linie powstałe w wyniku marszczenia się brwi. Dla kogo korekcja brwi? Jak przebiega operacja liftingu oraz jakie ryzyko ze sobą niesie?

spis treści

1. Wskazania do liftingu brwi

Okazuje się, że nie każda kobieta może przystąpić do operacji podnoszenia brwi. Korekta brwi przeznaczona jest dla pacjentek zdrowych, u których nie ma żadnych aktywnych chorób czy stanów przedchorobowych. Bardzo ważne jest to, aby kobieta miała realistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu. Poza tym kobieta powinna być stabilna emocjonalnie i psychicznie, ponieważ podnoszenie brwi jest zabiegiem wymagającym cierpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o proces gojenia się ran. Czas operacji uzależniony jest od wybranej techniki. Wyróżnia się pięć głównych metod operacji brwi: technikę endoskopową oraz jej wariant ze szwami podtrzymującymi, technikę kości czołowej, lifting podskórny oraz skroniowy lifting brwi.

Technika endoskopowa stosowana jest głównie u młodych pacjentek, które potrzebują jedynie lekkiej korekcji brwi, a nie radykalnego odmłodzenia. W przypadku techniki endoskopowej ze szwami podtrzymującymi niezbędne jest użycie materiału do szycia, który podtrzymuje mięśnie i tkankę przez podszycie i przymocowanie lub zawieszenie za pomocą haczyka chirurgicznego. Kolejna metoda, czyli pełna technika kości czołowej polega na wykonaniu przez chirurga długiego nacięcia od jednego końca czaszki do drugiego.

Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"

Podskórny lifting brwi pozostawia widoczną bliznę, która jest umieszczona na przedniej linii włosów. Ostatnia technika, czyli skroniowy lifting brwi, umożliwia pacjentce uzyskanie egzotycznego wyglądu zewnętrznego łuku brwi lub „koci” wygląd. W tej technice możliwe jest pozbycie się małych zmarszczek na czole i kurzych łapek. Ten sposób liftingu podnosi skórę policzków, przywracając lepszą rzeźbę kości policzkowych. Skroniowy lifting brwiuważa się za mocno napinający, co może grozić rozciągnięciem lub poszerzeniem się blizn. Odmianą tej metody jest skroniowy lifting brwi ze szwami podtrzymującymi z użyciem trwałego materiału do szycia.

Wosk do brwi – co to jest, jak go używać, jakie daje efekty
Wosk do brwi – co to jest, jak go używać, jakie daje efekty

Wosk do brwi to kosmetyk przeznaczony do stylizacji brwi. Pozwala nadać im pożądany kształt oraz nabłyszcza

przeczytaj artykuł

2. Powikłania po liftingu brwi

Po operacji w ciągu 7 dni zdejmowane są szwy. Opuchnięcie brwi ustępuje po jakimś czasie. Podczas zabiegu może dojść do reakcji alergicznej na podane znieczulenie oraz leki. Ponadto może wystąpić krwiak i infekcja. Czasem pojawia się także przejściowe łysienie, wzdłuż linii nacięcia, które jest skutkiem znieczulenia oraz leków przeciwbólowych i antybiotyków. Trwałe łysienie występuje u 1% pacjentów. Przy zastosowaniu niektórych technik może dojść do przesunięcia się linii włosów wyżej. Kobiety decydujące się na technikę endoskopową ryzykują jedynie niepowodzeniem zabiegu – brwi mogą powrócić do swojego pierwotnego miejsca.

Następny artykuł: Lifting czoła
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze