Trwa ładowanie...

Magiczne właściwości komórek macierzystych w kosmetyce

Komórki macierzyste stanowią obecnie jedną z najnowszych rewolucji anti-aging w medycynie estetycznej. Z tego względu niezwykle szybko stały się one również popularnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie korzyści dla skóry niesie za sobą stosowanie kosmetyków zawierających w składzie ten typ komórek?

spis treści

 

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Cenne właściwości komórek macierzystych

Charakterystyczną cechą komórek macierzystych jest ich zdolność do nieograniczonej liczby podziałów oraz różnicowanie się do innych typów komórek. Można nawet stwierdzić, że stanowią one kluczowy element każdego żywego organizmu i odpowiadają nie tylko za jego rozwój, ale również za zdolności regeneracyjne. To właśnie z tego względu komórki macierzyste są składnikiem niezwykle cenionym.

Dzielimy je na trzy rodzaje, tj. embrionalne, płodowe oraz somatyczne. Bez wątpienia, za najdoskonalsze uchodzą te pierwsze, gdyż cechują się one długim okresem samoodnowy i mogą się dzielić w nieskończoność.

Ostatnimi czasy komórki macierzyste często są wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej oraz chirurgii plastycznej. Z powodzeniem stosuje się je w celu redukcji blizn i zmarszczek. Zabieg polega na tym, że chirurg wstrzykuje komórki macierzyste w okolice twarzy wymagające regeneracji. Zaletą tej metody jest wysoka tolerancja produktu wykorzystanego do regeneracji skóry, bowiem na chwilę obecną komórki macierzyste pozyskuje się z tkanki tłuszczowej pacjenta. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko wystąpienia alergii. Efekty zabiegu są widoczne mniej więcej po upływie 3-6 miesięcy. Czy działanie tej linii komórek będzie równie efektywne w kosmetykach?

 

2. Skąd się biorą komórki macierzyste wykorzystywane w kosmetyce?

Komórki macierzyste są pozyskiwane z organizmów wielokomórkowych, takich jak rośliny, owoce, zwierzęta oraz ludzie. W związku z tym, że ustawa o kosmetykach zabrania stosowania w kosmetykach składników pochodzenia zwierzęcego bądź ludzkiego, w kosmetyce stosuje się jedynie linie komórek pochodzące z roślin, takich jak jabłka szwajcarskie, szarotki, róże oraz palmy daktylowe. Warto jednak wiedzieć, że kosmetyki nie zawierają w składzie żywych komórek macierzystych, a jedynie pozyskane z nich ekstrakty.

Niektóre publikacje naukowe sugerują, że kosmetyki zawierające komórki macierzyste pochodzące z roślin usprawniają procesy zachodzące w naszej skórze i wywołują efekt „anti-aging”. Głównym celem kosmetyków tego typu jest stymulowanie produkcji kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry. Kwestia właściwości odmładzających kosmetyków, zawierających komórki macierzyste, jest ciągle podważana. Właściwości te nie są w 100% potwierdzone.

Pomimo niedostatecznie zbadanych właściwości komórek macierzystych zawartych w kosmetykach, składniki te są ogromną nadzieją kosmetologii. Ze względu na niezwykłe właściwości tych składników nieustannie prowadzone są rozmaite badania naukowe. Być może w niedalekiej przyszłości właściwości kosmetyków typu anti-age, dzięki specyfice komórek macierzystych, będą jeszcze bardziej efektywne.

Mgr Joanna Hirszler
Magiczne właściwości komórek macierzystych w kosmetyce
Magiczne właściwości komórek macierzystych w kosmetyce
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.