Makijaż do szkoły
W większości niższych klas noszenie makijażu jest zabronione, jednak starsze dziewczynki mogą podkreślić urodę właściwie dobranym make-upem twarzy. Makijaż do szkoły powinien być naturalny, dziewczęcy i bazować na neutralnych barwach. W wieku dojrzewania szczególnie ważne okaże się zatuszowanie niedoskonałości cery i wyrównanie kolorytu twarzy. Profesjonalny, a zarazem trwały makijaż do szkoły wykonasz w kilku prostych krokach i za pomocą niewielkiej ilości kosmetyków do make-upu.
1. Kosmetyki do makijażu
Zanim rozpoczniesz nakładanie makijażu, określ swój typ cery. Make-up będzie się różnił w zależności od tego, czy twoja skóra jest wrażliwa, tłusta, mieszana czy sucha. Do każdego rodzaju cery dopasujesz również inne zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki. Jeżeli posiadasz cerę trądzikową, używaj specjalnych produktów oczyszczających, czyli leczniczych żeli do mycia twarzy i środków zawierających nadtlenek benzoilu. Pamiętaj, że w leczeniu trądziku ważna jest konsekwencja – gdy rozpoczniesz stosowanie określonych kosmetyków, włącz je do codziennych zabiegów pielęgnacji twarzy.
Podczas zakupu kosmetyków do makijażu zwróć uwagę na produkty odpowiadające twojemu typowi skóry i kolorowi włosów. Postaraj się ograniczyć kolorystykę makijażu do barw naturalnych i neutralnych – młodą skórę świetnie podkreślisz kosmetykami w kolorze nude, czyli w barwie skóry. Najlepiej zdecydować się na zakupy w centrum handlowym, gdzie można zaczerpnąć rady doświadczonych pracowniczek, które pomogą w dobraniu odpowiedniej kolorystyki makijażu dopasowanej do typu urody. W drogerii możliwe jest również skorzystanie z darmowych testerów, co znacznie ułatwia dobranie idealnych kosmetyków. Do wykonania makijażu do szkoły będziesz potrzebowała:
- podkładu w tym samym odcieniu co puder do twarzy (najlepiej korzystać z kosmetyków o jeden ton jaśniejszych niż barwa skóry),
- różu do policzków,
- korektora do twarzy,
- balsamu lub błyszczyka do ust,
- eyelinera,
- tuszu do rzęs.
Doskonałym wyborem jest podkład w kremie, który nada skórze promienny wygląd i wyrówna jej koloryt, a jednocześnie oczyści cerę. Pamiętaj, aby codziennie zmywać makijaż przed snem i rano nakładać kosmetyki na oczyszczoną cerę. Spanie w make-upie powoduje zablokowanie porów i może prowadzić do powstania wyprysków.
2. Makijaż twarzy
Jeżeli dopiero zaczynasz nosić makijaż, najlepiej ograniczyć się do różu do policzków, tuszu do rzęs i czarnej kredki do oczu. Pamiętaj jednak o codziennym demakijażu oczu i umiarze w stosowaniu eyelinera – do wykonania profesjonalnej kreski potrzeba nie lada wprawy. Kreska narysowana na górnej powiece, tuż przy linii rzęs, sprawi, że będą one wyglądały na grubsze i bardziej gęste. Unikaj stosowania eyelinera na wewnętrznych brzegach oczu, ponieważ optycznie zmniejszysz ich rozmiar. Jeżeli mimo wszystko chcesz podkreślić kolor oczu cieniem do powiek, wybieraj jasne odcienie. Unikaj również szminki do ust (szczególnie czerwonej) – wystarczy użyć błyszczyka lub balsamu do ust.
Makijaż do szkoły wykonasz w kilku prostych krokach. Zacznij od dokładnego umycia twarzy, dzięki czemu pozbędziesz się brudu i tłuszczów znajdujących się na powierzchni skóry, a następnie:
- nałóż na skórę krem nawilżający zapobiegający wysychaniu skóry i powstaniu trądziku,
- opcjonalnie zastosuj korektor do twarzy (w większości przypadków nie będzie on potrzebny do wykonania makijażu), którym zatuszujesz cienie pod oczami, a także pojedyncze wypryski,
- użyj podkładu do twarzy dopasowanego do koloru karnacji – najlepiej użyć kosmetyku w płynie lub w pudrze, a następnie pudru do twarzy,
- nałóż na powieki cień w naturalnym kolorze, czyli barwie jasnej lub bladej,
- zastosuj eyeliner na górną powiekę i delikatnie zaznacz dolną linię rzęs – do szkoły nie potrzebujesz wyraźnej kreski na górnej i dolnej powiece,
- użyj jasnego błyszczyka do ust zamiast wyraźnej szminki – nie jest ona odpowiednim kosmetykiem do szkoły,
- nałóż róż do policzków.
Prawidłowo nałożony róż do policzków podkreśli kości policzkowe, nie przerysowując twarzy. Jeżeli posiadasz jasną cerę, wypróbuj jasnoróżowy lub różany kosmetyk, jednak w przypadku cery w odcieniu średnim lub oliwkowym najlepsze będą róże koralowe. Do ciemnej karnacji wybierz kosmetyk w ciemniejszym odcieniu. Generalnie, kolor różu powinien współgrać z karnacją, typem cery, a także barwą włosów i oczu.