Masaż izometryczny
Masaż izometryczny stosowany jest jako pomoc w rehabilitacji – w stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn, po urazach – tam gdzie nastąpiło osłabienie mięśni, lub po dłuższej rekonwalescencji. Wykonywany jest również jako masaż odchudzający, który redukcje podskórną tkankę tłuszczową, oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej. Masaż izometryczny polega na intensywnym treningu mięśni podczas skurczu izometrycznego.
1. Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu pompująco-ugniatającego. Drenaż limfatyczny wykonuje się manualnie. Tempo masowania jest wolne (około 10-15 ruchów na minutę). Techniki masażu wykonywane są płynnie i delikatnie. Drenaż limfatyczny może odbywać się nawet do kilku razy dziennie. Pozwala pobudzić obieg limfy w ustroju.
Masaż izometryczny jest obecnie efektywną formą leczenia obrzęku. Wpływa korzystnie na przebieg chłonki. Głaskanie, rozcieranie i ugniatanie to techniki masażu, które mogą przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny oczu redukuje opuchliznę, np. wokół oczu, usuwa zrogowaciałe toksyny z komórek i tkanek oraz poprawia krążenie.
2. Masaż izometryczny na uda i pośladki
Masaż izometryczny jest rodzajem masażu na cellulit oraz masażu odchudzającego. Stosowany jest jako zabieg wyszczuplający – poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej. Polega na intensywnym masowaniu mięśni i likwidowaniu obrzęków, które powstają w wyniku: braku ruchu, bogatej w sól diety, zbyt małej ilości wody w organizmie.
Skutkiem zaburzeń pracy układu limfatycznego jest cellulit. Zatem drenaż limfatyczny na nogi poprawia przemianę materii oraz stymuluje cyrkulację krwi i limfy. Jest szczególnie zalecany w pierwszej fazie odchudzania, ponieważ toksyny są najczęściej gromadzone w tkance tłuszczowej. Po masażu na cellulit skóra jest lepiej ukrwiona i dotleniona.
3. Korzyści masażu izometrycznego
Korzyści płynące z masażu izometrycznego:
- usprawnia krążenie limfy, przeciwdziałając powstaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwiduje obrzęki zapalne i chłonne,
- redukuje podskórną tkankę tłuszczową oraz przyczynia się do wzrostu masy i siły mięśniowej,
- przywraca masę i siły mięśni.
4. Wskazania i przeciwwskazania do masażu izometrycznego
Masaż izometryczny jest konieczny w sytuacji:
- zmniejszenia obwodów tłuszczowych,
- walki z zanikami mięśniowymi,
- zwiększenia siły i masy mięśniowej,
- uzupełnienia treningu,
- uzupełnienia rehabilitacji sportowej.
Masaż izometryczny nie powinno się wykonywać, gdy dochodzi do:
- niepełnego zrostu kostnego,
- przerwania ciągłości skóry,
- nadciśnienia,
- miesiączki,
- ciąży,
- chorób zakaźnych niewyleczonych,
- chorób nowotworowych,
- podwyższonej temperatury.
Masaż limfatyczny działa wyszczuplająco, poprawia przemianę materii oraz usuwa cellulit. Po takim zabiegu twoja skóra będzie sprężysta i jędrna. Możesz go wykonać w gabinecie kosmetycznym, w którym poczujesz się odprężona i wypoczęta. Jest doskonałą formą masażu relaksacyjnego, pozwalającego zredukować napięcie mięśniowe.