Trwa ładowanie...

Lotnia czy paralotnia - zalety i wady

Lotnia czy paralotnia? – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą uprawiać sporty ekstremalne w powietrzu. Lotniarstwo jest bowiem coraz bardziej popularne. Pierwsze lotnie powstały w latach 60. XX wieku. Paralotnie to także dość nowy wynalazek, którego początki wzięły się ze skoków ze spadochronami z klifów. Lotniarstwo wiele zawdzięcza odważnym ludziom, którzy nie bali się spróbować czegoś nowego, nawet jeśli wiązało się to z dużym ryzykiem. Lotnia i paralotnia różnią się od siebie, jednak obydwa sprzęty mają zagorzałych zwolenników. Różnice leżą nie tylko w konstrukcji. Jakie są zalety i wady lotni oraz paralotni?

spis treści

1. Lotnia a paralotnia - różnice

Główną cechą różnicującą te dwa rodzaje sprzętu jest konfiguracja skrzydeł. Skrzydła lotni przypominają literę V i są skonstruowane na ramie, która sztywno trzyma skrzydła. Z kolei w paralotni struktura skrzydeł jest miękka i bardziej owalna. Paralotnia jest lekko zakrzywiona, ponieważ lot na niej jest wolniejszy. Lotnia jest szybsza, ale lot w większym stopniu zależy od warunków atmosferycznych. Sterowanie lotnią ma miejsce w wyniku przesuwania ciężaru ciała pilota względem trójkątnej sterownicy. Pilot może pochylić skrzydło i zmienić kierunek lotu. Natomiast w przypadku paralotni do sterowania wykorzystuje się dwie linki, tak zwane sterówki. Pilot trzyma ich końce w rękach. Poprzez pociągnięcie sterówki następuje zmiana geometrii jednej połówki skrzydła i zwiększenie oporu powietrza na niej. W rezultacie paralotnia może skręcić w tę stronę, po której pilot ściągnął sterówkę. Paralotnią można także sterować poprzez balansowanie ciałem, które powoduje zwiększenie obciążenia jednej z połówek skrzydła oraz przechylenie jej w pożądanym kierunku. Ze względu na solidną strukturę lotnia jest cięższa, natomiast paralotnia można być przeniesiona w dużym plecaku.

Zobacz film: "Pies, który lata na paralotni"

Latanie przy użyciu paralotni
Latanie przy użyciu paralotni

Latanie na paralotni jako ekstremalna forma aktywności zapewnia dużą dawkę adrenaliny.

zobacz galerię

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w przypadku lotni i paralotni? Latanie na lotni i latanie na paralotni jest niemal tak samo bezpieczne. Wiele zależy od lotniarza. Są osoby, które za nic mają zasady bezpieczeństwa i lubią ryzyko. W takiej sytuacji każdy lot jest ryzykowny. Sport to zdrowie, warto sobie jednak uświadomić, że wszystkie sporty ekstremalne, które uprawia się w przestworzach, wiążą się z ryzykiem.

2. Lotnia i paralotnia - zalety i wady

Zanim zdecydujesz się na zakup paralotni lub lotni, zapoznaj się z poniższymi informacjami. Lotnia ma wiele zalet. Przede wszystkim można nią dalej polecieć. Ponadto jest szybsza od paralotni i łatwiej na niej znieść turbulencje w czasie lotu. Konstrukcja lotni jest bardziej wytrzymała i łatwiej nią manewrować niż paralotnią. Co więcej, pozycja lotniarza w lotni jest bardziej korzystna niż w paralotni, ponieważ pilot ma lepszy widok. Z kolei paralotnia jest prostsza w złożeniu, a z powodu mniejszej wagi łatwiej nią wylądować niż lotnią. Minusy paralotni to: większe koszty utrzymania w skali roku, szybsze zużywanie pod wpływem działania promieni słonecznych oraz fakt, że nawet niewielkie zakłócenia mogą spowodować upadek, dlatego należy mieć ze sobą zapasowy spadochron. Mimo swoich wad, obydwa rodzaje aktywności fizycznej cieszą się dużym zainteresowaniem.

Lotniarstwo ma wielu sympatyków. Niektórzy decydują się na latanie na lotni, inni twierdzą, że paralotnia nie ma sobie równych. Bez względu na wybór sprzętu warto zachować zasady bezpieczeństwa.

Lotnia czy paralotnia?
Lotnia czy paralotnia? (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.