Trwa ładowanie...

Masaż limfatyczny - na czym polega i czemu służy. Skuteczna walka z cellulitem

Masaż limfatyczny to zabieg pomagający zapobiec przede wszystkim powiększaniu cellulitu, a także wspomagający proces odchudzania. Redukcja cellulitu jest niezwykle trudnym osiągnięciem. Masaż limfatyczny może mieć formę masażu manualnego lub wykonywanego za pomocą specjalnego oprzyrządowania. Na czym polega drenaż limfatyczny i gdzie jeszcze można go stosować?

spis treści

1. Czym jest drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to profesjonalny masaż stymulujący przepływ płynów. Stosowany jest również u osób, które chcą przyspieszyć odchudzanie lub sprawić, by skóra stała się jędrna. Niewłaściwy przepływ limfy jest przyczyną powstania obrzęków i zmian skórnych.

Zobacz film: "Masaż limfatyczny"

Drenaż limfatyczny nie przypomina tradycyjnego masażu, gdyż ruchy w nim wykonywane mają za zadanie „przepchnąć” limfę i udrożnić węzły chłonne. Masaż limfatyczny jest zbawienny dla osób z zaburzeniami gospodarki wodnej w mięśniach, ze zmianami skórnymi czy zapaleniem zatok. Pobudzając do pracy niektóre komórki na ciele, polepsza się ich odżywienie, przyspiesza się krążenie krwi i usprawnia pracę organów wewnętrznych. Dlatego też drenaż limfatyczny polecany jest młodym mamom. Organizm kobiet po porodzie jest osłabiony po wysiłku i leżeniu, a masaż pozwala mu wrócić do prawidłowego funkcjonowania.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Masaż limfatyczny w walce z cellulitem

Zwalczanie cellulitu wiąże się z przyspieszeniem przepływu krwi i limfy. Żeby odpowiedzieć na pytanie: jak usunąć cellulit, należy wyjaśnić, jak on powstaje. Zaburzenia przepływu krwi lub limfy mogą grozić powstaniem nie tylko cellulitu, ale też chorobami narządów wewnętrznych. Zaburzenia gospodarki wodnej, mineralnej, zapalenie zatok to tylko część grożących chorób.

  • Drenaż limfatyczny to masaż, w którym głaszcze się nogi, rozciera je i ugniata. Każdy dotyk powinien mieć odpowiednią siłę nacisku. Dodatkowo musi być wypychający, czyli skierowany od obwodu w kierunku ujścia żył. Tkanki powinny być rozgrzane.
  • Narzędzia masujące nie zastąpią masażu manualnego. Jednak są łatwiej dostępne i można ich używać o każdej porze. Do takich narzędzi zaliczamy: fotele masujące, masażery ręczne, maty, podnóżki.

Drenaż limfatyczny nóg to dobry sposób na cellulit. Usprawnia funkcjonowanie układu limfatycznego. Dzięki temu z organizmu sprawniej są usuwane niepotrzebne produkty przemiany materii, toksyny i zbyt duża ilość płynów. Dodatkowo, do poprawy krążenia płynów przyczyniają się zabiegi ciepło-lecznicze, np. kąpiele wodne (hydroterapia), sauna, łaźnia parowa. Zabiegi te wspomagają odchudzanie i sprawiają, że redukcja cellulitu następuje szybciej.

3. Masaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny nóg to bardzo powolne, płynne, delikatne ugniatanie. Masażysta wykonuje około 10-15 ruchów na minutę. Może masować dłońmi lub różnego rodzaju urządzeniami. Znane są obecnie także specjalne urządzenia w formie pneumatycznych nogawek, stosowane do tak zwanego pneumatycznego masażu sekwencyjnego. Do ich komór wtłacza się i zabiera powietrze. Jest to zautomatyzowany masaż, więc masażysta może zareagować na ewentualne dolegliwości osoby masowanej później niż przy masażu manualnym.

W czasie masażu limfatycznego raczej nic nie powinno boleć. Jeśli nogi są obrzęknięte, może pojawić się lekko nieprzyjemne uczucie ściskania. Każde jednak nieprzyjemne odczucia trzeba sygnalizować masażyście, aby mógł dostosować masaż do potrzeb i wrażliwości masowanej osoby.

Masaż limfatyczny zwykle trwa 30-60 minut. Drenaż nóg to zwykle pół godziny, czas zabiegu wydłuża się, jeśli chcemy go zastosować także na innych partiach ciała. Aby osiągnąć maksymalnie satysfakcjonujący efekt, należy zabieg powtórzyć około 10 razy. Zwiększone parcie na pęcherz po wykonaniu masażu jest normalne. Zaleca się też zwiększoną podaż wody po takim zabiegu, aby ułatwić organizmowi pozbycie się toksyn.

