Trwa ładowanie...

Makijaż permanentny brwi - cena, metody, efekty, opinie

Jeżeli podkreślanie brwi kredką jest częścią twojego codziennego makijażu, warto pomyśleć o makijażu permanentnym. Nie będzie towarzyszył ci strach przed tym, że makijaż może się zetrzeć i pozostawić ciemne smugi na twojej twarzy.

spis treści

Zobacz film: "Nowość w makijażu. Sposób na gęste brwi"

1. Co to jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny brwi jest doskonałą alternatywą dla wszystkich kobiet, które nie chcą lub nie mogą codziennie ich malować, a czują, że powinny.

Osoby, które decydują się na zabieg makijażu permanentnego brwi, często robią go nie tylko, aby zaoszczędzić czas, lecz także by poprawić naturalny kształt brwi. Często są one nierówne lub zbyt rzadkie, bądź pojawiają się prześwity.

Makijaż permanentny brwi pomaga uzupełnić wszelkie niedoskonałości i ubytki oraz sprawić, by łuki brwiowe wyglądały na gęstsze i bardziej regularne.

Zabieg wykonywany jest w salonie kosmetycznym, a efekt utrzymuje się nawet do 2 lat. Mimo, iż cena jest dość wysoka, wiele kobiet decyduje się na ten zabieg.

2. Zalety makijażu permanentnego

Niewątpliwa zaleta makijażu permanentnego brwi to zaoszczędzenie czasu na codzienne wysiłki w uzyskiwaniu symetrycznych łuków. Jest to doskonały pomysł dla kobiet, które przeszły chemioterapię. Jeżeli twoje brwi są rzadkie albo wyblakłe, możesz skorzystać z nowatorskiej procedury, jaką jest makijaż permanentny brwi.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w procesie komunikacji odgrywają nasze brwi. Za ich pomocą możemy przekazać prawie każde uczucie.

Trwały makijaż brwi, jakim jest makijaż permanentny brwi, pozwoli podkreślić rysunek oka, który jest jednym z kluczowym elementów codziennego makijażu.

Inną zaletą makijażu permanentnego brwi jest gwarancja naturalnego odcienia, ale przede wszystkim jego trwałość. Makijaż ten utrzymuje się na skórze do 2 lat.

3. Ile kosztuje makijaż permanentny

Cena makijażu permanentnego brwi jest różna, w zależności od lingeristki, salonu w którym zabieg jest wykonywany oraz miejsca zamieszkania. Koszt zabiegu w dużym mieście, jak Wrocław, Warszawa lub Kraków może być większy od ceny makijażu permanentnego w mniejszej miejscowości.

Zwykle jednak cena wykonania makijażu permanentnego brwi powinna zmieścić się w przedziale 500-800 złotych.

Często można znaleźć również tańsze oferty, jednak jeśli nie jest to chwilowa promocja u dobrej linergistki, lepiej nie podejmować ryzyka. Może się zdarzyć, niższa cena wynika z oszczędności na np. barwnikach, przez co są one gorszej jakości. Mogą się wtedy po jakimś czasie odbarwić, np. na czerwono lub zielono.

4. Metody makijażu brwi

Istnieją trzy metody wykonywania makijażu permanentnego brwi:

 • Pierwsza, najbardziej popularna metoda wykonania brwi permanentnych, to tatuaż kosmetyczny. W ramach tej metody makijażu permanentnego brwi stosuje się żel znieczulający, aby uśmierzyć ból. Pigment nanoszony jest tak, jak w przypadku wykonywania tatuażu – za pomocą cienkiej igły. Pod skórę łuku brwiowego aplikuje się ciemny tusz i dopasowuje się kontur łuku do wielkości oka i jego kształtu,
 • Druga, stosunkowo młoda stażem, jest metoda piórkowa makijażu permanentnego brwi. Procedura ta opiera się na rekonstrukcji pojedynczych włosków. Jest mniej bolesna niż metoda tatuażu. Jeśli nie podobają ci się rzadkie włoski brwi i chciałabyś je zagęścić w celu uwydatnienia ich, metoda rekonstrukcji włosków jest jak najbardziej pomocna,
 • Trzecia metoda, jedna z obecnie najmodniejszych, to cieniowanie brwi metodą ombre. To świetny sposób na uzyskanie naturalnego efektu. Polega na pigmentowaniu kształtu łuku w taki sposób, aby wyglądał jak cieniowany. U nasady podaje się barwnik jaśniejszy, ciemniejszy zaś na końcach. Zdecydowanie przypadł do gustu osobom, które na tę metodę się zdecydowały. Zabieg ten to koszt mniej więcej od 800 do 1000 złotych.

5. Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Jak w przypadku większości zabiegów, nie każda kobiety może sobie pozwolić na makijaż permanentny brwi. Istnieje kilka przeciwwskazań, których nie można lekceważyć. Jeżeli dotyczą ciebie, nie decyduj się na ten zabieg. Wspomniane przeciwwskazania to:

 • choroby oczu,
 • infekcje wirusowe,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • łuszczyca,
 • stosowanie środku na porost rzęs (przed zabiegiem trzeba z niego zrezygnować),
 • zagęszczone lub przedłużone rzęsy,
 • przyjmowanie sterydowych leków.
Błędy w makijażu, które cię postarzają
Błędy w makijażu, które cię postarzają [10 zdjęć]

Niemal każda kobieta eksperymentuje z kosmetykami do makijażu. Za ich pomocą możliwe jest skorygowanie

zobacz galerię

6. Makijaż permanentny brwi krok po kroku

Makijaż permanentny brwi, to jak sama nazwa wskazuje, jedna z metod makijażu permanentnego, czyli dającego trwałe efekty. Wykonanie przypomina nieco tatuowanie, ponieważ polega na wprowadzeniu pod naskórek cienkiej igły. Stąd też wynika jego trwałość.

Makijaż permanentny brwi powinien być wykonany przez wykwalifikowaną kosmetyczkę - linergistkę. Jest dość inwazyjny i oprócz umiejętności, wymaga bezwzględnego przestrzegania higieny oraz odpowiednich procedur, aby nie doszło do na przykład zakażenia.

Poniżej opisujemy krok po kroku, jak wygląd zabieg permanentnego makijażu brwi:

 • w pierwszej kolejności linergistka prowadzi z klientką rozmowę na temat jej oczekiwań odnośnie zabiegu. Pyta ją, jaki efekt chciałaby osiągnąć i czego się może spodziewać,
 • w dalszej kolejności klientka podpisuje oświadczenie, że zgadza się na wykonanie zabiegu, oraz wypełnia ankietę, która da informacje o jej stanie zdrowia. Na podstawie tego dokumentu linergistka podejmuje decyzję, czy można wykonać zabieg,
 • zabieg zaczyna się od podania na łuk brwiowy znieczulenia, do którego używany jest płyn z lidokainą. Aby zaczął działać, musimy zaczekać około 20 minut. W tym czasie linergistka przygotowuje sobie narzędzia do wykonania makijażu permanentnego brwi,
 • następnie narysowany zostaje nowy kształt brwi. Musi on być bardzo precyzyjny i uwzględniać zarówno możliwości i życzenia klientki. Kosmetyczka zwykle sugeruje odpowiedni kształt, po czym po ustaleniu szczegółów rysuje go na skórze specjalną kredką kosmetyczną. Może do tego użyć też nici nasączonej tuszem, która odbija na twarzy linie w odpowiednich miejscach,
 • prócz kształtu brwi, w tym momencie wybierany jest również kolor tuszu, najlepiej identycznym z naturalnym kolorem włosków, lub trochę ciemniejszy, w celu mocniejszego podkreślenia. Ważne, aby nie był zbyt ciemny, ponieważ nie można go już później rozjaśnić,
 • po zakończeniu przygotowań, linergistka rysuje brwi. Zależnie od wybranej metody, może do tego użyć narzędzia przypominającego wyglądem długopis lub za pomocą cienkich, sterylnych igieł cieniuje określone miejsca, aby uzyskać odpowiedni efekt.
 • na samym końcu nacięcia lub nakłucia wypełniane są barwnikiem i gotowe.

7. Ile trwa zabieg makijażu permanentnego

Czas wykonywania zabiegu makijażu permanentnego brwi jest zależny od doświadczenia linergistki oraz poziomu trudności rysunku. Sam zabieg trwa od 20-30 minut, ale wizyta może trwać godzinę.

8. Jak mieć grube brwi

Na ostateczny efekt makijażu permanentnego brwi należy trochę poczekać. Przez mniej więcej dwa dni po zabiegu na łukach brwiowych utrzymuje się lekkie zaczerwienienie. W pierwszych dniach po zabiegu makijażu permanentnego brwi kolor brwi jest dosyć intensywny.

Po kilku dniach od zabiegu w miejscach nacięć i nakłuć pojawiają się strupki, brwi są twardsze w dotyku, a skóra może się delikatnie łuszczyć.

Nie należy jednak wpadać w panikę. Po okresie kilku tygodni górna warstwa złuszcza się, pokazując bardziej miękkie i naturalne brwi. W zależności od rodzaju korekty, możemy uzyskać bardziej łukowate bądź grube brwi.

Wynik makijażu permanentnego brwi zależy w dużym stopniu od wiedzy i umiejętności osoby go wykonującej. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć dobrych ekspertów. Bezpośrednio po zabiegu makijażu permanentnego brwi skóra łuków brwiowych może być zaczerwieniona.

W okolicy poprawianych brwi może pojawić się lekki obrzęk, który jednak po kilku dniach powinien zniknąć. To naturalna reakcja skóry na aplikację tuszu.

Zobacz także:

9. Regeneracja po zabiegu

Gojenie skóry trwa około 3-4 tygodnie. Wpływ ma na to również właściwa pielęgnacja. Linergistka podaje zazwyczaj dokładne wytyczne, które przedstawiamy poniżej:

 • do kilku dni od zabiegu nie można myć brwi wodą ani mydłem,
 • przez tydzień po zabiegu nie wolno malować brwi kosmetykami,
 • przez tydzień nie wolno także chodzić do solarium, na saunę i na basen,
 • przez czas gojenia się skóry musimy unikać dotykania brwi, zwłaszcza nieumytymi rękami,
 • trzeba uważać podczas ćwiczeń, aby nie spocić się na twarzy,
 • zawsze przed wyjściem z domu smarować brwi kremem zawierającym filtr przeciwsłoneczny, w domu zaś maścią z panthenolem, nawet kilkanaście razy na dzień.

Po makijażu permanentnym brwi warto przez kilka dni pozostać w domu. Najlepiej wybrać się wtedy na urlop i odpocząć.

Warto pamiętać o tym, by nie wystawiać twarzy po zabiegu makijażu permanentnego brwi na bezpośrednie działanie słońca. Skóra powinna się wyciszyć, by wszystko mogło powrócić do normy.

Efekt intensywnego zaczernienia brwi zaraz po makijażu permanentnym brwi jest naturalny. Z czasem pigment jest rozkładany przez niektóre komórki ciała i dlatego po około dwóch tygodniach efekt makijażu permanentnego brwi powinien być zgodny z oczekiwaniami.

Makijaż permanentny brwi uwolni cię od nieszczęsnego nanoszenia szczoteczką tuszu na brwi czy podkreślania ich kredką.

Cena makijażu permanentnego brwi waha się od 400 do 1000 zł. Makijaż permanentny brwi pozwala skorygować ich kształt. Dobry owal łuku brwiowego jest bardzo ważny, gdyż decyduje o wyglądzie całej twarzy. Jeżeli chcesz skrócić codzienny makijaż, możesz skorzystać z tej procedury.

10. Opinie o makijażu permanentnym

Opinie o makijażu permanentnym brwi są zwykle pozytywne. Większość osób, która zdecydowała się na ten zabieg, chwali jego naturalny efekt i trwałość.

Jeśli makijaż ten mamy zamiar wykonać w profesjonalnym salonie, możemy zwykle wcześniej podejrzeć efekty u innych klientek na zdjęciach. Najbezpieczniej jednak kierować się opinią osób znajomych, które takie zabieg mają już za sobą.

Cena makijażu permanentnego brwi waha się od 400 do 1000 zł
Cena makijażu permanentnego brwi waha się od 400 do 1000 zł (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.