3.1. Kiedy stosuje się masaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny nóg to zabieg stosowany przede wszystkim u osób, które odczuwają objawy tzw. „ciężkich nóg”. To problem, który pojawia się głównie u osób, które w ciągu dnia dużo czasu spędzają na stojąco, a także u tych noszących na co dzień wysokie obcasy. Masaż limfatyczny nóg pomaga także kobietom, które niedawno urodziły. Ich nogi przez dłuższy czas nosiły dużo więcej kilogramów, co może wywoływać szybkie męczenie się nóg, bóle łydek i inne dolegliwości. Zabieg ten można wykonać dopiero kilka tygodni po urodzeniu dziecka. Żaden drenaż limfatyczny ciała nie jest zalecany w czasie ciąży i karmienia piersią.

Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to zabieg, dzięki któremu można osiągnąć wiele efektów. Korzystają z niego osoby,

zobacz galerię

Masaże limfatyczne nóg pomagają także w walce z cellulitem. Można je bez obaw dołączyć do terapii antycellulitowej i połączyć ich działanie z aktywnością fizyczną, dietą, nawadnianiem organizmu i innymi zabiegami antycellulitowymi. W czasie masażu można także stosować ampułki antycellulitowe na skórę, które pod wpływem drenażu są lepiej wchłaniane.

Drenaż limfatyczny nóg jest także zabiegiem profilaktycznym – to znaczy stosowanym, zanim obciążymy nogi. Na przykład przed wielkim balem, imprezą lub weselem. Drenaż limfatyczny pomaga także oczyścić organizm z toksyn. Dzięki temu wspomaga działanie diety oczyszczającej i odchudzania. Po zabiegu można zauważyć szybsze wchłanianie się siniaków i krwiaków.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego nóg to przede wszystkim nowotwory, wszelkiego rodzaju choroby zakaźne, gorączka, a także choroby dotykające skóry.

4. Masaż limfatyczny twarzy

Drenaż limfatyczny twarzy nie jest już zabiegiem antycellulitowym, jak drenaż nóg czy pleców. W tym przypadku działa on wspomagająco przy oczyszczaniu skóry twarzy, a także przy leczeniu obrzęków limfatycznych, pourazowych i pooperacyjnych.

Drenaż limfatyczny twarzy wspomaga oczyszczanie tkanek z toksyn. Działa to oczyszczająco na skórę. Trzeba jednak pamiętać, aby po takim zabiegu przyjmować zwiększoną ilość wody (minimum osiem szklanek dziennie). Wtedy organizm będzie w stanie wypłukać i pozbyć się zalegających w ciele toksyn. Zwiększone krążenie krwi i limfy wywołane masażem wiąże się także z poprawionym transportem korzystnych substancji odżywczych w tkankach twarzy.

W medycynie estetycznej stosuje się drenaż limfatyczny także w nieco innym celu. Może to być zabieg po urazie lub operacji, zmniejszający obrzęki, siniaki i krwiaki, i przyspieszający ich wchłanianie. Taki rodzaj masażu twarzy działa na obrzęki limfatyczne, pourazowe oraz pooperacyjne. Obrzęk limfatyczny to inaczej zastój chłonki, wywołujący stan zapalny wewnątrz skóry. Obrzęk i towarzyszący mu stan zapalny można zmniejszyć dzięki odblokowaniu przepływu limfy.

Drenaż limfatyczny stosowany jest pomocniczo, tak jak kompresoterapia. Drenaż może być wykonywany także jako zabieg przed planowaną operacją. Ma on wtedy na celu wzmocnienie tkanek. Po kilku (2-3) drenażach można się zorientować, jaki charakter mają obrzęki na twarzy. Jest to więc także pośrednio metoda diagnostyczna.

4.1. Jak stosuje się masaż limfatyczny twarzy

Drenaż limfatyczny poprawia ogólny wygląd twarzy. Zmniejsza obrzęki, siniaki i krwiaki, a także nieźle radzi sobie z cieniami i workami pod oczami. Zmniejsza też obrzęki wywołane chorobami zatok. Lepsze ukrwienie, sprawniejsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych do skóry i pozbywanie się toksyn mają bardzo dobry wpływ na ogólną kondycję skóry. W efekcie po zabiegu twarz wydaje się młodsza i promienna.

Drenaż limfatyczny twarzy może być masażem manualnym lub wykonywanym za pomocą różnych przyrządów. W przypadku twarzy raczej zaleca się masaż manualny, który pozwala ocenić stan skóry i węzłów chłonnych przez masażystę. Masaż drenujący i pobudzający przepływ limfy rozpoczyna się od przygotowania węzłów chłonnych i tzw. szyjnego pnia limfatycznego. Dopiero później zabieg przenosi się na samą twarz. Masuje się więc w kolejności:

  • okolice mostka,
  • szyję i szyjne węzły chłonne,
  • twarz,
  • głowę.

Każdy masaż to około 20 minut u masażysty. Masaże limfatyczne twarzy stosuje się w krótkich seriach po 2-3 zabiegi, a po każdej z nich powinna nastąpić przerwa. Nie należy łączyć drenażu twarzy z innymi zabiegami tego typu. Może być stosowany równocześnie z lipolizą iniekcyjną i mezoterapią (igłową i bezigłową), gdyż dodatkowo wspomaga wchłanianie substancji odżywczych dostarczanych w tych zabiegach.

Lek. Izabela Lenartowicz
Masaż limfatyczny poprawia krążenie
Masaż limfatyczny poprawia krążenie (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.